25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowa opłata w Polsce za jednorazowe opakowania plastikowe w 2024 r

Polska wprowadzi opłatę za jednorazowe opakowania plastikowe od 2024 r

Decydując się na walkę z narastającym problemem odpadów z tworzyw sztucznych, Polska ogłosiła wprowadzenie opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Nowe rozporządzenie zmieniające ustawę o gospodarce odpadami oraz ustawę o opłatach produkcyjnych wchodzi w życie 1 stycznia 2024 roku. Podstawowym celem jest drastyczne ograniczenie stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, które w znaczący sposób przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska.

Specyfikacje i uzasadnienie opłat

Ministerstwo Klimatu przedstawiło specyfikę nowej taryfy. Do ceny każdego opakowania jednorazowego użytku doliczana będzie opłata, a za pobranie opłaty od klientów odpowiadać będą sklepy dystrybuujące takie opakowania. Wśród opublikowanych opłat godne uwagi są 20 crore za plastikowe kubki i 25 crore za opakowania do żywności. Oczekuje się, że ten dodatkowy koszt zniechęci konsumentów do zakupu produktów w opakowaniach jednorazowego użytku.

Zasady i kary

Przepisy nakładają także na przedsiębiorców rygorystyczne obowiązki. Należy zapewnić właściwy recykling odpadów z tworzyw sztucznych, nieprzestrzeganie przepisów wiąże się z opłatami produkcyjnymi. Taryfy naliczane są na podstawie wagi opakowań wprowadzonych na rynek. Środki te służą dwojakiemu celowi – zachęcaniu przedsiębiorstw do przyjmowania praktyk przyjaznych środowisku i nakładaniu kar za niespełnienie minimalnych celów w zakresie recyklingu.

Wpływ na konsumentów i rynki

Dzięki tym zmianom w Polsce wkrótce nastąpi zmiana w systemie gospodarowania odpadami materiałów syntetycznych. Konsumenci mogą spotkać się z wyższymi cenami produktów sprzedawanych w opakowaniach jednorazowego użytku. Oczekuje się również, że wzrosną ogólne ceny materiałów syntetycznych. Oczekuje się jednak, że długoterminowe korzyści dla środowiska przeważą nad krótkoterminowymi skutkami finansowymi. Rzeczywiście zmiany te mogą pobudzić innowacje w branży opakowań, torując drogę dla bardziej przystępnych cenowo i zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań.