25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA wystrzeliwuje pierwszą rakietę z Australijskiego Centrum Kosmicznego

NASA wystrzeliwuje pierwszą rakietę z Australijskiego Centrum Kosmicznego

Rakieta wystartowała tuż przed północą czasu lokalnego w poniedziałek z Centrum Kosmicznego Arnhem na płaskowyżu Doboma, w pobliżu miasta Nolonby, według Equatorial Launch Australia (ELA), dewelopera, właściciela i operatora centrum.

Pocisk ma przebyć ponad 300 kilometrów (186 mil) w ciągu przestrzeń kosmiczna Z misją obserwowania planet Alpha Centauri A i B – najbliższych Ziemi układów gwiezdnych.

Alpha Centauri ma szczególne znaczenie dla Australii. W większości można go zobaczyć tylko z półkuli południowej i jest jednym ze „wskaźników” konstelacji Krzyża Południa, która pojawia się na fladze kraju, według Reutersa.

Poniedziałek stał się również historią Australii jako pierwszy komercyjny start w kosmos w tym kraju. Był to pierwszy z trzech startów, a dwa kolejne zaplanowano na 4 i 12 lipca. Zostaną one przeprowadzone przez badania astrofizyczne, które według NASA można przeprowadzić tylko na półkuli południowej.

To była historyczna noc, powiedział Michael Jones, CEO i CEO ELA Group.

„Nigdy nie mogliśmy marzyć o posiadaniu tak wspierającego, doświadczonego i profesjonalnego partnera jak NASA” – powiedział Jones w oświadczeniu. „Oni byli niezwykle hojni, pomagając nam w tej podróży i bylibyśmy znacznie lepszą organizacją, która ich wspierała. ”.

„Dzisiejszy start nie tylko stawia ELA na czele globalnego komercyjnego startu kosmosu, ale także potwierdza, że ​​my i Australia możemy zapewnić dostęp do kosmosu, a to dla nas dopiero początek” – dodał.

Astrofizyk z Australian National University, Brad Tucker, który był na miejscu, aby obserwować start, powiedział, że wiatr i deszcz wywołały pewne napięcie w kwestii jego trwałości.

Jednak po ponad godzinie opóźnienia wybuchło podekscytowanie, gdy rakieta wystartowała.

„W tym ostatnim czasie prawie wszyscy wybiegli na zewnątrz, aby obejrzeć start i obejrzeć go z podziwem. Nawet po tym, jak straciliśmy z oczu rakietę, ludzie stali na zewnątrz przez długi czas” – powiedział Tucker.

READ  Tak się składa, że ​​mam teleskop skierowany na najjaśniejszą supernową, jaką kiedykolwiek zaobserwowano - Ars Technica

Misje suborbitalne mają na celu lepsze zrozumienie układów gwiezdnych i tego, czy są tam jakieś planety nadające się do zamieszkania, powiedział Tucker.

NASA jest pierwszym klientem komercyjnego kosmodromu obsługiwanego przez ELA, a 70 jej pracowników odbyło trzy podróże do Australii.

Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała, że ​​misja będzie badać ewolucję galaktyk, mierząc promieniowanie rentgenowskie wytwarzane przez gorące gazy wypełniające przestrzeń między gwiazdami.

Centrum Kosmiczne Arnhem określa się jako jedyna na świecie komercyjnie zarządzana i obsługiwana przez wielu użytkowników tropikalna platforma startowa.