24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Musk do ławy przysięgłych: To, że coś tweetuję, nie oznacza, że ​​ludzie w to wierzą

Musk do ławy przysięgłych: To, że coś tweetuję, nie oznacza, że ​​ludzie w to wierzą

SAN FRANCISCO (Reuters) – Elon Musk Tesla Inc (TSLA.O) Inwestorzy nie zawsze reagują na jego wiadomości na Twitterze tak, jak się spodziewa, powiedział w piątek prezes, broniąc się w procesie o oszustwo w związku z jego tweetem z 2018 roku, że zapewnił fundusze na prywatyzację producenta samochodów elektrycznych.

Zeznanie Muska rozpoczęło się od pytań dotyczących korzystania przez niego z Twittera, platformy mediów społecznościowych, którą kupił w październiku. Nazwał to najbardziej demokratycznym sposobem komunikacji, ale powiedział, że jego tweety nie zawsze wpływają na akcje Tesli tak, jak się spodziewał.

„Tylko dlatego, że coś tweetuję, nie oznacza, że ​​ludzie w to wierzą lub będą odpowiednio postępować” – powiedział Musk ławie przysięgłych w sądzie federalnym w San Francisco.

Musk zeznawał przez mniej niż 30 minut, zanim sąd odroczył rozprawę do poniedziałku i nie został zapytany o swój tweet z 2018 roku, w którym rozważał prywatyzację Tesli i „został sfinansowany”.

Oczekuje się, że odpowie, dlaczego upierał się, że ma poparcie saudyjskiego inwestora, aby wziąć Teslę prywatnie, co nigdy się nie wydarzyło, i czy świadomie złożył wprowadzające w błąd oświadczenie za pośrednictwem swojego tweeta.

Sprawa jest rzadkim procesem grupowym dotyczącym papierów wartościowych, a prokuratorzy już pokonali poważne przeszkody prawne, a sędzia Edward Chen orzekł w zeszłym roku, że praca finansowana przez Muska była nieuczciwa i lekkomyślna.

Akcjonariusze twierdzili, że Musk kłamał, wysyłając tweeta, co kosztowało inwestorów miliony.

Musk, ubrany w ciemny garnitur na białej koszulce, mówił cicho i czasami niewyraźnie, w przeciwieństwie do jego zeznań bojowych w niektórych poprzednich procesach.

Musk opisał trudności firmy w momencie, gdy wysłał tweeta „zabezpieczone finansowanie”, w tym zakłady krótkiej sprzedaży, że akcje spadną.

„Grupa rekinów z Wall Street chciała śmierci Tesli, a szkoda” – powiedział, opisując krótkich sprzedawców, którzy zyskują, gdy cena akcji spada.

READ  Ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od ponad dwóch lat

Powiedział, że krótcy sprzedawcy podsycają fałszywe historie i powiedział, że praktyka ta powinna być nielegalna.

Akcje Tesli zamknęły się o około 5%, po cenie 133,42 USD.

Wcześniej w piątek inwestor Tesli, Timothy Fries, powiedział ławie przysięgłych, że stracił 5000 USD kupując akcje Tesli po tym, jak Musk wysłał tweet, wywołując niestabilne wahania cen akcji Tesli.

Fries powiedział, że dla niego „zabezpieczone finansowanie” oznaczało, że „przeprowadzono pewną kontrolę, pewien krytyczny przegląd tych źródeł finansowania”.

Alex Spiro, adwokat Muska, powiedział ławie przysięgłych w swoim oświadczeniu otwierającym w środę, że Musk wierzy, że uzyskał finansowanie od saudyjskich zwolenników i podejmuje kroki w celu sfinalizowania transakcji. Obawiając się wycieków do mediów, Musk próbował chronić „codziennego współpracownika”, wysyłając tweet zawierający „błędy techniczne”, powiedział Spiro.

Profesor Harvard Law School, Gohan Subramanian, powiedział ławie przysięgłych, że zachowanie Muska w 2018 roku było „bezprecedensowe” i „niespójne” pod względem struktury transakcji korporacyjnej, ponieważ ogłosił swój zamiar bez odpowiedniej analizy finansowej lub prawnej.

Jury składające się z sześciu mężczyzn i trzech kobiet zdecyduje, czy tweet sztucznie zawyżył cenę akcji Tesli poprzez zwiększenie statusu finansowania transakcji, a jeśli tak, to o ile.

Wśród oskarżonych są obecni i byli dyrektorzy Tesli, którzy według Spiro mieli „czyste” motywy w odpowiedzi na plan Muska.

Dodatkowe raporty Toma Halesa z Wilmington, Del. i Judy Godoy z San Francisco; Montaż autorstwa Noelene Walder, Petera Hendersona, Matthew Lewisa, Daniela Wallisa i Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.