HRADEK NAD NISOU, Czechy (Reuters) – Nowa czeska minister środowiska Anna Hubakova powiedziała w czwartek, że jest gotowa do rozmów z Polską w przyszłym tygodniu w celu rozwiązania sporu w sprawie otwartego wydobycia węgla w Polsce w pobliżu granicy obu krajów.
Negocjacje między sojusznikami z Europy Środkowej w kontrowersji w zeszłym roku zakończyły się fiaskiem, a Czechy odrzuciły zrewidowany polski plan w listopadzie.
Nowy czeski rząd objął urząd w grudniu po październikowych wyborach.
Hubackova poinformowała, że wcześniejszy projekt umowy był do przyjęcia dla strony czeskiej od końca września.
Rzadki przypadek wśród sąsiadów UE – Czesi pozwali Polskę w zeszłym roku za złamanie zasad udzielania koncesji na rozszerzenie działalności na kopalnię.
Mówią, że tunelowanie w odkrywce powoduje utratę wód gruntowych oraz zanieczyszczenie hałasem i pyłem w regionie czeskim.
Hubackova stwierdziła, że wrześniowy projekt jest zadowalający, jeśli chodzi o zapewnienie systemu monitorowania sytuacji i środków technicznych mających na celu złagodzenie negatywnych skutków.
„Dla Polski, dla Warszawy jestem gotów negocjować umowę lub podpisać umowę lub zawrzeć umowę” – powiedziała dziennikarzom Hubakova po spotkaniu z lokalnymi przedstawicielami w czeskim regionie pogranicza.
Powiedziała, że najbliższa data to 18 stycznia.
Obie strony są skłócone co do długości umowy, przy czym Polska sugeruje, że może się ona zakończyć po dwóch latach, a strona czeska twierdzi, że niedopuszczalne jest oferowanie kopalni planowanej żywotności przekraczającej dwie dekady.
Jedno z polskich źródeł rządowych w czwartek starało się o zmniejszenie planowanej rekompensaty dla Czech za inwestycje i inne kwestie techniczne, ponieważ kary od Wysokiego Trybunału UE rosły, co potwierdził wcześniejszy raport w polskiej gazecie Dziennik Gazeta. Prawna.
Hubagova powiedział, że nie był świadomy takich planów.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) z siedzibą w Luksemburgu we wrześniu zeszłego roku nakazał Polsce zapłacić dzienną grzywnę w wysokości 500 000 000 do Komisji Europejskiej za naruszenie oczekującego na wydanie zakazu zbliżania się do Czechów. Polska odmówiła zapłaty.
Turów i pobliska elektrownia, zasilana przez PGE, są głównym źródłem energii i Polska nalegała, aby to ona obsługiwała tę stronę.
(Raport Johna Lopatki, Raport dodatkowy Anny Vladorsak-Chemsuk i Anny Gopher w Warszawie; redagowanie: Jason Howet, Angus Maxwan i David Evans)
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35