22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Minister spraw zagranicznych Polski mówi, że „Niemcy mają amnezję” w związku z cierpieniami Polaków podczas II wojny światowej

Minister spraw zagranicznych Polski mówi, że „Niemcy mają amnezję” w związku z cierpieniami Polaków podczas II wojny światowej

Minister spraw zagranicznych Polski powiedział, że Niemcy mieli „luki w pamięci” podczas II wojny światowej i pamiętają cierpienia Żydów, ale nie Polaków.

Powtórzył swój niedawny apel do Berlina o znalezienie sposobu na zrekompensowanie Polsce strat wojennych, sugerując, że można tego dokonać poprzez sfinansowanie odbudowy zniszczonego przez Niemcy zabytkowego budynku lub inwestycje w zdolności obronne Polski.

Rozmawiam z niemieckim tygodnikiem Der SpiegelRadosław Sikorski upierał się, że jego rząd, który objął urząd w grudniu, jest zaangażowany w poprawę stosunków z Berlinem zniszczonych w ciągu ośmiu lat rządów przez narodowo-konserwatywną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

„Nie chcemy sztucznego antagonizmu z naszymi sąsiadami” – powiedział Sikorski, dodając, że „nie będzie już więcej oszczerstw wobec Niemców… ani demonizacji demokratycznych Niemiec ze strony rządu”.

Jednak zapytany o naciski rządu PiS na kwotę do 1,3 biliona dolarów reparacji wojennych od Niemiec – co wywołało napięcia z Berlinem, który twierdzi, że żądanie to nie ma podstawy prawnej – Sikorsky potwierdził, że „jest to ważna kwestia”. I rząd.

Sikorski zauważył, że w wyniku wojny „Polska poniosła ogromne straty materialne i na dziesięciolecia pogrążyła się w biedzie”, wzywając Niemcy, aby podczas ubiegłomiesięcznej wizyty w Berlinie „pomyśleli” o tym, w jaki sposób zrekompensować Polsce.

mówi Der Spiegel, Sikorsky rozwinął tę koncepcję. Jedną z form takich odszkodowań mógłby być „widzialny znak”, ośrodek dokumentacji, ośrodek rozmów uznający cierpienia Polaków i miejsce pamięci” – powiedział.

READ  Ponad 1,1 mln Polaków zarejestrowało się do głosowania poza miejscem zamieszkania jako „turyści wyborczy”, co do których istnieje podejrzenie, że mają majstrować przed wyborami

„Przecież Niemcy mają luki w pamięci: wiedzą o Holokauście, pamiętają oblężenia Leningradu i Stalingradu, ale zapominają, co zrobili polskiemu społeczeństwu” – kontynuował Sikorski, podając przykład bombardowania. Wieluń – pierwsza zbrodnia wojenna hitlerowskich Niemiec.

W zeszłym roku Niemcy ujawniły plany utworzenia w Berlinie nowego instytutu, który miałby zajmować się historycznymi związkami z Polską, w szczególności okrucieństwami popełnionymi podczas okupacji hitlerowsko-niemieckiej podczas II wojny światowej.

Sikorski zasugerował także, że Niemcy mogłyby sfinansować odbudowę zniszczonego w czasie wojny zabytkowego obiektu – np. warszawskiego Pałacu Saskiego.

Zapytany, czy takie sugestie oznaczają, że nowy rząd nie żąda od Niemiec 1,3 biliona dolarów, Sikorsky zażartował: „Jeśli Berlin będzie chciał przelać te pieniądze – w porządku! Zgodzimy się nawet na obniżkę, jeśli dostaniemy pieniądze do końca roku.

„Ale poważnie” – kontynuował – „pieniądze są trudną rzeczą w czasach wojny i kryzysu. Prosimy niemiecki rząd o przygotowanie pakietu, który przekona nasze społeczeństwo i pokaże mu: „Ach, Niemcy są gotowe sobie z tym poradzić” „.”


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Rosja obiecuje odpowiedzieć na „zagrożenia” na zachodniej granicy

Główny autor obrazu: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP/Flickr (poniżej CC BY-NC 2.0)