18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Neuralink Elona Muska staje w obliczu zarzutów o maltretowanie zwierząt | dobrostan zwierząt

Neuralink, firma produkująca chipy mózgowe Elona Muska, broni się przed zarzutami, że jej naukowcy nadużywali małp do testowania swoich produktów.

Neuralink – który ma nadzieję stworzyć rewolucyjny interfejs, który pozwoli ludziom sterować urządzeniami za pomocą ich mózgów – Powiedział w oświadczeniu W poniedziałek jej zwierzęta badawcze zostały „szanowane i honorowane przez nasz zespół”. Firma odpowiadała na zarzuty, że zwierzęta były torturowane i pozostawiane na śmierć podczas przerażających eksperymentów w jej obiektach.

W długiej skardze złożonej do Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), Komitet Lekarzy ds. Odpowiedzialnej Medycyny (PCRM) stwierdził, że badania spowodowały „ekstremalne cierpienie” u badanych, których „mózgi zostały zdeformowane w tandetnych eksperymentach i pozostawione, by cierpieć i umierać ”. PCRM to organizacja non-profit, która promuje dietę roślinną i alternatywy dla testów na zwierzętach.

Skarga dotyczy partnerstwa Neuralink i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, które trwało od 2017 do 2020 roku, w ramach którego naukowcy wszczepili urządzenie „wielkości około jednej czwartej” do czaszki makaka.

PCRM uzyskała setki stron dokumentacji medycznej, raportów z autopsji i innych dokumentów związanych z wartą 1,4 miliona dolarów partnerstwem na podstawie kalifornijskich przepisów dotyczących otwartych rejestrów. Powiedziała, że ​​dokumenty ujawniają, że małpy cierpiały na „poważny stres psychiczny” w wyniku „prymitywnych operacji”.

W skardze PCRM powiedział, że Neuralink użył substancji znanej jako „BioGlue”, która niszczyła części mózgów małp. Opisała zwierzęta, które wykazywały znaczące efekty psychologiczne w wyniku eksperymentów, w tym lęk, wymioty, słaby apetyt, utratę włosów i zachowania samookaleczające, w tym usuwanie palców.

Neuralink nazwał dane w skardze „mylącymi”, mówiąc: na blogu „Zrobiła i nadal spełnia standardy narzucone przez władze federalne”. Po zakończeniu partnerstwa UC Davis, Neuralink przeniósł swoją działalność do własnego zakładu.

Odpowiedziała bezpośrednio na twierdzenia, że ​​po zabiegach Neuralinka zmarło kilkanaście małp, zauważając, że niektóre z nich były „zabiegami ostatecznymi” – w których badani są zabijani „humanitarnie” po operacji.

READ  FedEx i UPS ostrzegają, że dostawy paczek mogą zostać wstrzymane z powodu zimowej burzy, ponieważ priorytetem jest bezpieczeństwo kierowców

Musk wcześniej stwierdził, że technologia chipów mózgowych Neuralink może mieć poważne implikacje dla osób niepełnosprawnych, ponieważ na przykład tweetowanie „pozwoliłoby osobie sparaliżowanej na tweetowanie szybciej niż ktoś używający kciuka na smartfonie”.

Neuralink w 2021 r. opublikowany Film przedstawiający małpę, która wydaje się sterować komputerem za pomocą swojego umysłu. Publikacja wywołała kontrowersje, a wielu zauważyło, że te filmy są zwykle publikowane w czasopismach naukowych i podlegają wzajemnej recenzji, co pozwala na większy nadzór i odpowiedzialność.

W swojej skardze PCRM stwierdził, że Neuralink naruszył przepisy ustawy o dobrostanie zwierząt i zażądał przyznania zarówno UC Davis, jak i Neuralink „maksymalnej kary cywilnej dostępnej za każde naruszenie”. USDA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.