Mruganie: Dzieje się to co kilka sekund, nawet o tym nie myślisz – chyba że bierzesz udział w zawodach na spojrzenia o zdumiewających proporcjach.
Kiedy powstrzymujesz się od mrugnięcia okiem, pojawiają się łzy, a kiedy w końcu to robisz… och, słodka ulga. Twoje gałki oczne są zalane płynem, gdy powieki na chwilę się zamykają.
Ale mruganie to coś więcej niż tylko zwilżanie oka. Nowe badanie pokazuje, że, co zaskakujące, pomaga również w widzeniu. To najnowszy wysiłek z serii badań mających na celu ustalenie, do czego służy mruganie, ponieważ często robimy to w celu nawilżenia oczu.
„Wykazaliśmy, że mruganie zwiększa siłę stymulacji siatkówki i że efekt ten znacząco poprawia widzenie pomimo czasu utraconego na ekspozycję na scenę zewnętrzną” – powiedział Ben Yang, neurobiolog z Uniwersytetu w Rochester i współpracownicy. Piszą w opublikowanym artykule.
Poprzednie badania sugerowały, że miganie Odświeża naszą uwagę, Pomaga w rozpoznawaniu rzeczyprzerywając niekończący się strumień informacji wizualnych i dźwiękowych Na kawałki do przetworzenia.
Jednakże tracimy wzrok również w wyniku krótkich 300-milisekundowych omdleń przy każdym mrugnięciu, nawet jeśli tego nie zauważamy. Można się spodziewać, że to przerwanie zakłóci aktywność neuronów reagujących na bodźce wzrokowe, ale być może nie w pozytywny sposób.
Co zaskakujące, badanie z 2016 roku wykazało, że chociaż aktywność nerwowa zmniejsza się przy zamkniętych powiekach, Wskakuje na wyższy poziom Natychmiast po mrugnięciu, co uważa się za poprawiające widzenie.
Kontynuując te ustalenia, Yang i jego współpracownicy wykorzystali w nowym badaniu śledzenie wzroku o wysokiej rozdzielczości, aby sprawdzić, jak mruganie wpływa na wzrok u 12 osób, które oglądały obrazy o wysokim kontraście na ekranie.
Ponieważ oba oczy mrugają jednocześnie, śledzono tylko jedno oko każdej osoby i rejestrowano intensywność światła lub luminancję sygnałów wzrokowych uczestników.
W okresach, gdy uczestnicy skupiali się na ekranie, naukowcy odkryli, że błyski zwiększały siłę wizualnych sygnałów wejściowych, modyfikując intensywność światła padającego na siatkówkę.
Tę poprawę wzroku zaobserwowano, gdy uczestnicy zostali poproszeni o mrugnięcie lub gdy zrobili to odruchowo. W przeciwieństwie do poprzednich badań, które wykazały, że tylko prawdziwe mruganie poprawia uwagę, a nie symulowane mruganie, zmiany jasności imitujące mruganie również chwilowo poprawiają widzenie.
„Zamiast zaburzać przetwarzanie wzrokowe, jak się powszechnie przyjmuje, mruganie zwiększa wrażliwość” – mówią Yang i jego współpracownicy raport.
Co więcej, naukowcy odkryli, że mruganie pomaga w ponownej koordynacji informacji wzrokowych, podobnie jak inne ruchy oczu są nieświadome (bardzo szybkie). Sakady dryfty gałki ocznej) kształtują widzenie, dodając znaczniki przestrzenne i „znaczniki czasu” do filmu przedstawiającego naszą wizję.
Biorąc pod uwagę, że wydajemy Szacuje się, że zajmuje to 10 procent czasu naszego czuwania Kiedy nasze oczy są zamknięte z powodu mrugania, pocieszająca jest świadomość, że przynajmniej dzieje się tak z dobrego powodu.
Badanie zostało opublikowane w Z ludźmi.
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych