Minister oświaty i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że nie będzie finansował naukowców, którzy „znieważają Polaków”, których nazwał „największymi ofiarami II wojny światowej”.
Komentarze pojawiają się w trakcie trwającej debaty nad twierdzeniami Barbary Engelking, czołowej polskiej badaczki Holokaustu, z zeszłego tygodnia, że Polacy niewiele zrobili, aby pomóc Żydom podczas wojny. Jest szefem instytutu badawczego będącego częścią Polskiej Akademii Nauk (PAN), organizacji państwowej finansowanej przez rząd.
Wypowiedzi Engelkinga potępiły osoby w konserwatywnym rządzie Polski, w tym premier. Broadcasting Regulatory Commission wszczęła dochodzenie w sprawie stacji telewizyjnej, która wyemitowała jego komentarze.
Polityk obozu rządzącego zapowiedział w niedzielę, że złoży doniesienie do prokuratury o akademiku za „znieważenie narodu polskiego”, przestępstwo zagrożone w Polsce karą do trzech lat więzienia.
Badaczka Holokaustu Barbara Engelking, eurodeputowana z partii rządzącej w Polsce, zażądała ścigania go za obrazę Polski – przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia – za stwierdzenie, że Polacy niewiele zrobili dla pomocy Żydom podczas wojny. https://t.co/uvcJBYRvaO
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 kwietnia 2023 r
Odnosząc się wczoraj do kontrowersji w telewizji państwowej, Czarnek powiedział: „Nie chcę wpływać na politykę kadrową w Instytucie Socjologii PAN. Przejrzę wyniki finansowe, bo nie będę fundować organizacji na wielką skalę. To wspiera ludzi, którzy obrażają Polaków”.
Minister, który nadzoruje zarówno szkoły, jak i uczelnie, zapytany dziś rano w rozmowie z RMF FM o te uwagi, potwierdził: „Nie byłbym optymistą. [funding] Wnioski dotyczące naukowców, którzy nadal obrażają Polaków. Nie pozwolę na obrażanie Polaków.
Zapytany, czy chce podejmować decyzje o finansowaniu na podstawie konkretnych badań, czy nie, Czarnek powiedział: „Polacy i państwo Polska – największa ofiara II wojny światowej – nie jest rolą polskich naukowców wspieranych za państwowe pieniądze. Nie będę za to zapłacić”.
🎥ministrze @CzarnekP (@MEIN_GOV_PL) w #RozmowaRMF: Zrewiduję seksi finansowe w stonusku do Instytutu Socjologii PAN. Polacy dzwonią do mnie, że sobie nie życzą, ęży naówcy ich obrażają @RMF24pl pic.twitter.com/WXuSFJn2Jd
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) 25 kwietnia 2023 r
Podczas II wojny światowej zginęło około sześciu milionów obywateli polskich, co stanowiło 17% przedwojennej populacji. Była to najwyższa proporcjonalna strata ze wszystkich narodów podczas wojny.
Połowę tych zgonów stanowili polscy Żydzi. Podczas wojny zginęło 90% polskich Żydów, a 10% ludności nieżydowskiej.
W rozmowie z RMF Jarneck przekonywał, że wypowiedzi Engelkinga były szczególnie obraźliwe dla Polaków, którzy pomagali Żydom w czasie Zagłady.
Spośród około 28 000 osób uhonorowanych przez Izrael tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za ryzykowanie życia dla pomocy Żydom, Polaków jest więcej (ponad 7 000) niż jakiejkolwiek innej grupy narodowej.
Polska rodzina zamordowana przez władze niemieckie za ukrywanie Żydów została uznana przez papieża za męczenników, prowadząc ich w pielgrzymce.
Joseph i Victoria Ulmowie oraz ich sześcioro dzieci zostali straceni w 1944 r. wraz z ośmioma innymi ukrywanymi Żydami. https://t.co/9gFUJvxccF
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 grudnia 2022 r
Jednak w opublikowanym dziś artykule czołowa postać polsko-żydowska, dziennikarz Konstanty Gebert, przekonywał, że chociaż rząd twierdzi, że chroni dobre imię polskich sprawiedliwych, tak naprawdę je szarga.
„Kłamstwo, że ratowanie Żydów w czasie wojny było w Polsce rutyną, sugeruje, że nie było to nic wielkiego” – napisał Gebert. Kaltura Liberalna Co tydzień. „To obraża ponad 7000 osób [Polish] Przekonywał, że są to prawi ludzie, którzy ryzykowali życiem, aby pomóc.
Gebert porównał „politykę historyczną” polskiego rządu, która koncentruje się na promowaniu wizerunku Polaków jako bohaterów i ofiar wojny, do tej prowadzonej przez Rosję.
Źródło głównego obrazu: MEiN (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji Polityka zagraniczna, Europa polityczna, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35