27 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Minister mówi, że Czesi są gotowi do podpisania umowy z Polską w sprawie kontrowersyjnego górnictwa  Potężny 790 KFGO

Minister mówi, że Czesi są gotowi do podpisania umowy z Polską w sprawie kontrowersyjnego górnictwa Potężny 790 KFGO

HRADEK NAD NISOU, Czechy (Reuters) – Nowa czeska minister środowiska Anna Hubakova powiedziała w czwartek, że jest gotowa do rozmów z Polską w przyszłym tygodniu w celu rozwiązania sporu w sprawie otwartego wydobycia węgla w Polsce w pobliżu granicy obu krajów.

Negocjacje między sojusznikami z Europy Środkowej w kontrowersji w zeszłym roku zakończyły się fiaskiem, a Czechy odrzuciły zrewidowany polski plan w listopadzie.

Nowy czeski rząd objął urząd w grudniu po październikowych wyborach.

Hubackova poinformowała, że ​​wcześniejszy projekt umowy był do przyjęcia dla strony czeskiej od końca września.

Rzadki przypadek wśród sąsiadów UE – Czesi pozwali Polskę w zeszłym roku za złamanie zasad udzielania koncesji na rozszerzenie działalności na kopalnię.

Mówią, że tunelowanie w odkrywce powoduje utratę wód gruntowych oraz zanieczyszczenie hałasem i pyłem w regionie czeskim.

Hubackova stwierdziła, że ​​wrześniowy projekt jest zadowalający, jeśli chodzi o zapewnienie systemu monitorowania sytuacji i środków technicznych mających na celu złagodzenie negatywnych skutków.

„Dla Polski, dla Warszawy jestem gotów negocjować umowę lub podpisać umowę lub zawrzeć umowę” – powiedziała dziennikarzom Hubakova po spotkaniu z lokalnymi przedstawicielami w czeskim regionie pogranicza.

Powiedziała, że ​​najbliższa data to 18 stycznia.

Obie strony są skłócone co do długości umowy, przy czym Polska sugeruje, że może się ona zakończyć po dwóch latach, a strona czeska twierdzi, że niedopuszczalne jest oferowanie kopalni planowanej żywotności przekraczającej dwie dekady.

Jedno z polskich źródeł rządowych w czwartek starało się o zmniejszenie planowanej rekompensaty dla Czech za inwestycje i inne kwestie techniczne, ponieważ kary od Wysokiego Trybunału UE rosły, co potwierdził wcześniejszy raport w polskiej gazecie Dziennik Gazeta. Prawna.

Hubagova powiedział, że nie był świadomy takich planów.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) z siedzibą w Luksemburgu we wrześniu zeszłego roku nakazał Polsce zapłacić dzienną grzywnę w wysokości 500 000 000 do Komisji Europejskiej za naruszenie oczekującego na wydanie zakazu zbliżania się do Czechów. Polska odmówiła zapłaty.

READ  Północnoamerykański żółw jaszczurowaty, który od lat żył na wolności, został odkryty w polskiej wiosce

Turów i pobliska elektrownia, zasilana przez PGE, są głównym źródłem energii i Polska nalegała, aby to ona obsługiwała tę stronę.

(Raport Johna Lopatki, Raport dodatkowy Anny Vladorsak-Chemsuk i Anny Gopher w Warszawie; redagowanie: Jason Howet, Angus Maxwan i David Evans)