24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Największe jezioro na Ziemi w historii zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa

Największe jezioro na Ziemi w historii zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa

Największe jezioro w historii Ziemi znajduje się obecnie w Księdze Rekordów Guinnessa. Jezioro Paratetydy – lub Jezioro Paratetydy, jeśli wolisz – zawiera dziesięć razy więcej wody niż wszystkie współczesne jeziora na Ziemi. Innymi słowy, jest to duże przesunięcie miejsca w Księdze Guinnessa.

W szczytowym okresie rzeka Paratythis rozciągała się od Austrii na zachodzie do Turkmenistanu na wschodzie. Zajmował obszar 1,08 miliona mil kwadratowych (2,8 miliona km2) i zawierał około 407 000 mil sześciennych (1,77 miliona km3) wody. Były to badania szczegółowo określające dokładne pomiary jeziora Opublikowano w raportach naukowych W 2021 r. i obecnie wielkość jeziora została udokumentowana w Księdze Rekordów Guinnessa – nie jest to wprawdzie kompleksowy atlas prawd absolutnych, ale mimo to jest niezwykłym wyróżnieniem.

Paratethes istnieje od około 11,6 miliona lat. Obejmował gatunki olbrzymie, takie jak wieloryb fiszbinowy Cetotherium rebinini– To najmniejszy znany wieloryb fiszbinowy – a okoliczne bagna były domem dla morświnów DeinotheriumOlbrzym, nawet wśród swoich krewnych – słoni.

Rysunek ilustrujący zwierzęta i chemię w akcji w Paratythis.

Jezioro wyschło przez miliony lat, tracąc ponad jedną trzecią wody i około dwie trzecie swojej powierzchni w okresie trwającym 350 000 lat i kończącym się około 7,65 miliona lat temu. Według strony internetowej Księgi Rekordów Guinnessa. Morze Czarne, Morze Kaspijskie i Morze Aralskie to główne pozostałości tego wspaniałego jeziora.

„Nasza eksploracja Parathethys wykracza poza zwykłą ciekawość. Odkrywa ekosystem, który w dużym stopniu reaguje na wahania klimatu” – powiedział w poście na blogu Dan Balko, naukowiec zajmujący się Ziemią na Uniwersytecie w Utrechcie. początek. „Badając katastrofy, jakie dotknęły to ogromne, starożytne jezioro w wyniku zmiany klimatu, zdobywamy bezcenne spostrzeżenia, które mogą wskazać drogę do rozwiązania obecnych i przyszłych kryzysów w toksycznych morzach, takich jak Morze Czarne”.

W komunikacie wskazano, że osady Morza Czarnego zawierają uwięziony metan, który może zostać uwolniony do atmosfery w wyniku zmiany klimatu. Z tego samego powodu morze może działać jako pochłaniacz dwutlenku węgla, przechowując gazy cieplarniane. Utrata rzeki Paratithis daje lekcje na temat tego, jak obecne zmiany klimatyczne mogą zmienić nasze źródła wody i środowisko.

„Największe jezioro świata w historii” to znacznie fajniejszy zapis niż niektóre bardzo szczegółowe zapisy w książce, takie jak ten Utrata większości majątku osobistegoalbo Najcięższy pojazd z własnym napędemAlbo (nie wierzę, że to piszę) to film z największą liczbą produkcji filmowych, w których wzięło udział ten sam film, Przyznane mężczyźnie z Florydy zobaczyć Spider-Man: Nie ma drogi do domu 292 razy. Właściwie nie ma drogi do domu.

więcej: Masywny rakietowiec NASA to oficjalnie rekordzista

READ  Pająki polują na setki zdobyczy