3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Marina Ovsianikova: reporterka rosyjskiej telewizji, która na antenie protestowała przeciwko wojnie z Ukrainą, pojawia się w sądzie

Marina Ovsianikova: reporterka rosyjskiej telewizji, która na antenie protestowała przeciwko wojnie z Ukrainą, pojawia się w sądzie

Moskiewski sąd okręgowy stwierdził w oświadczeniu, że redaktorka Channel One Marina Ovsianikova została skazana za „przestępstwo administracyjne” i ukarana grzywną w wysokości 30 000 rubli (280 dolarów).

Ovsyannikova została wcześniej sfotografowana w sądzie z jednym z jej prawników, Antonem Gachinskym.

Dmitrij Zakvatov, prawnik, który wcześniej reprezentował Ovsyannikova, powiedział CNN, że zarzut administracyjny opierał się wyłącznie na oświadczeniu wideo, które nagrała przed pojawieniem się z antywojennym plakatem na Channel One.

Odważ się przeciwstawić Prezydent Rosji Władimir Putin A jego rząd, Ovsyannikova, zaprotestował na żywo w poniedziałek, stojąc za prezenterem wiadomości z tabliczką z napisem: „Nie dla wojny”.

We wtorek Kreml nazwał działania Owsiannikowej „zamieszkami”, przestępstwem kryminalnym w Rosji.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​funkcjonariusze organów ścigania wszczęli wstępne śledztwo w sprawie „publicznego rozpowszechniania celowo fałszywych informacji na temat użycia rosyjskich sił zbrojnych”.

Odważny protest był odtwarzany w kółko przez cały dzień w międzynarodowej telewizji i przykuł uwagę przywódców politycznych.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaoferował ochronę Owsiannikowej.

„Francja zdecydowanie potępia każde uwięzienie dziennikarza i wszelkie manipulacje, i jasne jest, że podejmujemy kroki dyplomatyczne mające na celu zapewnienie ochrony w ambasadzie lub azylu dla twojego kolegi” – powiedział Macron dziennikarzom z ukraińskiego ośrodka dla uchodźców we Francji. .

Macron powiedział również, że poruszy tę kwestię bezpośrednio z Putinem podczas następnej rozmowy telefonicznej.

cenzura prasy

Putin na początku tego miesiąca podpisał akta ustawa o cenzurze Według Komitetu Ochrony Dziennikarzy kryminalizuje „fałszywe” informacje o inwazji na Ukrainę, za co grozi kara do 15 lat więzienia dla każdego skazanego.
Rosja Z powodu wojny na Ukrainie stłumiła lokalne media i w rezultacie ucięła wiele relacji. Międzynarodowe sieci, takie jak CNN, ABC News, CBS News itp. mają transmisja zatrzymana z Rosji. A niezależny rosyjski kanał informacyjny TV Rain, znany również jako Dożd, został całkowicie zamknięty. Jej redaktor i ekipa wraz z innymi niezależnymi dziennikarzami opuścili kraj.

Od tego czasu podobno dołączył do nich prokremlowski nadawca NTV. We wtorek państwowa agencja informacyjna RIA Novosti poinformowała, że ​​Lilia Geldeva „już nie współpracuje” z NTV.

READ  Wyłącznie: Wołodymyr Zełenski ostrzega przed „otwartą drogą” przez wschodnią Ukrainę, jeśli Rosja przejmie Bachmuta

Kanał Telegram słynnego rosyjskiego blogera Ilyi Varlamov poinformował, że Gildeeva powiedziała w wywiadzie, że zrezygnowała i opuściła kraj.

„Na początku odszedłeś [the country]„Bałem się, że nie pozwolą mi odejść, a potem zrezygnowałem” – zacytował ją Varlamov.

NTV odmówiło komentarza. CNN próbowało skontaktować się z Gildeevą w celu uzyskania komentarza. Powód jej rezygnacji nie został ujawniony.

Owsiannikowa . stanowisko

Na filmie Ovsianikova obwinia Putina o wojnę.

„To, co dzieje się teraz na Ukrainie, jest przestępstwem, Rosja jest krajem agresorów, a odpowiedzialność za tę agresję spoczywa na sumieniu tylko jednej osoby. Ukrainka, a jej matka jest Rosjanką.

Czego Putin chce na Ukrainie?  Wyjaśnienie konfliktu

„Niestety, przez ostatnie kilka lat pracowałam nad Channel One i robiłam kremlowską propagandę, a teraz bardzo się tego wstydzę” – mówi w filmie. „To wstyd, że pozwoliłem kłamać z ekranów telewizyjnych, wstydząc się, że pozwalam krzywdzić Rosjan”.

– Wstyd mi, że milczeliśmy w 2014 roku, kiedy to wszystko dopiero się zaczynało – mówi, odnosząc się do aneksji Krymu przez Rosję.

Paul Murphy z CNN przyczynił się do powstania tego raportu