4 grudnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA potwierdza wieloletnie opóźnienie w nadchodzącym konkursie New Frontiers

WASZYNGTON — NASA potwierdziła, że ​​opóźnia ogłoszenie zaproszenia do składania wniosków w sprawie planetarnej misji naukowej New Frontiers, które zaplanowano na jesień tej jesieni, do nie później niż w 2026 r. ze względu na problemy budżetowe.

W Ogłoszenie społeczności W opublikowaniu 24 sierpnia Dyrekcja Misji Naukowych (SMD) NASA poinformowała, że ​​ogłoszenie możliwości (AO) dla piątej misji New Frontiers zostanie opóźnione i że potencjalna lista misji kwalifikujących się do selekcji może ulec zmianie.

„Niepewność budżetowa w Wydziale Nauk Planetarnych (PSD) powoduje, że wystrzelenie AO w 2023 r. i późniejszy wybór nowej misji stanowi wyzwanie” – stwierdziła agencja w ogłoszeniu. „Nowy cel SMD NASA przypada nie wcześniej niż w 2026 r., jeśli chodzi o ostateczną wersję AO”.

Do lata tego roku NASA pracowała nad ostateczną wersją AO dla listopadowej misji New Frontiers. Obejmowało to publikację wersji roboczej AO w styczniu w celu uzyskania opinii społeczności naukowej na temat jej treści.

Jednak latem NASA spowolniła te plany, powołując się na niepewność związaną z umową o pułapie zadłużenia, która utrzymuje finansowanie agencji uznaniowych niezwiązanych z obronnością, takich jak NASA, na niezmienionym poziomie w roku finansowym 2024 i wzrostem o 1% w roku 2025. Kierownictwo agencji – powiedział w czerwcu. Porozumienie oznaczało, że do czerwca NASA prawdopodobnie nie otrzyma pełnych 27,2 miliardów dolarów, o które wnioskowała na rok 2024, co stwarza „wyzwania” dla programów agencji.

Na otwartym spotkaniu NASA SMD w dniu 27 lipca Lori Glaze, dyrektor Wydziału Nauk Planetarnych NASA, ostrzegła przed potencjalnym przedłużonym opóźnieniem w wydaniu New Frontiers AO. „Jeśli poziom finansowania nauk planetarnych oczekiwany w wyniku napiętych warunków budżetowych rzeczywiście zostanie osiągnięty w ciągu mniej więcej najbliższych dwóch lat, jest mało prawdopodobne, że będziemy w stanie sięgnąć nowych horyzontów, być może nie wcześniej niż w 2026 r.” – stwierdziła. Opóźnienie to stało się oficjalne wraz z publikacją ogłoszenia społeczności.

W ramach projektu AO poszukiwano propozycji misji dotyczących sześciu tematów, zgodnie z zaleceniami Decadal Planetary Science Survey z 2011 r.: powrót próbek z powierzchni komety, misja na wulkaniczny księżyc Jowisza Io, księżycowa sieć geofizyczna oraz próbna misja powrotna na południowy biegun Księżyca. Aitken Basin, misja mająca na celu scharakteryzowanie potencjalnej możliwości zamieszkania na lodowatym księżycu Saturna Enceladus i badanie atmosfery Saturna.

Jednak duże opóźnienie może skłonić NASA do zmiany tej listy w oparciu o wytyczne z najnowszego badania Decadal Planetary Science Survey opublikowanego w 2022 r. W raporcie tym nie zalecono zmian na liście potencjalnych misji New Frontiers V, ale zawarto zalecenia dotyczące cele dla obu misji: szóstej i siódmej, które zgodnie z umową miały być kwestionowane w ciągu następnej dekady.

W ramach 6. badania New Frontiers Decadal Survey zachowano powrót próbek z powierzchni komety, koncepcje księżycowej sieci geofizycznej i sondy Saturn, a także dodano misję orbitera i lądownika do obiektu typu małego centaura w zewnętrznym Układzie Słonecznym, misję powrotną próbek Ceres, wielokrotny przelot w pobliżu Misja na księżyc Saturna Enceladus i orbiter na księżyc Saturna Tytan oraz Venus In-Situ Explorer.

W ogłoszeniu społeczności NASA poinformowała, że ​​zwróci się do Akademii Narodowych o dokonanie przeglądu potencjalnych koncepcji misji z dwóch list, które powinny zostać uwzględnione w opóźnionym AO. „Daje to również możliwość aktualizacji celów naukowych obiektów misji w oparciu o niedawno opublikowany przegląd Decadal Planetary Survey” – dodano w ogłoszeniu.

Opóźnienie następuje po tym, jak wielu naukowców rozpoczęło już planowanie proponowanych misji, w tym nawiązywanie partnerstw i rozpoczęcie prac nad projektem statku kosmicznego i celami naukowymi. W projekcie OA przewidywano termin składania ofert na kwiecień 2024 r., pięć miesięcy po wydaniu ostatecznego OA. NASA planowała wybrać pod koniec 2024 r. kilka propozycji do badań fazy A, które potrwają do początku 2026 r. NASA spodziewa się wybrać jednego z tych finalistów jako następną misję New Frontiers pod koniec 2026 r., która zostanie wystrzelona w latach 2031–2034.

Projekt AO przewidywał koszt rozwoju misji w wysokości 900 milionów dolarów plus 300 milionów dolarów na operacje. Jednakże zeszłoroczne badanie dekadowe zalecało zwiększenie maksymalnych kosztów rozwoju i eksploatacji do 1,65 miliarda dolarów plus dodatek w wysokości 30 milionów dolarów rocznie na operacje „cichego rejsu” w przypadku misji o długim czasie tranzytu. Żaden z limitów kosztów nie obejmował uruchomienia.

NASA wybrała dotychczas cztery misje New Frontiers. Wysłano trzy z nich: misja New Horizons do Plutona i Pasa Kuipera, misja Juno krążąca wokół Jowisza oraz misja OSIRIS-REx, która we wrześniu pobierze próbki z asteroidy Bennu. Trwają prace nad czwartą misją, misją Dragonfly na Tytana, której wystrzelenie zaplanowano na rok 2027.