16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Moody i Blinken spotykają przywódców wysp Pacyfiku w Papui-Nowej Gwinei

Moody i Blinken spotykają przywódców wysp Pacyfiku w Papui-Nowej Gwinei

(Reuters) – Premier Indii Narendra Modi zobowiązał się do wsparcia wysp Pacyfiku na szczycie w Papui-Nowej Gwinei w poniedziałek, a sekretarz stanu USA ma również spotkać się z przywódcami Pacyfiku i podpisać pakt obronny z Papuą-Nową Gwineą.

Waszyngton i jego sojusznicy starają się powstrzymać narody wysp Pacyfiku, które rozciągają się na 40 milionach kilometrów kwadratowych (15 milionów mil kwadratowych) oceanu, przed ustanowieniem więzi bezpieczeństwa z Chinami, co jest coraz większym problemem w obliczu napięć wokół Tajwanu.

Papua-Nowa Gwinea i Wyspy Salomona – które w zeszłym roku podpisały pakt bezpieczeństwa z Pekinem – odegrały kluczową rolę w transpacyficznej kampanii Stanów Zjednoczonych mającej na celu wyzwolenie Filipin podczas II wojny światowej, twierdzą historycy.

Przywódcy wysp Pacyfiku powiedzieli, że podnoszenie się poziomu mórz spowodowane zmianami klimatycznymi jest ich najpilniejszym priorytetem w zakresie bezpieczeństwa.

Modi powiedział 14 przywódcom Forum Współpracy Wysp Indo-Pacyfiku, że Indie będą niezawodnym partnerem rozwojowym dla małych państw wyspiarskich i są zaangażowane w „wolny, otwarty i integracyjny Indo-Pacyfik”.

„Bez wątpienia jesteśmy gotowi podzielić się naszymi możliwościami i wiedzą specjalistyczną w zakresie technologii cyfrowej, technologii kosmicznej, bezpieczeństwa zdrowia, bezpieczeństwa żywności, zmian klimatu i ochrony środowiska” – powiedział w swoim przemówieniu otwierającym.

Dodał, że przywódcy Kwartetu, czyli Australia, Stany Zjednoczone, Japonia i Indie, uzgodnili w Hiroszimie zacieśnienie współpracy z krajami wyspiarskimi Pacyfiku.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym premier Papui-Nowej Gwinei James Marape wezwał Indie do pomyślenia o małych państwach wyspiarskich, które „cierpią z powodu roli dużych krajów”.

Na przykład wojna Rosji z Ukrainą spowodowała inflację oraz gwałtowny wzrost cen paliw i energii w małych gospodarkach regionu, powiedział Merab.

READ  Putin odwiedza Białoruś, gdy Ukraina ostrzega przed nowym atakiem: aktualizacje na żywo

umowa obronna

Modi odbył dwustronne spotkanie z przywódcą Wysp Salomona Manassehem Sogavare, którego pakt bezpieczeństwa z Chinami budzi obawy Waszyngtonu o intencje Pekinu w regionie.

Oczekuje się, że sekretarz stanu USA Antony Blinken podpisze umowę o współpracy obronnej między USA a Papuą-Nową Gwineą, a także zorganizuje po południu spotkanie przywódców wysp Pacyfiku.

Kilka uniwersytetów zorganizowało protesty na kampusach przeciwko podpisaniu umowy o współpracy obronnej, obawiając się, że może to zdenerwować Chiny. Marape zaprzeczył, że powstrzymałoby to PNG od prowadzenia interesów z Chinami, ważnym partnerem handlowym.

Rząd Papui-Nowej Gwinei powiedział wcześniej, że umowa obronna USA jest przedłużeniem istniejącej umowy, która wzmocni infrastrukturę i zdolności obronne Papui-Nowej Gwinei po dziesięcioleciach zaniedbań.

Marby powiedział mediom w niedzielę, że umowa obronna spowoduje również wzrost obecności wojskowej USA w ciągu następnej dekady.

Departament Stanu USA poinformował, że Waszyngton przekaże 45 milionów dolarów nowych funduszy w ramach partnerstwa z Papuą-Nową Gwineą w celu zacieśnienia współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa, w tym sprzętu ochronnego dla sił zbrojnych Papui-Nowej Gwinei, łagodzenia zmian klimatycznych oraz zwalczania przestępczości transgranicznej i HIV. / AIDS.

Blinken odwiedził klinikę opieki zdrowotnej, w której fundusze amerykańskie pomagają w rozwoju testów i dostępie do terapii antyretrowirusowej w celu zwalczania HIV / AIDS.

PNG Post Courier donosi, że amerykański dowódca Dowództwa Indo-Pacyfiku, admirał John Aquino, wziął udział w ceremonii w Murray Barracks w Papui-Nowej Gwinei, aby wręczyć sprzęt ochrony osobistej Siłom Obronnym Papui-Nowej Gwinei.

(Raportowanie Kirsty Needham w Sydney); Pod redakcją Lincolna Feast

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.