21 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najpotężniejszy szybki rozbłysk radiowy, jaki kiedykolwiek odkryto, można prześledzić na zaskakującej stronie internetowej: ScienceAlert

Najpotężniejszy szybki rozbłysk radiowy, jaki kiedykolwiek odkryto, można prześledzić na zaskakującej stronie internetowej: ScienceAlert

Szybkie rozbłyski radiowe (FRB) to gwałtowne błyski fal radiowych z głębi kosmosu, które są równie intensywne, co tajemnicze.

Astronomom udało się teraz prześledzić pochodzenie najpotężniejszego i najdalszego FRB w historii ze spójnej gromady siedmiu galaktyk, co dało badaczom wgląd w różnorodność środowisk, które mogą generować tak dziwną emisję światła.

Według nowych zdjęć z… Eksplozja, zwana FRB 20220610A, pochodzi gdzieś z wnętrza gromady. Kosmiczny teleskop Hubble Analizę przeprowadził międzynarodowy zespół badaczy, sugerując, że ich interakcje mogą odegrać rolę w wywołaniu eksplozji.

Ta konkretna transmisja nie pasowała do niektórych z najbardziej powszechnie akceptowanych teorii na temat działania Wszechświata, co skłoniło astrofizyków do zastanowienia się nad warunkami, w jakich mogą powstawać szybkie rozbłyski radiowe.

Galaktyka macierzysta wyjątkowo szybkiego i potężnego rozbłysku radiowego, FRB 20220610A. (NASA, ESA, STScI i Alexa Gordon, Northwestern)

„Bez obrazowania za pomocą Hubble’a pozostawałoby tajemnicą, czy ten szybki rozbłysk radiowy pochodzi z pojedynczej, jednorodnej galaktyki, czy z jakiegoś rodzaju oddziałującego układu”. On mówi Astronom Alexa Gordon z Northwestern University.

„To właśnie tego rodzaju środowiska – te egzotyczne środowiska – popychają nas w kierunku lepszego zrozumienia tajemnicy szybkich rozbłysków radiowych”.

Aby dać wam wyobrażenie o tym, jak daleko przebyły te szybkie rozbłyski radiowe, wiek Wszechświata wynosi obecnie około 13,8 miliarda lat; Sygnał, który otrzymujemy z FRB 20220610A, pochodzi z okresu, gdy Wszechświat miał zaledwie 5 miliardów lat.

Z wczesnych obserwacji amorficzny bąbel widoczny w pobliżu źródła szybkiego rozbłysku radiowego utwierdził badaczy w przekonaniu, że w rozbłysk może wchodzić wiele galaktyk. Ale liczba siedem była niespodzianką. Galaktyki te są również ściśle ze sobą powiązane i wszystkie mogłyby zmieścić się w naszej własnej galaktyce droga Mleczna.

Obraz eksplozji galaktyki
Galaktyki wybrano na podstawie danych zebranych przez Hubble'a. (Gordon i in., arXiv2023)

Galaktyki znajdujące się tak blisko siebie oznaczają, że prawdopodobnie oddziałują ze sobą w określony sposób. Jeśli gwiazdy powstają w krótkich odstępach czasu, może to być jedno z wyjaśnień siły szybkich rozbłysków radiowych.

READ  Ogromne szczątki chińskiego pocisku spadają na Ocean Indyjski

„Istnieją pewne dowody na to, że członkowie grupy wchodzą w interakcje”. On mówi Astrofizyk Wen Fei Fung z Northwestern University. „Innymi słowy, mogą handlować materiałami lub być może być w drodze do fuzji”.

„Te gromady galaktyk, zwane gromadami zwartymi, to niezwykle rzadkie środowiska we wszechświecie i najgęstsze struktury galaktyczne, jakie znamy”.

Szybkie rozbłyski radiowe w dalszym ciągu zaskakują i intrygują naukowców zmianami w ich sygnałach i pytaniami o ich źródło. W tej chwili najlepiej przypuszcza się, że wyłania się z obiektu kosmicznego, takiego jak gwiazda neutronowa lub czarna dziura.

To badanie jest kolejnym przypomnieniem, że w miarę ulepszania naszych teleskopów, umożliwiających nam oglądanie przestrzeni z coraz większą rozdzielczością, powinniśmy być w stanie odpowiedzieć na więcej pytań dotyczących tych tajemniczych sygnałów.

„Mając większą próbkę odległych FRB, możemy rozpocząć badanie ewolucji FRB i cech ich żywicieli, łącząc je z pobliskimi, a może nawet zacząć identyfikować bardziej egzotyczne populacje”. On mówi Buc.

Badanie jest dostępne na serwerze preprintów arXiv.