18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowe postępy w polskim programie Orlen Synthos SMR: nowa energetyka jądrowa

Nowe postępy w polskim programie Orlen Synthos SMR: nowa energetyka jądrowa

17 marca 2023 r

Plan Orlen Synthos Green Energy dotyczący kilkudziesięciu małych reaktorów modułowych w całej Polsce otrzymał podwójny impuls – zgodę Komisji Europejskiej na utworzenie joint venture oraz umowę o współpracy przy projekcie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(Zdjęcie: gov.pl)

Umowa pomiędzy Orlen Synthos Green Energy a Państwową Agencją Środowiska obejmuje cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny i biznesowy projektu, harmonogram jego realizacji oraz nakłady inwestycyjne.

Cel 10 000 MW mocy został ustalony na lata 2029-2036. Początkowo GE planuje budowę elektrowni SMR – przy użyciu BWRX-300 SMR firmy Hitachi – w 10 wybranych lokalizacjach.

Narodowy Fundusz Środowiska powiedział:Elektrownia jądrowa SMR może powstać w ciągu 24-36 miesięcy na 10% powierzchni lądowej. Duża elektrownia jądrowa. The Atomowa wyspa zajmowałaby jedynie powierzchnię boiska piłkarskiego. Ze względu na znacznie niższe koszty inwestycyjne i szybkość budowy reaktora BWRX-300 z bloków, projekt budowy sieci małych elektrowni jądrowych jest obecnie uważany za najskuteczniejszy i najszybszy sposób na przejście polskiej energetyki i ciepłownictwa w kierunku dekarbonizacji . Osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych”.

Projekt otrzymał osobne wsparcie od Komisji Europejskiej, co umożliwiło w pełni operacyjne wspólne przedsięwzięcie rafinerii ropy naftowej i sprzedawców detalicznych benzyny. Polski Koncern Naftowy Orlen SA oraz Synthos Green Energy SA, który opracowuje i wdraża zeroemisyjne technologie energetyczne tworząc Orlen Sythos Green Energy.

W oświadczeniu KE stwierdziła: „Komisja stwierdziła, że ​​proponowane przejęcie nie budzi obaw o konkurencję, ponieważ jego wpływ na rynek jest minimalny. Transakcja została zbadana w ramach uproszczonej procedury przeglądu fuzji”.

W zeszłym miesiącu Daniel Obajtek, prezes 49,9% państwowej firmy paliwowej Orlen, ogłosił planowaną dostawę floty do 79 BWRX-300 SMR w 26 lokalizacjach w kwietniu. Według Polski PAPKA Celem jest osiągnięcie tej liczby do 2038 roku.

READ  Netflix uruchamia trzy gry casual tylko dla członków w Polsce, Włoszech i Hiszpanii - TechCrunch

Zbadane i napisane przez World Nuclear News