16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kris Holt

Naukowcy odkrywają, że gwiazda jest pożerana przez jej mniejszego i ciemniejszego sąsiada

Słońce może być pojedynczą gwiazdą w naszym Układzie Słonecznym, ale prawie połowa wszystkich innych gwiazd Drogi Mlecznej jest częścią układów podwójnych, w których dwie krążą wokół siebie. Mogą mieć niewiarygodnie szybkie okresy orbitalne – naukowcy odkryli dwa białe karły, których orbitowanie zajmuje tylko 5 minut i 21 sekund. Inny układ podwójny jest godny uwagi z innego powodu: jedna gwiazda żywi się drugą.

Około 3000 lat świetlnych od nas znajduje się układ podwójny należący do klasy zwanej „zmiennymi katastroficznymi”. Nawiasem mówiąc, to niesamowity termin, którego użyję po moim kolejnym nieudanym eksperymencie kulinarnym. Z perspektywy kosmicznej, gdy gwiazda podobna do naszego Słońca ciasno krąży po orbicie a To jest zmienna katastrofalna. takie jak Zauważa, że ​​„zmienna” odnosi się do łącznej jasności dwóch gwiazd zmieniającej się w czasie, przynajmniej jeśli chodzi o sposób, w jaki patrzymy na system z terra firma. Poziomy połysku mogą się drastycznie zmieniać i właśnie tam pojawia się „katastrofalna” część.

Dwie gwiazdy w liczącym 8 miliardów lat systemie okrążają się co 51 minut. Jest to najkrótszy znany okres orbitalny dla katastroficznego układu zmiennego. Odległość między gwiazdami zmniejszyła się przez miliony lat i jest teraz bliżej siebie niż my do Księżyca, ustalili naukowcy z MIT i innych miejsc. W artykule opublikowanym w charakter temperamentu W tym tygodniu naukowcy poinformowali, że biały karzeł odciąga materię od partnera podobnego do słońca.

„To stara para gwiazd, gdzie jedna z nich się poruszyła – gdy gwiazdy umierają ze starości, stają się białymi karłami – ale potem ta reszta zaczęła zjadać swojego towarzysza” – powiedział astrofizyk z MIT i główny autor artykułu Kevin Bridge. Reutera. „Zanim druga gwiazda zakończyła swój gwiezdny cykl życia i stała się białym karłem, tak jak zwykle robią to gwiazdy – poprzez ewolucję w typ gwiazdy zwany czerwonym olbrzymem – pozostałości białego karła pierwszej gwiazdy przerwały koniec cyklu życia towarzysza i powoli zaczął je konsumować.”

READ  Zbliżenie księżyca Jowisza w Europie pokazuje dziwną powierzchnię

Naukowcy odkryli, że większa gwiazda ma temperaturę zbliżoną do Słońca, ale została zmniejszona do około 10 procent średnicy naszego niebieskiego sąsiada. Jest teraz wielkości Jowisza. Biały karzeł jest znacznie mniejszy, około 1,5 razy większa od średnicy Ziemi. Ma jednak gęste jądro o masie około 56 procent masy naszego Słońca.

Biały karzeł przeżuwał wodór z zewnętrznych warstw większej gwiazdy, pozostawiając ją niezwykle bogatą w hel. Większa gwiazda również przybiera kształt łzy z powodu przyciągania grawitacyjnego białego karła. Jest to jedna z przyczyn zmian poziomów jasności układu podwójnego.

Massachusetts Institute of Technology zauważa, że ​​system może emitować „ogromne i zmienne błyski światła” w wyniku procesu absorpcji wodoru. Dodała, że ​​astronomowie od dawna wierzyli, że te rozbłyski były wynikiem nieznanej katastrofy. Chociaż obecnie lepiej rozumiemy sytuację, jest to więcej dowodów, jak gdyby było to wymagane, że przestrzeń jest równie zimna i przerażająca.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską. Wszystkie ceny są aktualne w momencie publikacji.