15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Misja Chandrayaan-3 wykryła siarkę na południowym biegunie Księżyca: ISRO

Wykryto także obecność tlenu i trwają poszukiwania wodoru.

Nowe Delhi:

ISRO poinformowało dzisiaj, że pierwsze w historii pomiary terenowe południowego obszaru polarnego Księżyca potwierdziły obecność siarki na jedynym naturalnym satelicie Ziemi.

Pomiarów dokonano za pomocą instrumentu do spektroskopii lawinowej indukowanej laserem (LIBS) znajdującego się na pokładzie łazika Chandrayaan-3 w Pragyan.

Agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​pomiary terenowe „jednoznacznie” potwierdziły obecność siarki w tym obszarze, co nie byłoby możliwe przy użyciu instrumentów znajdujących się na pokładzie orbiterów.

Odkryto także obecność tlenu, wapnia i żelaza, trwają także poszukiwania wodoru.

„Wstępne analizy, przedstawione graficznie, wykazały obecność glinu (Al), siarki (S), wapnia (Ca), żelaza (Fe), chromu (Cr) i tytanu (Ti) na powierzchni Księżyca. Dokonano innych pomiarów .” Obecność manganu (Mn), krzemu (Si) i tlenu (O). „Trwa dokładne badanie dotyczące obecności wodoru” – głosi oświadczenie ISRO.

LIBS dokonał pomiarów składu pierwiastkowego powierzchni Księżyca. Analizę przeprowadziła poddając materiały działaniu intensywnych impulsów laserowych.

Agencja poinformowała wczoraj, że pojazd został bezpiecznie zawrócony po napotkaniu krateru na powierzchni Księżyca o głębokości czterech metrów. Dziurę zauważono około trzech metrów od krawędzi.

Indie zapisały się w historii 23 sierpnia, kiedy jako pierwszy kraj osiągnęły miękkie lądowanie w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Dołączyła także do elitarnego klubu krajów – Rosji, Stanów Zjednoczonych i Chin – które pomyślnie wylądowały na Księżycu.

Sukces ISRO nastąpił kilka dni po tym, jak rosyjska sonda Luna-25 rozbiła się o powierzchnię Księżyca w wyniku awarii silnika. Rosja chciała także wylądować w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Lądownik Vikram i łazik Pragyan mają misję trwającą jeden dzień księżycowy, co odpowiada 14 dniom ziemskim.