11 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA i JAXA rozwiązują problemy z nowym satelitą astronomii rentgenowskiej

NOWY ORLEAN — Japoński satelita astronomii rentgenowskiej, przy wsparciu NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, radzi sobie dobrze na orbicie cztery miesiące po wystrzeleniu, z wyjątkiem problemu, który może dotyczyć jednego z jego instrumentów.

6 września japońska agencja kosmiczna JAXA wystrzeliła na pokładzie H-2A misję obrazowania i spektroskopii rentgenowskiej (XRISM). XRISM jest następcą statku kosmicznego Hitomi, który zepsuł się wkrótce po wystrzeleniu w 2016 roku.

Japońska Agencja Badań Kosmicznych i NASA opublikowały 5 stycznia pierwsze dane z XRISM, pokazujące działanie dwóch głównych instrumentów, spektrometru o nazwie Resolve i urządzenia do obrazowania o nazwie Xtend. NASA współpracowała z Japońską Agencją Badań Kosmicznych (JAXA) przy opracowywaniu Resolve, a także zbudowała układ luster rentgenowskich statku kosmicznego.

Oczekuje się, że oficjalne uruchomienie XRISM zakończy się pod koniec miesiąca, powiedział Richard Kelly, główny amerykański badacz XRISM w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należącym do NASA.Badania i rozwój Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne spotyka się tutaj 8 stycznia. „Sonda kosmiczna radzi sobie bardzo dobrze” – stwierdził, a sprzęt spełnia lub przekracza większość wymagań.

Powiedział, że jedynym poważnym problemem było otwarcie drzwi, aby rozwiązać problem. Drzwi te miały się otworzyć po starcie, ale mimo licznych prób nie otworzyły się.

W drzwiach zastosowano berylowe okno i siatkę ze stali nierdzewnej. Beryl jest stosunkowo przezroczysty dla promieni rentgenowskich, więc nawet jeśli drzwi pozostają zamknięte, urządzenie może nadal działać, ale z zmniejszoną wydajnością, szczególnie w przypadku promieni rentgenowskich o niskiej energii.

„JAXA bardzo poważnie podchodzi do tego, co się tutaj dzieje” – powiedziała Kelly. Nie oszacował szans, że dzięki tym wysiłkom otworzy się właz, ale „ludzie są bardzo optymistyczni, że w końcu uda mu się go otworzyć”.

„To frustrujące dla naszego zespołu i naukowców, którzy chcą korzystać z obserwatorium, ale trzeba spojrzeć na to z szerszej perspektywy” – powiedział, zauważając, że większość prac naukowych zaplanowanych w ramach Resolve obejmowała promienie rentgenowskie o coraz niższych energiach . Wpływ na drzwi. „Będziemy musieli po prostu dłużej obserwować niektóre cele”.