3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Mennica Polska stworzyła pierwszą na świecie „latającą monetę”

Mennica Polska stworzyła pierwszą na świecie „latającą monetę”

Pierwsza na świecie „latająca moneta” została stworzona przez Mennicę Polską, twórcę własnej, oficjalnej waluty.

Moneta napędzana jest przez ukryty w niej silnik. Pole magnetyczne wytworzone pomiędzy silnikiem a specjalnie zaprojektowaną platformą poniżej sprawia, że ​​silnik unosi się w powietrzu.

Moneta otrzymała nazwę UFO MP-1766 ze względu na podobieństwo do statku kosmicznego science fiction oraz użycie fluorescencyjnej farby w celu oznaczenia roku założenia mennicy. Moneta świeci w ciemności.

UFO MP-1766 jest bite z siedmiu uncji srebra i pomimo swojego niezwykłego kształtu moneta jest prawnym środkiem płatniczym.

Jest wart 1766 franków kameruńskich, co stanowi w przybliżeniu równowartość 11,70 złotych polskich, czyli 2,69 euro. Jednak „jego prawdziwa wartość jest znacznie wyższa od wartości nominalnej” – podaje mennica.

Prototyp monety został zaprezentowany w zeszłym tygodniu na forum technologicznym w Berlinie. Na rynek trafi jednak dopiero wiosną.

„Nie możemy stworzyć monety, która wejdzie do oficjalnego obiegu, ponieważ prawo emisji pieniądza mają wyłącznie banki centralne” – powiedział Łukasz Karda, dyrektor Działu Technicznego i Planowania Produkcji Mennicy. Gazety Wyborczej Codziennie.

„Dlatego istnieje model biznesowy współpracy z bankami zagranicznymi, które są nieco egzotyczne, w tym przypadku z Bankiem Kamerunu” – dodał.

„Tym razem zastanawialiśmy się, co zaskoczy uczestników forum technologicznego… Zwołaliśmy grupę ekspertów z różnych działów firmy, w tym marketingu i produkcji. Pomysł był spontaniczny, rzucony w kółko: „Zróbmy latającą monetę”, – wyjaśniła Karta.

„Na początku wydawało się to dobrym żartem, ale z każdym dniem było jasne, że sprostaliśmy zadaniu. Znaleźliśmy odpowiednią technologię i zadziałała. Praca przebiegała sprawnie, produkcja przebiegała szybko.

To nie pierwszy raz, kiedy Mennica Polska wyemitowała niezwykłą monetę. W jej portfolio znajduje się pierwsza na świecie „moneta przestrzenna” (wyprodukowana w nietypowym kształcie 3D) oraz moneta cylindryczna.

READ  Dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej wracają do Polski pod silną presją na UE | Świat | Aktualności

„Teraz tworzymy historię od zera, wykorzystując naszą wiedzę do stworzenia pierwszej na świecie latającej monety” – powiedziała Prezes Mennicy Kadarzyna Budnicka-Pilipiuk.

Mennica, choć jest firmą prywatną, jest jedyną w Polsce prywatną organizacją posiadającą uprawnienia do produkcji monet i dóbr inwestycyjnych.

Jest wyłącznym producentem monet okolicznościowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski – bank centralny kraju, a także produkuje znaczki urzędowe i heraldyczne, a także pamiątkowe medale i emblematy władz samorządowych.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Mennica Polska / YouTube