14 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy stworzyli maleńkie okulary wirtualnej rzeczywistości dla myszy laboratoryjnych, które dały niesamowite rezultaty

Wreszcie naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób, w jaki szczury laboratoryjne mogą z łatwością korzystać z zestawów słuchawkowych rzeczywistości wirtualnej. Ta niezwykła konfiguracja ma praktyczne zastosowania, ponieważ ułatwiłaby naukowcom badanie, jak myszy reagują na rzeczy, które zwykle spotykają na wolności, takie jak ptaki drapieżne.

Wysyłanie myszy do wirtualnej rzeczywistości nie jest nową koncepcją. Idealnie byłoby, gdyby rzeczywistość wirtualna umożliwiała naukowcom symulowanie naturalnego środowiska myszy w bardziej kontrolowanych warunkach. Jednak nawet najbardziej zaawansowane obecnie systemy są przestarzałe. Myszy zostaną umieszczone na bieżni, na przykład otoczone ekranami lub wyświetlaczami komputerów, ale ekrany te nie mogą pokryć całego laboratorium, a myszom zwykle zajmuje trochę czasu skupienie się na środowisku rzeczywistości wirtualnej.

Niestety myszy nie noszą takich okularów.

Niestety myszy nie noszą takich okularów.
zdjęcie: @Rita

Naukowcy z Northwestern University twierdzą, że zaprojektowali teraz architekturę rzeczywistości wirtualnej, która powinna być bardziej realistyczna dla szczurów laboratoryjnych, trafnie nazwana systemem iMRSIV (wymawiane „immersyjny”). Ta konfiguracja działa podobnie jak Oculus Rift i inne popularne zestawy VR, chociaż gryzonie w rzeczywistości nie noszą soczewek wielkości myszy. Zamiast tego do podstawy systemu mocuje się okulary, a myszy umieszcza się na tyle blisko nich, aby pokrywały całe pole widzenia. Dzięki bieżni myszy mogą także biegać w miejscu.

W papierze opublikowany Jak donosił w piątek w czasopiśmie Neuron, zespół odkrył, że myszy współdziałały z systemem iMRSIV znacznie szybciej niż w tradycyjnych ustawieniach rzeczywistości wirtualnej.

„Przeszliśmy przez ten sam model treningu, co w przeszłości, ale myszy w goglach uczyły się szybciej” – powiedział główny autor badania Daniel Dombeck. oświadczenie z Uniwersytetu. „Już po pierwszej sesji mogli wykonać zadanie. Wiedzieli, dokąd biegać i szukali właściwych miejsc, aby zdobyć nagrody. Uważamy, że w rzeczywistości mogą nie potrzebować aż tak dużego szkolenia, ponieważ mogą nawiązać kontakt ze środowiskiem w bardziej naturalny sposób sposób.”

Dombeck i jego zespół przetestowali także, czy okulary mogą dokładnie symulować naturalne zagrożenia nad głową, takie jak ptaki, co w przeszłości nie było możliwe. Aby to zrobić, stworzyli projekcję rozszerzającego się ciemnego dysku, który wyłonił się z górnej części gogli. Kiedy myszy zobaczyły tę projekcję, miały tendencję do zamierania lub szybszego biegania, co jest typową reakcją na wolności.

Rzeczywisty system iMRSIV.

Rzeczywisty system iMRSIV.
zdjęcie: Dom Pink/Northwestern University

Naukowcy mają następnie nadzieję naśladować inne typowe zdarzenia w przyrodzie, takie jak scenariusze, w których myszy ścigają małą potencjalną ofiarę. Chociaż nadal jest kilka rzeczy, nad którymi chcieliby popracować, zespół uważa, że ​​ich konfiguracja może zapewnić wiele korzyści w porównaniu z innymi obecnie dostępnymi systemami.

„Tradycyjne systemy VR są bardzo złożone” – powiedział Dombek. „Jest drogie i duże. Wymaga dużego laboratorium z dużą ilością miejsca. Poza tym, jeśli wyszkolenie myszy do wykonania zadania zajmuje dużo czasu, ogranicza to liczbę eksperymentów, które możesz przeprowadzić. Nadal jesteśmy pracujemy nad ulepszeniami, ale nasze okulary są małe”. Są także stosunkowo tanie i łatwe w użyciu, co może sprawić, że technologia VR stanie się bardziej dostępna dla innych laboratoriów.