W tym tygodniu mieszkaniec Krakowa zakończył swoją misję przejścia wszystkich 3000 ulic w swoim mieście. Projekt, którego realizacja trwała prawie cztery lata, obejmował łącznie 2800 kilometrów wzdłuż „Ulicy Ostatniej” w północno-wschodnim Krakowie.
Dołączając do rodziny, przyjaciół i mieszkańców na ostatnim etapie swojej podróży, Kamil Babel mówi, że to doświadczenie dało mu nowe spojrzenie na miasto, w którym mieszka. Ma nadzieję, że jego osiągnięcie zainspiruje innych do opuszczenia domu.
#Kraków @kamilbabel przeszęł na przychno nóg 3000 krakowskich ulic, czyli wszystkie!
Swój pochód, w trakcie krzegoj przez 3 lata i 10 miesięcy zrobił 2800 km, za pochóły na ulicy Ostatniej. 😊
📷 @BSKrakow @krakow_pl pic.twitter.com/ao15MIIlU9
— Kraków (@krakow_pl) 11 lipca 2023 r
Babel, która pracuje dla fundacji Polish Business Run Foundation, w wolnym czasie szuka przygód – między innymi biegnie jeden za drugim w Krakowskim Maratonie.
Zainspirowany historią Matta Greene’a, Amerykanina, który przez lata chodził po wszystkich ulicach Nowego Jorku, Babel postanowił zrobić to samo w Krakowie, drugim co do wielkości mieście Polski pod względem liczby ludności.
„Zdałem sobie sprawę, że nawet nie wiem, co jest na końcu ulicy, na której mieszkam” – powiedział Onetowi.
Początkowo poświęcając się godzince lub dwóm 2-3 razy w tygodniu, Babel stopniowo musiał spędzać coraz więcej czasu na wycieczkach w odległe zakątki miasta. Śledził swoje postępy za pomocą GPS i Google Maps.
Bebel mówi, że program pozwolił jej poznać miasto i jego mieszkańców, a także był okazją do aktywności fizycznej i autorefleksji.
– Codziennie podążamy wydeptanymi ścieżkami i odwiedzamy miejsca, które już znamy – mówi. „Nigdy nie wiedzieliśmy, że za rogiem możemy znaleźć coś interesującego, o czym wiedziało tylko kilka osób”.
„To był dla mnie również interesujący eksperyment społeczny” – powiedział Bebel. „Jakiś czas temu przeczytałem, że ludzie spędzają średnio tylko niewielki procent czasu poza domem. Byłem ciekaw, czy to prawda, i mogę powiedzieć na pewno. Krakowianie żyją za domowymi ciałami, za niezaciągniętymi zasłonami.
„Dzięki temu projektowi mogę inspirować innych do rozwijania zainteresowania, świadomości i wiedzy o miejscu, w którym żyją” – mówi.
Źródło głównego obrazu: Mapy Google i kamilbabel/twitter
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji Polityka zagraniczna, Europa polityczna, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35