Zdjęcie lotnicze wykonane 20 maja 2024 r. przedstawia rafinerię ropy naftowej Olmeca należącą do Petroleos Mexicanos (PEMEX), która wraz z sześcioma innymi rafineriami stanowi część Krajowego Systemu Rafinacji (SNR) zlokalizowanego w Paraíso w stanie Tabasco w Meksyku.
Jurij Cortez | AFP | Obrazy Getty’ego
Oczekuje się, że pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych wzrost światowej produkcji ropy naftowej przewyższy wzrost popytu od chwili obecnej do końca dekady, podała w środę Międzynarodowa Agencja Energetyczna, zwiększając wolne moce produkcyjne do bezprecedensowego poziomu i potencjalnie zmieniając zarządzanie rynkiem OPEC+.
Prognozy te wywołały surowe ostrzeżenie skierowane do głównych koncernów naftowych ze strony dyrektora wykonawczego MAE Fatiha Birola, który wskazał, że największe światowe koncerny energetyczne mogą chcieć dostosować swoje strategie biznesowe do zachodzących zmian.
W swoim najnowszym średnioterminowym raporcie rynkowym „Olej 2024” światowy organ nadzoru ds. energii stwierdził, że wzrost popytu na ropę naftową będzie zwalniał, zanim ostatecznie osiągnie szczyt na poziomie 106 mln baryłek dziennie do 2030 r. To więcej niż nieco ponad 102 mln baryłek. codziennie w 2023 r.
Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energetyczna spodziewa się, że do 2030 r. całkowita zdolność wydobycia ropy naftowej wzrośnie do prawie 114 mln baryłek dziennie – o 8 mln baryłek dziennie więcej niż prognozuje światowe zapotrzebowanie.
Doprowadzi to do poziomu wolnych mocy produkcyjnych, jakiego nie widziano wcześniej – poza szczytem blokad związanych z koronawirusem w 2020 r., twierdzi MAE.
Ostrzegł, że ta dynamika może mieć „poważne konsekwencje” dla rynków ropy, w tym dla amerykańskiego przemysłu łupkowego oraz gospodarek będących producentami OPEC i spoza OPEC.
„Wraz ze spadkiem dynamiki ożywienia po pandemii, postępem w przejściu na czystą energię i transformacją struktury chińskiej gospodarki, światowy wzrost popytu na ropę spowalnia i osiągnie szczyt do 2030 r.” – stwierdził Birol z MAE w oświadczeniu.
Dodał: „Prognozy zawarte w tym raporcie, oparte na najnowszych danych, wskazują na pojawienie się znacznej nadpodaży w tej dekadzie, co sugeruje, że koncerny naftowe mogą chcieć mieć pewność, że ich strategie i plany biznesowe będą przygotowane na zachodzące zmiany”.
Pompa olejowa widoczna w pobliżu pobliskiego obszaru Callon Petroleum, 27 marca 2024 r. w Monahans w Teksasie.
Brandon Bell | Wiadomości z Getty Images | Obrazy Getty’ego
Raport pojawia się w momencie, gdy kraje starają się odchodzić od paliw kopalnych, a dynamika rozwoju czystych i energooszczędnych technologii rośnie. Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz, jest Główny czynnik kryzysu klimatycznego.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej udział paliw kopalnych w światowych dostawach energii od dziesięcioleci utrzymuje się na poziomie około 80%, chociaż… Oczekujesz Oczekuje się, że do 2030 r. odsetek ten spadnie do około 73%.
Popyt na ropę w gospodarkach rozwiniętych będzie dalej spadać
Pomimo oczekiwanego spowolnienia wzrostu popytu na ropę naftową IEA zauważyła, że w przypadku braku silniejszych środków politycznych lub zmian zachowań nadal oczekuje się, że do 2030 r. popyt na ropę naftową będzie o około 3,2 mln baryłek dziennie wyższy niż w 2023 r.
Wzrost ten jest w dużej mierze napędzany dużym popytem ze strony szybko rozwijających się gospodarek Azji, a także sektora lotniczego i petrochemicznego – stwierdził.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna twierdzi jednak, że w gospodarkach rozwiniętych popyt na ropę naftową spadnie poniżej 43 mln baryłek dziennie do 2030 r., w porównaniu z prawie 46 mln baryłek dziennie w roku ubiegłym. Oprócz pandemii wirusa MAE ostatni raz popyt na ropę w gospodarkach rozwiniętych osiągnął tak niski poziom miał miejsce w 1991 r.
W kamieniu milowym w 2021 r W swoim raporcie MAE nalegała, aby nie rozwijać nowych projektów naftowych, gazowych lub węglowych, jeśli świat chce osiągnąć zero netto do 2050 r.
Wnioski zawarte w tym raporcie spotkały się z szeroką krytyką wielu producentów z OPEC+, którzy wzywają do podwójnych inwestycji w węglowodory i energię odnawialną, tak aby zielona energia mogła jednostronnie zaspokoić globalne potrzeby konsumpcyjne.
OPEC+, na którego czele stoi Arabia Saudyjska, odnosi się do wpływowego sojuszu energetycznego składającego się z partnerów OPEC i spoza OPEC.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Foot Locker opuszcza Nowy Jork i przenosi się do St. Petersburga na Florydzie, aby obniżyć wysokie koszty: „efektywność”
Giełdy Nasdaq i S&P 500 prowadzą w dół w związku z rozczarowującymi wynikami Nvidii