Pierwsza na świecie „latająca moneta” została stworzona przez Mennicę Polską, twórcę własnej, oficjalnej waluty.
Moneta napędzana jest przez ukryty w niej silnik. Pole magnetyczne wytworzone pomiędzy silnikiem a specjalnie zaprojektowaną platformą poniżej sprawia, że silnik unosi się w powietrzu.
Moneta otrzymała nazwę UFO MP-1766 ze względu na podobieństwo do statku kosmicznego science fiction oraz użycie fluorescencyjnej farby w celu oznaczenia roku założenia mennicy. Moneta świeci w ciemności.
UFO MP-1766 jest bite z siedmiu uncji srebra i pomimo swojego niezwykłego kształtu moneta jest prawnym środkiem płatniczym.
Jest wart 1766 franków kameruńskich, co stanowi w przybliżeniu równowartość 11,70 złotych polskich, czyli 2,69 euro. Jednak „jego prawdziwa wartość jest znacznie wyższa od wartości nominalnej” – podaje mennica.
Prototyp monety został zaprezentowany w zeszłym tygodniu na forum technologicznym w Berlinie. Na rynek trafi jednak dopiero wiosną.
„Nie możemy stworzyć monety, która wejdzie do oficjalnego obiegu, ponieważ prawo emisji pieniądza mają wyłącznie banki centralne” – powiedział Łukasz Karda, dyrektor Działu Technicznego i Planowania Produkcji Mennicy. Gazety Wyborczej Codziennie.
„Dlatego istnieje model biznesowy współpracy z bankami zagranicznymi, które są nieco egzotyczne, w tym przypadku z Bankiem Kamerunu” – dodał.
„Tym razem zastanawialiśmy się, co zaskoczy uczestników forum technologicznego… Zwołaliśmy grupę ekspertów z różnych działów firmy, w tym marketingu i produkcji. Pomysł był spontaniczny, rzucony w kółko: „Zróbmy latającą monetę”, – wyjaśniła Karta.
„Na początku wydawało się to dobrym żartem, ale z każdym dniem było jasne, że sprostaliśmy zadaniu. Znaleźliśmy odpowiednią technologię i zadziałała. Praca przebiegała sprawnie, produkcja przebiegała szybko.
UFO MP-1766, czyli latająca moneta. Projekt Pionierski Mennicy Polskiej zóttel zaprezentowany podczas berlińskiego forum Technologicznego. https://t.co/rfGGLEiut7
– Wyborcza.pl Warszawa (@GazetaStoleczna) 6 lutego 2024 r
To nie pierwszy raz, kiedy Mennica Polska wyemitowała niezwykłą monetę. W jej portfolio znajduje się pierwsza na świecie „moneta przestrzenna” (wyprodukowana w nietypowym kształcie 3D) oraz moneta cylindryczna.
„Teraz tworzymy historię od zera, wykorzystując naszą wiedzę do stworzenia pierwszej na świecie latającej monety” – powiedziała Prezes Mennicy Kadarzyna Budnicka-Pilipiuk.
Mennica, choć jest firmą prywatną, jest jedyną w Polsce prywatną organizacją posiadającą uprawnienia do produkcji monet i dóbr inwestycyjnych.
Jest wyłącznym producentem monet okolicznościowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski – bank centralny kraju, a także produkuje znaczki urzędowe i heraldyczne, a także pamiątkowe medale i emblematy władz samorządowych.
Kolekcja 30 rzadkich polskich monet została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 3,5 miliona dolarów.
Wśród monet znajdował się złoty dukat Zygmunta III z 1593 r. – uważany za jedyną zachowaną monetę tego typu – którego cena wynosiła 360 000 dolarów. https://t.co/WBHYfCTAeT
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 stycznia 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Mennica Polska / YouTube
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35