25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura na podstawie śladów w Brazylii

Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura na podstawie śladów w Brazylii

Odkrycie to opublikowano w czasopiśmie naukowym Cretaceous Research. (obraz reprezentacyjny)

Po zbadaniu śladów znalezionych w mieście Araracora w Brazylii zidentyfikowano nowy typ dinozaura. BBC wspomniany.

W latach 80. XX wieku, pośród rozległej formacji Botucatu w Brazylii, włoski ksiądz i paleontolog Giuseppe Leonardi natknął się na niezwykłe znalezisko — serię śladów dinozaurów, które naukowcy później nazwali „śladami”. Te skamieniałe odciski, zachowane w starożytnych piaskowcach na tym obszarze, zapewniły ekscytujący wgląd w przeszłość, wskazując na istnienie nieznanego gatunku dinozaura.

Kierowany ciekawością i pasją do paleontologii, Leonardi skrupulatnie zebrał i udokumentował te ślady, zapewniając ich zachowanie do przyszłych badań. W 1984 roku hojnie przekazał próbki Muzeum Nauk o Ziemi w Brazylii, gdzie oczekiwały na dalszą analizę.

Lata dokładnych badań i porównań z istniejącymi zapisami śladów dinozaurów ujawniły zaskakujący fakt: te ślady nie przypominały żadnych wcześniej odkrytych. Unikalne cechy, w tym długie, smukłe palce i szeroki krok, sugerują zwinnego dinozaura zamieszkującego pustynię.

W przełomowym badaniu opublikowanym w 2023 r. zespół naukowców pod przewodnictwem Leonardiego oficjalnie nazwał ten nowy gatunek Farlowichnus Rapidus, co oznacza „szybką ścieżkę Farlowa”. Z ich analiz wynika, że ​​Farlowichnus Rapidus był małym, szybkim mięsożercą, który przemierzał jałowy krajobraz wczesnej kredy Brazylii około 125 milionów lat temu.

Naukowcy twierdzą, że nowy gatunek, który nazwali Farlowichnus Rapidus, był małym mięsożercą wielkości współczesnego ptaka Serima, czyli mierzącym około 60–90 cm (2–3 stóp) długości.

Odkrycie Farlowichnus Rapidus podkreśla znaczenie zachowania i dokładnego badania śladów kopalnych, ponieważ mogą one dostarczyć bezcennego wglądu w różnorodność i zachowanie starożytnych dinozaurów. Te ślady stanowią nieme świadectwo niezwykłych adaptacji i odporności życia w prehistorycznej przeszłości Ziemi.

Odkrycie to opublikowano w czasopiśmie naukowym Cretaceous Research.

„Z dużej odległości między znalezionymi śladami można wyciągnąć wniosek, że był to bardzo szybki gad, który przebiegł przez starożytne wydmy” – stwierdziła Służba Geologiczna w oświadczeniu.

READ  Roboty kontra zwierzęta: kto wygra wyścig w środowisku naturalnym?

Okres wczesnej kredy rozciągał się od 100 do 145 milionów lat temu.

Rafael Costa, paleontolog z MCTer, powiedział, że odciski stóp różnią się od wszystkich innych znanych śladów dinozaurów.