Warszawa, Polska (CNN) Królewskie wycieczki są zwykle planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ale książę Walii Niesamowita podróż do Polski Rzadka anomalia w tym tygodniu. Zebrany w stosunkowo ostatniej chwili, przyszedł na jego osobistą prośbę.
Wszyscy starali się je spełnić. Wizyta w ściśle tajnej bazie wojskowej na południowym wschodzie kraju, kilka godzin jazdy od granicy z Ukrainą, początkowo uniemożliwiła prasie wyjazd ze względów bezpieczeństwa.
Ale w końcu, podczas przerwy w mediach, brytyjski następca tronu przyleciał i zaskoczył brytyjski i polski personel wojskowy, mówiąc: „Za wszystko, co robisz, zapewniasz wszystkim bezpieczeństwo tutaj i monitorujesz, co się dzieje. To się dzieje”.
„Wykonujecie tutaj bardzo ważną pracę, ochrona naszej wolności jest bardzo ważna i wszyscy w domu w pełni was popierają” – dodał.
Rozumiemy książę William Polska bardzo chciała pokazać światu, jak wiele zrobiła dla Ukrainy w ciągu ostatniego roku. W końcu mogliśmy zdać relację z jego niezapowiedzianej wizyty w późną środę, kiedy udał się do stolicy Polski.
Spacerując po Warszawie rozmowy po ukraińsku są równie powszechne jak po polsku. Według polskich urzędników granicznych, kraj ten widział ponad 9 milionów osób przekraczających granicę Niesprowokowana inwazja Rosji w lutym zeszłego roku. Rząd szacuje, że od tego czasu przesiedliło się tu 1,5 mln osób.
Wkrótce po przybyciu do miasta książę odwiedził biurowiec, który został przekształcony w coś w rodzaju schroniska dla wysiedlonych w wyniku konfliktu Ukraińców. W placówce przebywa około 300 kobiet i dzieci, które niedawno przybyły do kraju. Dawny budynek biurowy przekształcony w centrum mieszkalne jest obsługiwany przez miasto Warszawa i otwarty wkrótce po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.
William słyszał, jak wielu uchodźców mówiło o ucieczce z ojczyzny i szukaniu azylu w Polsce. Potem grał w podwójnego ping ponga z kilkoma dziećmi.
Mając wciąż świeże w zbiorowej pamięci własne wojny, Polska ciepło przyjęła swoich sąsiadów, w pełni integrując ich ze społeczeństwem, zapewniając swobodny dostęp do usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna i edukacja. Wiele rodzin otworzyło swoje domy, aby przyjąć niektórych przesiedleńców w wyniku inwazji.
Drugiego dnia niespodziewanej wizyty William złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w czwartek rano. Po przyjeździe został powitany przez gwardię honorową, po czym udał się pod pomnik wojenny i złożył wyrazy szacunku, składając wieniec. W notatce dołączonej do hołdu książę napisał: „Pamięci tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę”.
Następny przystanek to krótka przejażdżka samochodem do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie bilateralne z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Rzecznik księcia Walii określił rozmowę jako „ciepłą i życzliwą, skupiającą się głównie na konflikcie z wojną na Ukrainie, a zwłaszcza jej wpływie na polskie społeczeństwo”.
„Książę Walii skorzystał z okazji, aby podziękować prezydentowi i narodowi polskiemu za tak wielkie wsparcie dla narodu ukraińskiego, który tu uciekł” – powiedział rzecznik.
Para rozmawiała o tym, jak ważne jest ciągłe wsparcie dla narodu ukraińskiego.
Potwierdza, że zaproszone zostaną głowy państw Koronacja króla Karola IIIPrawdziwie globalne wydarzenie, rzecznik podsumował: „Książę powiedział, że nie może się doczekać spotkania z prezydentem i pierwszą damą podczas koronacji. Podziękował jej za udział w pogrzebie zmarłej królowej”.
Na koniec William udał się do stołówki Hali Koszyki, gdzie rozmawiał z młodymi ukraińskimi uchodźcami o ich doświadczeniach od czasu przesiedlenia do Polski, w tym Yelyzaveta Dubodina. Pojawił się w CNN jako „nasz przyjaciel” i powiedział: „Naprawdę mu dziękujemy”.
„Pytał mnie o moich rodziców, bo wspomniałem, że są jeszcze (na Ukrainie)… Mówiłem o tym, gdzie studiowałem. Potem pytał inne osoby o przekroczenie granicy, czy mogą wrócić do domu? Na Ukrainę” 40-latka powiedziała o swojej rozmowie z rodziną królewską
Na zewnątrz królewscy fani cierpliwie czekali na księcia, wielu niosło kwiaty i chciało mu podziękować za niezapowiedzianą wizytę. W tłumie były trzy koleżanki, Marta Zegarek, Agata Bartosiak i Olga Mierjewska. William został krótko zauważony, kiedy on i jego żona Catherine odwiedzili ten kraj w 2017 roku, podczas drugiego spotkania z brytyjską rodziną królewską.
26-letni Jagerek powiedział CNN: „Jesteśmy wdzięczni, że Polacy są absolutnie wspaniali i pomocni i wszyscy jesteśmy w tym razem”. Tymczasem 22-letnia Mierzejewska powiedziała Williamowi, że „naprawdę doceniamy jego wsparcie dla naszego narodu i Ukraińców”.
Książę William nalegał tutaj Wsparcie Polski dla UkrainyW nocy pojawiły się zdjęcia księcia jedzącego kolację w Butero Bistro, restauracji przyjaznej LGBTQ+ w Warszawie. Codzienna poczta. Jeden z oszołomionych klientów podzielił się swoim spotkaniem z rodziną królewską w mediach społecznościowych, a polski rząd podobno nazwał decyzję Williama, by tam zjeść „cenną”. Uciskał społeczność LGBTQ+ W ostatnich latach.
Ta podróż pokazała, że William nie bał się być postrzegany jako kwestie polityczne w bezpartyjny sposób polityczny. Wsparcie dla Ukrainy nie jest kwestią dzielącą w Wielkiej Brytanii, ale na arenie światowej. Teraz wkracza na swoją wzniosłą rolę księcia Walii, na nowo definiując pozycję, którą jego ojciec od dawna zajmował. Przedstawia się jako polityk uniwersalny, który potrafi w znaczący sposób odzwierciedlać obawy społeczne i wartość interwencji państwa.
ICYMI
Oprócz podróży Księcia Walii, w tym tygodniu mamy kilka innych historii królewskich:
- Król Karol Zmarła królowa została zapamiętana, gdy obchodziła pierwszy Dzień Matki w Anglii Od jej śmierci.
- Francuska willa, w której mieszkał były brytyjski król Edward VIII ze swoją amerykańską żoną Wallis Simpson Po raz pierwszy zostanie udostępniony publiczności.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35