16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowo odkryty gatunek dinozaura zginął w sytuacji, która rzuca światło na ewolucję zachowań ptaków

Nowo odkryty gatunek dinozaura zginął w sytuacji, która rzuca światło na ewolucję zachowań ptaków

Seijiego Yamamoto

Ilustracja nowo odkrytego gatunku dinozaura zwanego Jaculinykus yaruui przedstawia go śpiącego w pozycji podobnej do pozycji współczesnych ptaków.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Śmierć na pustyni jest często brutalna i brutalna. Ale dla małego, przypominającego ptaka dinozaura z późnej kredy koniec jego życia był stosunkowo spokojny, ponieważ zwinął się w kłębek, aby się zdrzemnąć i nigdy się nie obudził.

To właśnie wyjaśnili naukowcy na podstawie położenia skamieniałego szkieletu dinozaura. Z głową stworzenia opartą na kończynach i ogonem owiniętym ciasno wokół ciała, jego zrelaksowana postawa przypomina postawę Nowoczesne ptaki W stanie spoczynku, co sugeruje, że dinozaury te nie tylko wyglądały jak ptaki, ale mogły nawet zachowywać się jak one.

Paleontolodzy odkopali czaszkę i prawie kompletny szkielet dinozaura na pustyni Gobi w formacji Barun Guyot w Mongolii i odkryli, że większość kości nadal znajduje się w pierwotnej pozycji po śmierci zwierzęcia – podają w środę w czasopiśmie naukowcy. Jeden plus.

Długa szyja zwierzęcia owinęła się wokół prawej strony tułowia, a jego głowa była schowana blisko boku, spoczywająca powyżej prawego kolana. Kończyny tylne były podciągnięte, a większość ogona zakrzywiona wokół lewej strony ciała.

Autorzy badania zidentyfikowali go jako alvarezzaura, mały gatunek Teropody (dwunożny mięsożerny dinozaur) z długim ogonem i nogami oraz krótkimi kończynami przednimi. Alvarezozaury należą do większej grupy dinozaurów zwanych maniraptoranami, do której zaliczają się ptaki i dinozaury ptasie, będące ich najbliższymi krewnymi.

Postawą maleńkiego Alvarezzaura naśladowano dwie inne skamieliny dinozaurów znalezione w Mongolii, które również były zwinięte w pozycji do spania przypominającej ptaki: Sinornithoides yungii i Mei longi. Są to dwa rodzaje dinozaurów, inny rodzaj dinozaurów z grupy maniraptoranów, który jest bliżej spokrewniony z ptakami niż Alvarezsaurus.

READ  Naukowcy odkrywają „zaginiony świat” w australijskiej skale sprzed miliarda lat | Wiadomości z nauki i technologii

Kot Kubo

Jaculinykus yaruui żył około 70 milionów lat temu. (A) Zdjęcie skamieniałego szkieletu znalezionego na pustyni Gobi w Mongolii. (B) Ilustracja przedstawiająca elementy szkieletu, w tym czaszkę w kolorze zielonym oraz obręcz piersiową i kończyny przednie w kolorze czerwonym. (c) Rekonstrukcja dinozaura z szarymi obszarami wskazującymi brakujące części.

Nowa skamielina sugeruje, że takie zachowanie podczas snu mogło być częstsze, niż oczekiwano, wśród nieptasich krewnych pierwszych ptaków – podają naukowcy.

„Wszyscy widzieliśmy kaczki śpiące z głowami schowanymi pod skrzydłami. Potem widzimy tego małego dinozaura w tej samej pozycji do spania” – powiedział paleontolog dr Jingmai O’Connor, zastępca kustosza ds. skamieniałych gadów w Field Museum of Natural History W Chicago.

„To konkretny dowód na zachowania, które dziś są wyjątkowe wśród ptaków. Teraz możemy właściwie powiedzieć, że nie jest to cecha wyjątkowa dla ptaków” – powiedział CNN O’Connor, który nie brał udziału w badaniu.

Naukowcy, którzy zbadali skamielinę, zdecydowali, że jest to gatunek nowy dla nauki i nadali mu okrutną nazwę: Jaculinykus yaruui. Nazwa rodzaju pochodzi od słów jaculus, mitycznego smoka, i onykus, co w starożytnej Grecji oznacza pazur, natomiast nazwa gatunkowa wywodzi się od yaruu, mongolskiego słowa oznaczającego pośpiech lub szybkość.

Naukowcy twierdzą, że asteroida, która zgładziła dinozaury, zatrzymała proces niezbędny do powstania życia na Ziemi

Jaculinykus yaruui żył około 70 milionów lat temu, pod koniec epoki kamienia Okres kredowy Miał nieco ponad 3 stopy długości (około 145 do 66 milionów lat temu) od nosa do czubka ogona, powiedział główny autor badania i paleontolog Kohta Kubo, doktorant w Grupie Badań Paleobiologicznych Uniwersytetu Hokkaido. Japonia.

„W momencie odkrycia ten okaz uznano za częściowy szkielet, ale po przygotowaniu stanowi on prawie kompletny, szczegółowy szkielet, który zachowuje swoją realistyczną postawę” – Kubo powiedział CNN w e-mailu. „To pierwszy ostateczny zapis tej postawy u alvarezozaurów, a także wczesnych rozgałęziających się dinozaurów maniraptorów”.

Kubo powiedział, że najbliższym krewnym Jaculinykus yaruui jest mały alvarezzaur zwany Shuvuuia Deserti. Do jego cech wyróżniających należy kształt nozdrzy, połączenie mięśni szczęki z czaszką i kształt kości kończyn.

„To piękny okaz i zawsze ekscytujące jest odkrywanie nowej różnorodności dinozaurów, zwłaszcza alvarezozaurów” – powiedział O’Connor.

Alvarezzaury nie są najbardziej znaną grupą dinozaurów, ale od dawna fascynują naukowców swoimi dramatycznie krótkimi przedramionami i dłońmi, które u niektórych gatunków kończą się pojedynczym masywnym palcem u nogi, z którego wyrasta pazur przypominający kolec.

„Tego typu skamieliny, które są tak dobrze zachowane, że rejestrują zachowania, są niezwykle rzadkie” – powiedział O’Connor. „To wspaniale, że mamy dodatkowe dowody, które zdecydowanie wskazują, że ta pozycja do spania była bardziej rozpowszechniona”.

U współczesnych ptaków takie zachowanie pomaga im utrzymać ciepłotę ciała; Z badania wynika, że ​​prawdopodobnie służył on podobnemu celowi jak dinozaury maniraptory, które również zwijały się w kłębek przed snem. W trakcie ewolucji Alvarezsaurus skurczył się. Kubo stwierdził, że ta „radykalna miniaturyzacja” mogła skłonić nieptasie dinozaury do przyjęcia tej samej strategii termoregulacji, co ich ptasi kuzyni.

READ  NASA ponownie łączy się z helikopterem Mars Ingenuity po utracie łączności podczas ostatniego lotu

Co więcej, malutki, śpiący Jaculinykus yaruui „podkreśla, że ​​to ptasie zachowanie termoregulacyjne wyewoluowało przed pojawieniem się samolotów z napędem”. „Jaculinykus jest ważnym przykładem na to, że alvarezzaury wykazują więcej podobieństw do żywych ptaków – nie tylko pod względem cech kości, ale także cech zachowania”.

Mindy Weisberger jest pisarką naukową i producentką medialną, której prace ukazywały się w „Live Science”, „Scientific American” i „How It Works”.