Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom
Po prostu zarejestruj się Wojna na Ukrainie myFT Digest — dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.
Kijów odrzucił prośby europejskich stolic o wysłanie systemów obrony powietrznej na Ukrainę po tym, jak bezlitosne ataki rakietowe i drony Rosji zniszczyły kluczowe elektrownie w ogarniętym wojną kraju.
Ukraina od dawna ostrzegała, że potrzebuje pilnie sprzętu obrony powietrznej, aby uchronić się przed rosnącą liczbą rosyjskich rakiet skierowanych na infrastrukturę energetyczną i ciepłowniczą kraju.
Prezydent Wołodymyr Zełenski w tym tygodniu nasilił wezwania do zakupu amerykańskich baterii Patriot, ostro krytykując zachodnich partnerów Kijowa za „przymykanie oczu” na zniszczenie największej elektrowni w regionie stołecznym.
Przemawiając w czwartek na szczycie trójmorza w stolicy Litwy, Wilnie, powiedział, że Ukraina popadła w „rutynę”, w ramach której stawia czoła rosyjskim nalotom, a następnie błaga o większą osłonę powietrzną ze strony zachodnich partnerów, którzy nie obiecali jej zapewnić. Dostarczać.
„Każdego dnia uderzają rakiety, każdego dnia słyszymy, że Ukraina otrzyma nowe systemy obrony powietrznej. Codziennie rosyjscy terroryści odcinają prąd w Charkowie i innych naszych miastach i każdego dnia słyszymy, że wkrótce nadejdzie nowa pomoc” – powiedział Zełenski. Prawda w końcu będzie odpowiadać słowom powinna.”
Najwyższy dyplomata UE Joseph Borrell powiedział w tym tygodniu, że „nie do pomyślenia”, aby Zachód nie mógł dostarczyć Ukrainie siedmiu dodatkowych baterii Patriot, która ma ich w arsenale około 100.
Kijów naciska na wysłanie na Ukrainę systemów obrony powietrznej z Polski, Rumunii i Hiszpanii, powiedziały „Financial Times” dwie osoby zaznajomione z negocjacjami.
Minister spraw zagranicznych Kijowa Dmytro Kuleba potwierdził telefonicznie dla ukraińskiego National News pod koniec piątku, że trwają „aktywne negocjacje” z sojusznikami w sprawie nabycia dwóch systemów obrony powietrznej Patriot i jednego SAMP/T.
Choć Kuleba nie podał nazwisk tych partnerów, urzędnicy znający przebieg rozmów powiedzieli FT, że Ukraina prowadzi rozmowy z Polską i Hiszpanią w sprawie baterii Patriot oraz francusko-włoskiego SAMP/T z Rumunią.
„Jeśli kraje, w których są gotowe, aby nam je teraz przekazać, minie tydzień i je zdobędziemy” – powiedział Kuleba.
Ukraina ma obecnie co najmniej trzy baterie Patriot i jedną baterię SAMP/T, które mają zostać dostarczone w 2023 roku.
„Potrzebują tylko siedmiu” – powiedział jeden. – Ale to skomplikowane.
Europejskie stolice oświadczyły, że nie planują wysyłać większej liczby systemów na Ukrainę, argumentując, że powinny zachować własne zdolności obronne.
Niemcy zaoferowały Ukrainie dwa ciała patriotyczne, ale w tym tygodniu dały jasno do zrozumienia, że nie będą już ich oferować.
„W tej chwili nie możemy dostarczyć żadnych systemów” – oznajmiło w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej.
Takie stanowisko rozgniewało część opozycyjnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Norbert Röttgen, poseł CDU i członek komisji spraw zagranicznych Bundestagu, powiedział, że Berlin mógłby zaoferować Ukrainie jeszcze dwa ciała patriotyczne, zwłaszcza te wypożyczone Polsce i Słowacji, które obecnie zostały zwrócone.
„To będzie naprawdę miało znaczenie dla mieszkańców Charkowa i okolic” – powiedział X. „To ratuje życie”.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbach powiedziała w zeszłym tygodniu parlamentarzystom w Bundestagu, że trwają rozmowy z innymi partnerami w Europie i na świecie w celu znalezienia wolnych organów patriotycznych.
„Są aktorzy z organizacjami na całym świecie” – powiedział. „Nie chcą dawać bezpośrednio [to Ukraine], ale za pośrednictwem osób trzecich. Ciężko pracujemy, aby osiągnąć ten cel tak szybko, jak to możliwe.
Kraje NATO w Europie Wschodniej nadal mają wymagania w zakresie bezpieczeństwa, wyjaśnił, co oznacza, że „Niemcy nie mogą powiedzieć, że zamierzamy zlikwidować ten system obrony powietrznej, nie konsultując się prywatnie ze swoimi rządami”.
Żądania Ukrainy zwróciły uwagę na strategiczne minimalne zdolności obronne oraz na to, czy europejskie państwa NATO zdecydują się wysłać na Ukrainę sprzęt poniżej ustalonej przez nie minimalnej ilości potrzebnej do obrony swoich państw.
„Powiedziałbym, że każda decyzja podejmowana poniżej poziomu stawki strategicznej leży w dużej mierze w rękach naszych sił obronnych i naszego wojska i powinna zawsze być poufna” – powiedział w tym tygodniu prezydent Finlandii Alexander Stubb. Na Ukrainę.
Po tym, jak Waszyngton zatwierdził w czerwcu zeszłego roku zamówienie z Warszawy o wartości 15 miliardów dolarów na Patrioty i powiązany sprzęt, polskie wojsko upierało się, że nie może zostawić Patriotów Ukrainie w oczekiwaniu na dostawy z USA.
Prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej wizyty w Wilnie odrzucił ofertę organizacji patriotycznych. Zamiast tego powiedział, że nadal istnieje szansa, że Warszawa przekaże do Kijowa więcej rakiet produkcji radzieckiej, nie precyzując, które modele ani ile.
„W Polsce zaczynamy rozwijać system obrony przeciwrakietowej Patriot. W Polsce system nie jest jeszcze gotowy, więc nawet gdybyśmy chcieli, nie mamy nic do przekazania” – powiedział Duda.
Dodatkowe raporty Raphaela Mindera w Warszawie i Richarda Milne’a w Oslo
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35