16 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowa Kaledonia „oblężona” z powodu zamieszek – burmistrz stolicy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

  • autor, Christy Cooney
  • Rola, wiadomości BBC

Terytorium Nowej Kaledonii na Pacyfiku jest „oblężone” – oznajmił burmistrz stolicy Nowej Kaledonii kilka dni po zamieszkach, w wyniku których zginęło sześć osób.

Burmistrz Noumei, Sonia Lagarde, powiedziała, że ​​podpalono kilka budynków publicznych na archipelagu i pomimo przybycia setek posiłków policji sytuacja „daleka jest od powrotu do spokoju”.

Minister spraw wewnętrznych Francji powiedział, że francuska żandarmeria rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę operację mającą na celu odzyskanie kontroli nad 60-kilometrową drogą łączącą Noumea z lotniskiem.

Niepokoje rozpoczęły się w zeszłym tygodniu po tym, jak prawodawcy w Paryżu głosowali nad zmianami, które pozwolą większej liczbie mieszkańców Francji głosować w wyborach lokalnych, co zdaniem rdzennych przywódców osłabi wpływy polityczne tubylców.

Władze podały, że szósta osoba zginęła, a dwie zostały ranne podczas wymiany ognia przy prowizorycznej blokadzie drogowej na północy regionu.

Wcześniej potwierdzono, że zginęło trzech rdzennych mieszkańców Kanaków w wieku od 17 do 36 lat oraz dwóch funkcjonariuszy policji.

Zdjęcia z okolicy pokazywały rzędy spalonych samochodów, prowizoryczne blokady drogowe i długie kolejki ludzi przed supermarketami.

Władze ogłosiły stan wyjątkowy, który obejmował godzinę policyjną, a także zakaz zgromadzeń publicznych, sprzedaży napojów alkoholowych i noszenia broni.

Mówiąc do Francuski kanał informacyjny BFMTVLagarde powiedziała, że ​​ostatnie dwie noce były spokojniejsze, ale sytuacja w ciągu dnia nie uległa poprawie.

Dodała: „Wręcz przeciwnie, pomimo wszystkich nawoływań do zachowania spokoju”.

Powiedziała, że ​​„niemożliwe” jest określenie rozmiaru faktycznie powstałych zniszczeń, ale spalone budynki obejmują budynki komunalne, biblioteki i szkoły.

Czy możemy powiedzieć, że jesteśmy w oblężonym mieście? „Tak, myślę, że możemy to powiedzieć” – powiedziała. „To ruina”.

Dodała, że ​​siłom bezpieczeństwa „trzeba dać trochę czasu”, aby zabezpieczyć sytuację.

Mieszkańcy donoszą, że słyszeli strzały, helikoptery i „potężne eksplozje”, które prawdopodobnie były bombami gazowymi eksplodującymi wewnątrz płonącego budynku.

Helen (42 lata), która na zmianę wraz z sąsiadami strzeże tymczasowych barier, powiedziała AFP: „W nocy słyszymy strzały i odgłosy eksplozji”.

Według Agence France-Presse w związku z zamknięciem międzynarodowego lotniska w Noumea ze względów bezpieczeństwa około 3200 turystów i innych podróżnych utknęło na terenie archipelagu lub poza nim.

Turyści znajdujący się w okolicy opisywali, że musieli racjonować zapasy w oczekiwaniu na drogę do wyjazdu.

Joanne Elias z Australii, która wraz z mężem i czwórką dzieci przebywa w kurorcie w Noumea, powiedziała, że ​​poproszono ją o napełnienie wanny na wypadek, gdyby skończyła się woda.

„Dzieci na pewno są głodne, ponieważ nie mamy dużego wyboru, czym możemy je nakarmić” – stwierdziła.

– Nie wiemy, jak długo tu będziemy.

W niedzielę minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters oświadczył w oświadczeniu, że siły obronne jego kraju „zakończyły przygotowania” do lotów „w celu repatriacji Nowozelandczyków do ich ojczyzny w Nowej Kaledonii, w czasie gdy usługi komercyjne nie działają”.

Sprzeciw wobec zmian w prawie zyskał poparcie we Francji, czego dowodem był protest solidarnościowy w Tuluzie w sobotę i flagi Kanaka wśród tych, które zostały podniesione podczas propalestyńskiej demonstracji w Paryżu.

Niepokoje odnowiły także napięcia dyplomatyczne między Francją a Azerbejdżanem, które nasiliły się w zeszłym roku po zajęciu przez Azerbejdżan regionu Górskiego Karabachu.

Region ten, w większości zamieszkały przez Ormian, ale leżący na terenie Azerbejdżanu, jest przedmiotem długotrwałego sporu, w którym Francja wspiera Armenię.

Francuska agencja rządowa Vigenome, która monitoruje zagraniczne zakłócenia cyfrowe, podała w piątek, że odkryła „masową i skoordynowaną” kampanię internetową, w której wysunięto zarzuty, że francuscy policjanci strzelali do protestujących na rzecz niepodległości w Nowej Kaledonii.

Rząd twierdził, że w kampanii uczestniczyli „przedstawiciele Azerbejdżanu”, choć rząd Azerbejdżanu odrzucił te zarzuty.

Aplikacja społecznościowa TikTok została obecnie zakazana w regionie.

Nowa Kaledonia przeprowadziła trzy referenda w sprawie niepodległości. Dwóch pierwszych kandydatów wykazało niewielką większość w pozostałej części Francji.

Trzecia została zbojkotowana przez partie niepodległościowe po tym, jak władze odmówiły przełożenia głosowania ze względu na epidemię Covida.