24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Netanjahu zgadza się wysłać urzędników do Waszyngtonu w celu omówienia strategii Rafah

Netanjahu zgadza się wysłać urzędników do Waszyngtonu w celu omówienia strategii Rafah

Izrael wyśle ​​delegację, aby poinformowała urzędników USA o planowanym ataku w Rafah po poniedziałkowej rozmowie telefonicznej między prezydentem Joe Bidenem a premierem Benjaminem Netanjahu, powiedział w poniedziałek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Sullivan powiedział reporterom na codziennej konferencji prasowej Białego Domu, że Biden i Netanjahu rozmawiali o trwającej izraelskiej kampanii w Gazie i planach izraelskiego ataku na Rafah. Urzędnicy administracji, w tym Biden, powiedzieli, że Stany Zjednoczone nie poprą takiego ataku „bez wiarygodnego planu” Izraelczyków.

Dodał, że Biden „wyjaśnił, dlaczego jest głęboko zaniepokojony możliwością podjęcia przez Izrael poważnych operacji wojskowych w Rafah”, jeżeli takie operacje były „w rodzaju operacji przeprowadzonych w mieście Gaza i Khan Yunis” w miesiącach następujących po atakach z 7 października. Hamas zabił ponad 1000 Izraelczyków.

„Ponad milion ludzi znalazło schronienie w Rafah… Nie mają dokąd pójść w Gazie, gdzie inne duże miasta zostały w dużej mierze zniszczone” – powiedział. „Izrael nie przedstawił nam ani światu planu, w jaki sposób powinniśmy zostaną zlokalizowane w miejscu, w którym będą mogli bezpiecznie przetransportować tych cywilów, nie mówiąc już o ich nakarmieniu, zapewnieniu schronienia i zapewnieniu dostępu do podstawowych rzeczy, takich jak urządzenia sanitarne”.

Pan Sullivan zauważył również, że przejście graniczne w Rafah pozostaje „głównym punktem wejścia pomocy humanitarnej do Gazy z Egiptu i Izraela” i powiedział, że jakakolwiek izraelska inwazja na to miasto „zamknie to miasto lub przynajmniej narazi je na poważne niebezpieczeństwo na poziomie chwili jego zamknięcia.” „. Jest to pilnie potrzebne.” Wskazał także na obawy Egiptu, że inwazja w Rafah doprowadzi do napływu uchodźców przez granicę Gazy do Egiptu, co według Egiptu skłoni ich do wycofania się z obowiązującego od kilkudziesięciu lat traktatu pokojowego z Camp David z Izraelem.

READ  Codzienne przypadki objawów COVID w Chinach ponad trzykrotnie

Dodał: „Nasze stanowisko jest takie, że Hamasowi nie należy pozwolić na bezpieczną przystań… W dalszym ciągu izolujemy Izrael na arenie międzynarodowej”.

Dodał, że poprosił Netanjahu o wysłanie do Waszyngtonu czegoś, co określił jako „zespół międzyagencyjny wysokiego szczebla, składający się z wywiadu wojskowego i urzędników humanitarnych”, aby mogli „wysłuchać obaw USA dotyczących obecnego izraelskiego planowania dotyczącego Rafah i… podejście, które można rozwiązać.” Wyceluje w kluczowe elementy Hamasu w Rafah i zabezpieczy granicę Egiptu z Gazą bez większej inwazji lądowej.

„Premier… zgodził się wysłać zespół do Waszyngtonu w celu przeprowadzenia tej dyskusji i zaangażowania, więc nie możemy się doczekać tych rozmów” – powiedział.

Biden i Netanjahu znają się od dziesięcioleci. W kilka dni po atakach z 7 października Biden odwiedził Izrael i wyraził dla niego zdecydowane poparcie, ale w miarę kontynuowania konfliktu ich napięte stosunki uległy pogorszeniu.

Na konferencji prasowej w zeszłym miesiącu Biden powiedział, że reakcja Netanjahu była „przesadna”, co oznaczało pierwsze poważne zerwanie Stanów Zjednoczonych z reakcją izraelskiego rządu. Netanjahu odrzucił odmowę Bidena i przekazał wykładowcom program Lis i przyjaciele Program: „Nie zatrzymujemy się na benzynę”.

Napięcia między obydwoma przywódcami w związku z planowaną izraelską inwazją na Rafah trwają od miesiąca, w miarę jak rośnie liczba palestyńskich cywilów zabitych w operacji po 7 października, a propalestyńscy demonstranci rutynowo zakłócają publiczne wydarzenia Bidena, nawet tak jak robił to Netanjahu. Odrzucił apele urzędników amerykańskich skierowane do jego sił, aby zwracały większą uwagę na unikanie ofiar cywilnych.

Zapytany, dlaczego Biden uważa, że ​​rozmowy prowadzone przez delegację izraelską mogą być bardziej produktywne niż jego poprzednie kontakty z Netanjahu, Sullivan określił je jako „naturalny rozwój dyskusji między partnerami”.

„Odbyliśmy wiele dyskusji na wielu różnych poziomach wśród naszych wojskowych, wywiadu, dyplomatów i ekspertów ds. pomocy humanitarnej, ale nie mieliśmy jeszcze okazji odbycia kompleksowej, zintegrowanej i strategicznej dyskusji na temat tego, jak to osiągnąć” – dodał. ostateczna porażka Hamasu, ochrona ludności cywilnej i stabilność Gazy w sposób prowadzący do bezpieczeństwa.” „Izrael w dłuższej perspektywie, a także ochrona życia niewinnych ludzi w Gazie”.

READ  Policja w Toronto oskarżyła osiem nastoletnich dziewcząt o morderstwo po tym, jak mężczyzna został zasztyletowany

To wezwanie i wiadomość o planowanych spotkaniach izraelskich i amerykańskich urzędników nadeszła zaledwie kilka dni po tym, jak izraelski premier wyraził swój gniew z powodu przemówienia przywódcy większości w Senacie Chucka Schumera wzywającego do nowych wyborów w Izraelu.

„Koalicja Netanjahu nie odpowiada już potrzebom Izraela” – powiedział Schumer w czwartkowym przemówieniu przed Kongresem. „Naród izraelski dusi się obecnie wizją rządów, która utknęła w przeszłości”.

Schumer, który jako senator stanu Nowy Jork reprezentuje stan z największą populacją amerykańskich Żydów pochodzenia żydowskiego, podobno z wyprzedzeniem poinformował Biały Dom o przemówieniu.

W poniedziałek Benjamin Netanjahu rozmawiał z Joe Bidenem

(Getty Images)

Biden pochwalił później jego przemówienie, mówiąc: „Wygłosił dobre przemówienie i myślę, że wyraził poważne zaniepokojenie nie tylko nim, ale także wieloma Amerykanami”.

Panie Netanjahu Krytykować Nazwała niedzielne słowa Schumera skierowane do CNN „całkowicie niewłaściwe”.

„To niewłaściwe, aby udać się do siostrzanej demokracji i próbować tam zastąpić wybranych przywódców” – powiedział gospodarzowi Danie Bash. „To jest coś, co izraelskie społeczeństwo robi samo. Nie jesteśmy republiką bananową. ”

Poniedziałkowa rozmowa obu przywódców również skupiała się na wysiłkach na rzecz zapewnienia pomocy Strefie Gazy. Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone ogłosiły, że przeprowadzą zrzuty, aby pomóc mieszkańcom Gazy w obliczu trwającego kryzysu humanitarnego. Administracja Bidena ogłosiła również, że u wybrzeży Gazy zbuduje port morski dla pomocy nadzwyczajnej.

To wezwanie pojawia się w czasie, gdy Biden spotyka się z krytyką ze strony wielu Demokratów dotyczącą jego stanowiska w sprawie konfliktu. Część głównych wyborców Demokratów w stanach, w tym Michigan, stanie Waszyngton, Karolina Północna i Minnesota, głosowała „niezobowiązująco”, aby wyrazić swoje niezadowolenie ze wsparcia administracji Bidena dla Izraela.