22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowo wybrany premier Polski ma zaprezentować swój rząd i uzyskać wotum zaufania

Nowo wybrany premier Polski ma zaprezentować swój rząd i uzyskać wotum zaufania

WARSZAWA, Polska — Nowo wybrany premier Polski Donald Tusk ma we wtorek rano wygłosić przemówienie inauguracyjne przed parlamentem i przedstawić gabinet, który później uzyska wotum zaufania.

Tusk, centrowy przywódca, który wcześniej był premierem w latach 2007–2014, powraca jako szef szerokiej koalicji obejmującej spektrum ideologiczne od lewicy, poprzez własną centrową Platformę Obywatelską, po partie bardziej konserwatywne.

Został wybrany w poniedziałek przez parlament i stoi przed szeregiem wyzwań, począwszy od przywrócenia standardów demokratycznych w swoim kraju, poprzez działania na rzecz uwolnienia funduszy UE zamrożonych przez odstępstwo od demokracji jego poprzedników, a skończywszy na radzeniu sobie ze skutkami wojny na wschodniej granicy Polski. Ukraina.

Jednym z jego najłatwiejszych wyzwań jest przywrócenie stosunków z Unią Europejską, które bardzo ucierpiały w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów Narodowych Konserwatystów.

Oczekuje się, że Tusk, który pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014-2019 i ma silne powiązania w Brukseli, poprawi pozycję Warszawy w stolicy bloku.

Po niemal dwóch miesiącach sprawowania władzy Tusk wygrał koalicję partii, które rywalizowały na odrębnych mandatach, ale zobowiązały się do współpracy pod jego przywództwem na rzecz przywrócenia standardów demokratycznych i poprawy relacji z sojusznikami.

READ  Inflacja w Polsce wzrośnie we wrześniu, mówi minister finansów