24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najpotężniejsza fala na świecie została zarejestrowana na Północnym Pacyfiku

Najpotężniejsza fala na świecie została zarejestrowana na Północnym Pacyfiku

Naukowcy ogłaszają, że 17,6-metrowa złowieszcza fala – najpotężniejsza złowieszcza fala, jaką kiedykolwiek zarejestrowano – została zmierzona na wodach u wybrzeży Ucluelet w Kolumbii Brytyjskiej.

Nieuczciwa fala, która ma wysokość czteropiętrowego budynku, została zarejestrowana w listopadzie 2020 r. przez systemy danych Marine Labs z siedzibą w Victorii w Kolumbii Brytyjskiej. Jest to temat raportu naukowego dr Johannesa Jimreicha i Leah Seccon, oboje z University of Victoria, opublikowanego w czasopiśmie, Raporty naukowe.

Gigantyczna fala mierzyła trzy razy wysokość fali otaczającej. Fale nieuczciwe to fale, które są ponad dwa razy wyższe niż inne fale, które występują wokół nich. Znane również jako fale dziwaków lub zabójców, ich tendencja do pojawiania się nieoczekiwanie i z ogromną siłą czyni je szczególnie niebezpiecznymi, a w ostatnich latach są regularnie wiązane z rosnącą powodzią wycieków skrzynek z wielu kontenerowców.

Pierwsza zmierzona fala nieuczciwa wystąpiła u wybrzeży Norwegii w 1995 roku. Znana jako fala Draubnera, mierzyła 25,6 m w stanie morza z wysokością fali około 12 m – dwukrotnie większą niż fala występująca wokół niej. Fala zarejestrowana przez MarineLabs w Ucluelet miała 17,6 metra w warunkach morskich, przy wysokości fali około 6 metrów – prawie trzy razy większej niż fale otaczające.

„Względnie rzecz biorąc, fala okultystyczna jest prawdopodobnie najbardziej ekstremalną falą nieuczciwą, jaką kiedykolwiek zarejestrowano” – powiedział Jimrich, który bada duże zdarzenia falowe wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej w ramach swojej pracy jako fizyka na Uniwersytecie Wiktorii. „Tylko kilka dzikich fal na pełnym morzu zostało bezpośrednio zaobserwowanych i żadna z tych rozmiarów. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia raz na 1300 lat.”

Rekordowa fala Ucluelet została zarejestrowana przez jedną z boi czujnikowych MarineLabs rozmieszczonych w Amphitrite Bank, około 7 kilometrów od plaży Ucluelet.

„Nieprzewidywalność niekontrolowanych fal i sama siła tych ścian wodnych może sprawić, że będą one niezwykle niebezpieczne dla operacji morskich i społeczeństwa” – powiedział dr Scott Petty, dyrektor generalny Marine Labs. „Przewidywalność dzikich fal pozostaje otwartą kwestią, ale nasze dane pomagają lepiej zrozumieć, kiedy, gdzie i jak powstają fale dzikie oraz jakie stwarzają ryzyko”.

READ  Kolejne niezbędne narzędzie Web Space Telescope otrzymało „Go for Science”

Kolejne zimy na Północnym Pacyfiku przyniosły wiele incydentów związanych z rozlaniem pudełek, w szczególności jeden punkt (Na zdjęciu), który stracił do 200 milionów dolarów w kontenerach pod koniec 2020 roku. Eksperci pogodowi śledzą jeden punktTor statku wskazuje, że trafiona komórka sztormowa mogła zobaczyć statek uderzony falami do 16 metrów.

Szacuje się, że jedna na 10 000 fal to zła fala – ale chociaż od wieków jest przedmiotem morskiego folkloru, po raz pierwszy została oficjalnie odnotowana w latach 90. XX wieku.

Badanie z 2019 r. obejmujące dwie dekady danych dotyczących fal, przeprowadzone przez brytyjskie Narodowe Centrum Oceanograficzne i Uniwersytet w Southampton, wykazało, że wysokość fal falujących wzrastała o 1% rok do roku.

Naukowcy odkryli również, że fale dzikie zmieniały się w zależności od pory roku, stając się „okrutne” zimą – to znaczy pod względem względnej wysokości fali dzikiej w stosunku do fal tła.