13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nostalgia za odtwarzaczem Sony Walkman prowadzi do gorącego rynku starych technologii

Nostalgia za odtwarzaczem Sony Walkman prowadzi do gorącego rynku starych technologii

Styl życia

Taśma rolowana.

W późnych latach 80., w czasach świetności Sony Walkmana, firma-matka ówczesnego Apple iPhone nawiązała współpracę z Tiffany & Co. Stworzenie posrebrzanej wersji przenośnego osobistego odtwarzacza kasetowego z okazji 10. rocznicy powstania tego niezwykle popularnego urządzenia odsłuchowego.

Wyprodukowano jedynie 250 specjalnych Walkmanów, z których wiele dostarczono bezpośrednio największym osobistościom muzyki.

Dziś, długo po tym, jak rewolucyjna technologia stała się przestarzała, kolekcjoner Walkmanów Mark Ip jest dumnym posiadaczem nie jednego, nie dwóch, ale trzech Walkmanów Tiffany – na które wydał w sumie około 10 000 dolarów, aby usunąć je z zaskakująco silnego rynku kolekcjonerskiego. Poinformował o tym Guardian.

Walkman był w swoich czasach iPhonem firmy Apple – obowiązkowym symbolem statusu, na który wielu nie mogło sobie pozwolić. Linda Bestwick – Stock.adobe.com

Ip (60 l.) jest wybitnym kolekcjonerem Walkmanów; Jego celem jest pozyskiwanie najlepszych modelek, jakie tylko może znaleźć, co prezentuje na swojej popularnej stronie na Instagramie, @boxedwalkman.

„Mam lekkie zaburzenia obsesyjno-kompulsywne” – powiedziała Yip reporterowi Guardiana. „Ponieważ nie zadowalają mnie pojedyncze egzemplarze, chcę oryginalne opakowanie, instrukcję obsługi i słuchawki.

„Jak wszyscy kolekcjonerzy dzieł sztuki, jesteś perfekcjonistą” – powiedział. „Ideałem jest nowe pudełko, nigdy nie dotykane, bez zarysowań, bez kurzu. Jest to prawie niemożliwe, ale postaram się cierpliwie poczekać.

Wiele okazów w jego kolekcji jest tak doskonałych, że kilka lat temu Ip zdecydował się wystawić je na wystawę, aby publiczność mogła je docenić.

„To jedna z moich misji związanych z kolekcjonowaniem walkmanów” – powiedział, aby przedstawić młodym ludziom coś, co ma duże znaczenie dla starszego pokolenia. Wielu młodszych uczestników „po raz pierwszy widziało odtwarzacz kasetowy” – powiedział. „Większość z nich była naprawdę ciekawa. Byli zafascynowani jego mechaniką.

READ  Nowy raport mówi, że AirPods Lite zadebiutują jeszcze w tym roku

Dla kolekcjonera z Hongkongu praca jest sprawą bardzo osobistą – zawsze trzyma na zewnątrz około 20 urządzeń, tylko po to, żeby się nimi bawić; Powiedział, że obsesja Yipa sięga czasów jego młodości, kiedy nie było go stać na własnego walkmana.

Popularny odtwarzacz Sports Walkman był wówczas popularnym dodatkiem na pasku palaczy fitnessu. Zdjęcia: Nicola.K. – Stock.adobe.com

„Kiedy byłem w liceum, jeden z moich kolegów miał pierwszy model, który był… TBS-L2. Dźwięk stereo brzmiał bardzo dobrze. Pamięta, że ​​był przenośny.

Dopiero wiele lat później, kiedy te urządzenia nie były już potrzebne i wszystko zostało zapomniane, Yip zaczął budować swoją ogromną kolekcję magnetofonów – oszacował, że było ich około 1000, ale nie chciał pozwolić żadnemu z nich odejść. , przynajmniej na razie.

Nie tak Steven Ho, Aktywny eBay-er Zawiera listę dobrze utrzymanych Walkmanów w cenie do 3780 dolarów – choć, jak przyznaje, większość tego, co sprzedaje, kosztuje znacznie mniej. Mówi, że zajmuje się osobami w każdym wieku, od Pokolenia

Walkman jest prezentowany na wystawie sztuki japońskiej w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Obrazy Getty’ego

„Przed mediami społecznościowymi były one dostępne tylko dla starszych pokoleń” – powiedział The Guardian. „Ale ponieważ media społecznościowe – Instagram, Facebook czy cokolwiek innego – nastolatki mają kontakt ze starymi rzeczami. Starsi ludzie kupują dla swoich wspomnień. Młodsi ludzie kupują, żeby spróbować. Uważają, że to modne i interesujące”.

Ten 50-letni emeryt z Hongkongu, obecnie mieszkający w Wielkiej Brytanii, w latach 90. pracował w dziale marketingu Sony – i dla niego to coś więcej niż tylko biznes. Jego walkmany są istotnym łącznikiem z ukochaną przeszłością.

„Ponieważ dorastałem wśród produktów Sony i pracowałem dla Sony, pasjonuję się ich produktami” – powiedział Hu. „W tamtych latach Sony było jak dzisiejsze Apple. Byłem normalnym nastolatkiem. Miałem walkmana Sony, radio Sony, wszystko Sony.

Co najmniej jeden kolekcjoner przyznał się, że ma w magazynie tysiąc Walkmanów i nie był zainteresowany wystawieniem ich na sprzedaż. Ned Snowman – Stock.adobe.com

Kiedy w 2020 roku przeprowadził się do Anglii, przywiózł ze sobą swoją cenną kolekcję, w tym setki odtwarzaczy Walkman, Discman i MiniDisc.

READ  Z raportu dowiadujemy się, że złodzieje Apple iPhone używają prostej sztuczki, aby ukraść wszystko

Próbuje ograniczyć się do budżetu na nowe nabytki w wysokości około 600 dolarów, ale przyznaje, że za jednego ze swoich walkmanów Tiffany zapłacił nieco poniżej 2500 dolarów.

Powiedział: Nie, to nie jest na sprzedaż i nigdy nie będzie.

„Kupuję więcej, niż sprzedaję” – przyznał, a jednym z jego ulubionych miejsc do znajdowania nowych nabytków jest Japonia, gdzie uliczne targi mogą być pełne znalezisk, choć obecnie przedsiębiorcy w Chinach korzystają z technologii druku 3D. To pomaga utrzymać gorączkę Walkmana, powiedział.

„Ponieważ walkmany są tak drogie, ludzie produkują części zamienne, co wydłuża ich żywotność” – powiedział, choć stara technologia, tego typu, ma kilka wbudowanych sztuczek wydłużających żywotność – pod warunkiem, że masz pod ręką zwykłe baterie. na przykład Walkman może żyć wiecznie.

Spróbuj przywrócić do życia swojego starego iPhone'a po pięćdziesięciu latach i zobacz, jak to będzie.

Załaduj więcej…
https://nypost.com/2024/02/17/lifestyle/sony-walkman-nostalgia-leads-to-a-hot-market-for-old-technology/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania