18 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Moskwa ostrzega przed eskalacją po tym, jak powiedziała Ukrainie, że może uderzyć w Rosję

Źródło obrazu, Sergey Kozlov/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Skomentuj zdjęcie, Siły rosyjskie zaatakowały obwód charkowski i przejęły kontrolę nad kilkoma przygranicznymi wioskami

  • autor, Pawła Kirby’ego
  • Rola, wiadomości BBC

Rosja oskarżyła NATO i Stany Zjednoczone o „sprowokowanie nowego poziomu napięcia” po tym, jak Stany Zjednoczone i Niemcy stały się najnowszymi sojusznikami, które umożliwiły ukraińskiej armii użycie broni dostarczanej przez Zachód do ataków na cele w Rosji.

Rzecznik Berlina powiedział, że Niemcy są przekonane, że Ukraina ma prawo bronić się przed Rosją, zwłaszcza przed transgranicznymi atakami na Charków, jej drugie co do wielkości miasto.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że dostarczona przez USA broń może zostać użyta do przeciwstawienia się rosyjskiemu ostrzałowi w pobliżu obwodu charkowskiego, niezależnie od tego, czy siły rosyjskie „uderzają w nich, czy przygotowują się do uderzenia”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że decyzja ta pomoże chronić ludność cywilną mieszkającą na wsiach w pobliżu granicy z Rosją.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że kraje NATO, zwłaszcza Stany Zjednoczone i wiele krajów europejskich, „weszły w nową rundę eskalacji napięcia i robią to celowo” – w oświadczeniach podanych przez agencję informacyjną TASS.

„Na wszelkie możliwe sposoby prowokują Ukrainę do kontynuowania tej bezsensownej wojny”.

W ostatnich tygodniach siły rosyjskie zyskały w obwodzie charkowskim po niespodziewanym ataku w rejonie granicy z Rosją.

Wielka Brytania i Francja dały już do zrozumienia, że ​​są otwarte na złagodzenie ograniczeń nałożonych na Ukrainę podczas ataków na obiekty wojskowe na terytorium Rosji, zanim prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek wieczorem, że można użyć broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone.

Jednak urzędnik amerykański powiedział BBC: „Nasza polityka polega na zakazaniu używania taktycznego systemu rakietowego armii [ATACMS] Albo że ataki dalekiego zasięgu w Rosji nie uległy zmianie”.

Rzecznik niemieckiego rządu Stephen Hebstreit powiedział w piątek, że Berlin jest „wspólnie przekonany”, że Ukraina ma prawo bronić się przed rosyjskim atakiem.

„W tym celu może także wykorzystać dostarczoną mu w tym celu broń zgodnie ze swoimi międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi, w tym tę, którą mu dostarczyliśmy” – dodał.

Niemcy nie dostarczyły jeszcze Ukrainie potężnych rakiet Taurus, Wielka Brytania dostarczyła rakiety Storm Shadow, a Francja dostarczyła rakiety manewrujące Sculp.

Rosja oświadczyła w piątek, że odepchnęła siły ukraińskie aż do dziewięciu kilometrów (6 mil) od granicy w obwodzie charkowskim, dodając, że obecnie kontroluje wzgórza w pobliżu wsi Lipce. Charków położony jest nieco ponad 30 kilometrów od granicy z Rosją.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powtórzył swoje przesłanie z początku tego tygodnia, że ​​Stany Zjednoczone będą nadal robić to, co robiły do ​​tej pory, „czyli dostosowywać się i dostosowywać w razie potrzeby”.

Rozmawiał z reporterami na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Pradze, gdzie Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął decyzję o złagodzeniu ograniczeń w użyciu broni przez Ukrainę.

Sojusznicy NATO zadali także pytania dotyczące możliwości rozmieszczenia wyprodukowanych w USA samolotów bojowych F-16 przez granicę rosyjską.

Ukraińscy piloci w ostatnich miesiącach szkolili się na samolotach F-16, a pierwsze samoloty mają przybyć na Ukrainę latem tego roku.

Duński minister obrony Troels Lund Poulsen powiedział, że jego F-16 mogą zostać użyte do atakowania składów broni w Rosji, które określił jako uzasadnione cele.

Dania ma dostarczyć Ukrainie latem 19 samolotów F-16, a minister spraw zagranicznych Lars Lokke Rasmussen wyjaśnił: „To nie jest dla Ukrainy czysta karta do wykorzystania F-16 do przeprowadzania arbitralnych ataków na Rosję”.

Premier Mette Frederiksen w piątek odmówiła potwierdzenia możliwości wykorzystania duńskich samolotów F-16 nad terytorium Rosji. Dodała, że ​​samoloty były już bardzo blisko przelotu nad Ukrainą, ale „nie będziemy wdawać się w dalsze szczegóły”.

Holandia unikała jednoznacznego ogłaszania informacji na temat samolotu F-16. Minister spraw zagranicznych Hanke Bruins-Sloet podkreślił jedynie, że rząd holenderski „zezwoli Ukrainie na użycie broni na terytorium Rosji, jeśli będzie ona w stanie całkowitej samoobrony” – zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

Belg Alexander De Croo podczas spotkania z prezydentem Zełenskim na początku tygodnia wykluczył zezwolenie Ukrainie na użycie samolotów F-16 nad Rosją. W piątek De Croo spotkał się z prezydentem Bidenem w Białym Domu.

Rosyjscy urzędnicy jasno dali znać o swoim gniewie z powodu perspektywy użycia F-16 nad ich terytorium. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że F-16 zostaną zniszczone, jak wszystko inne, co zapewnia NATO, i nie zmieni to wcale sytuacji.

Ponieważ jednak F-16 od dawna są wykorzystywane w „tzw. wspólnych misjach nuklearnych” NATO, ostrzegł, że dostarczenie ich do Kijowa może być postrzegane jedynie jako „celowy sygnał NATO w sprawie broni nuklearnej”.