3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy byli zaskoczeni, gdy odkryli 4 gigantyczne góry czające się pod oceanem

Naukowcy byli zaskoczeni, gdy odkryli 4 gigantyczne góry czające się pod oceanem

„Najwyższy ma ponad półtora mili wysokości, a tak naprawdę nie wiedzieliśmy, że tam jest”.

Podwodna góra

Zespół naukowców na pokładzie statku badawczego u wybrzeży Ameryki Południowej dokonał zdumiewającego odkrycia: czterech masywnych, nieznanych wcześniej podwodnych gór o wysokości od 5200 do 8800 stóp. To odkrycie pokazuje, jak mało wiemy o oceanach pokrywających większą część naszej planety. według Najnowsze szacunkiPonad 80% oceanów nigdy nie zostało zmapowanych, nie mówiąc już o zbadaniu.

„Najwyższe mają ponad półtora mili wysokości, a tak naprawdę nie wiedzieliśmy, że tam są” – mówi Jyotika Virmani z Instytutu Oceanicznego Schmidt, której zespół bada „góry podwodne” na pokładzie Valcoru. Powiedzieć nowy Świat.

Anomalia grawitacyjna

Korzystając ze sprzętu sonarowego, Virmani i jego zespół badali anomalie grawitacyjne podczas rejsu z Kostaryki do Chile. Anomalie te są zwykle wynikiem trudnej do rozróżnienia masy i w tym przypadku z dna oceanu wystają całe góry.

„Myślałem o jednym, może dwóch, ale znalezienie czterech jest niesamowite” – powiedział Virmani. nowy Świat. „To pokazuje, jak wiele nie wiemy o tym, co nas otacza”.

Góry podwodne, dzięki swoim stromym zboczom, zazwyczaj tętnią życiem. W ubiegłym roku międzynarodowy zespół naukowców, w tym Virmani, Odkryj szkółkę ośmiornic głębinowych W pobliżu niskotemperaturowego komina hydrotermalnego obok nieznanej wcześniej góry podwodnej u wybrzeży Kostaryki.

Virmani i jego zespół odkryli jak dotąd 29 gór podwodnych, czyli niewielki ułamek tych, których jeszcze nie odkryliśmy.

Według Organizacji Eksploracji Oceanów Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej tak Pewnie ponad 100 tys Niektóre z nich mają co najmniej 3300 stóp wysokości.

W zeszłym roku w innym badaniu zbadano globalne obserwacje satelitarne i wyciągnięto wniosek o ich istnieniu Prawie 20 000 gór podwodnych Nadal nie można ich znaleźć, mimo że na mapie znajduje się już ponad 24 600 obszarów.

READ  Odkrywanie dziwnego wpływu genetycznego węgorzy elektrycznych

„Fakt, że nie mamy map dna morskiego, jest szalony” – stwierdziła Kerry Howell, biolog morski z Uniwersytetu w Plymouth, który nie był zaangażowany w badania. nowy Świat.

Dzięki ich niesamowitej różnorodności biologicznej badanie tych ukrytych gigantów jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Na szczęście naukowcy wykorzystali zaawansowane technologicznie techniki mapowania, aby uzyskać lepszy obraz, a badania te mogą w znacznym stopniu wesprzeć bieżące wysiłki na rzecz ochrony przyrody.

Więcej z dna oceanu: Naukowcy wydobyli tę złotą „kulę” z dna oceanu i teraz wygląda ona inaczej