5 lipca, 2024

Luka Doncić po faulu w trzecim meczu finałów NBA: „Nie mogliśmy grać fizycznie”

DALLAS – Na początku czwartej kwarty gwiazda Mavericks Luka Doncic popełnił zaledwie dwa faule i jego zespół tracił do Celtics 15 punktów.

Przewiń do przodu, prawie osiem minut gry i zaistniały zupełnie inne okoliczności. Dallas wróciło do trzeciego meczu finałów NBA, tracąc do Bostonu zaledwie trzy punkty. Dončić odszedł na dobre po popełnieniu błędu.

To cztery gwizdki przeciwko najlepszemu zawodnikowi ligi w ostatnim meczu, w czwartej kwarcie. To dopiero trzeci raz, kiedy Dončić fauluje w meczu – zarówno w sezonie zasadniczym, jak i posezonowym.

„(To) nigdy mi się nie przydarzyło, nie pamiętam tego” – powiedział Doncic, który odpadł w końcowej porażce 106-99 z 27 punktami. Opowiadał o tym, jak został odgwizdany za cztery faule w osiem minut.

„Nie mogliśmy grać fizycznie” – dodał Doncic. „Nie chcę nic mówić. Wiesz, sześć fauli w finałach NBA, w zasadzie jestem taki (ruchy dłońmi do góry). Daj spokój, stary. Lepiej niż to”.

Dallas, które na czwartej kwarcie traciło 21 punktów, prowadziło 20:2, kiedy Dončić został odgwizdany za szósty i ostatni faul o 4:12 czwartego faulu. Bronił Jaylena Browna i był kontakt, chociaż wyglądało na to, że Dončić pozostał przed Brownem. Dallas zakwestionował tę decyzję, a sędzia Mark Davis powiedział, że Doncic nie określił swojej pozycji, gdy Brown się z nim zderzył.

„Nie sądzę, że to był błąd; nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas to zrobił” – powiedział Derek Lively II.

Brown również zremisował piąty faul Dončicia po wątpliwym kontakcie między zawodnikami. Następnie zapytano trenera Dallas Jasona Kidda, dlaczego nie skrytykował piątego faulu Doncica, na co odpowiedział: „Może powinniśmy byli rzucić wyzwanie im wszystkim”.

„Może moglibyśmy zrobić coś innego przy jego piątym faulu, aby dać nam trochę więcej łaski w dostosowaniu naszej obrony i włączeniu go do gry” – powiedział Kyrie Irving. „Ale z perspektywy czasu widzę, że musimy umyć ręce i przygotować się na czwarty mecz.

READ  John Lynch nie chciał wymieniać Treya Lance'a na rzecz Cowboys; Dallas złożyło najlepszą ofertę – NBC Sports Bay Area i Kalifornia

Mavs, którzy obecnie przegrywają z Celtics 3:0, na początku trzeciego meczu objęli 13-punktowe prowadzenie. Dončić i Irving, którzy zakończyli mecz z 35 punktami, radzili sobie nieźle, a po pierwszej połowie Mavs nadal utrzymywali jednopunktową przewagę, gdy do drużyny dołączył Boston.

Dončić miał problemy ze strzelaniem, oddając zaledwie 11 z 27 strzałów. Trafiał 1 z 7 na 3, miał 6 zbiórek i 6 asyst, a także zmagał się z kontuzją klatki piersiowej, która wymagała zastrzyków łagodzących ból. Wydawało się, że Dončić kilka razy miał problemy w trzecim meczu, co prawdopodobnie było przyczyną przynajmniej niektórych błędów, które popełnił.

„Z pewnością ma oko byka na karku” – powiedział Kidd. Musi być w stanie strzec i rozumieć, że jesteśmy tam, aby go chronić i pomagać mu, jeśli zostanie trafiony.

„Ponownie dźwiga ciężar ofensywny” – kontynuował Kidd. „Umieścili go w każdym wyborze i każdym ISO. Powinien móc rozegrać mecz, w którym będzie mógł polegać na ataku i pozwolić innym nieść ciężar.

„Myślę, że powinniśmy byli grać dalej z tą samą energią, zatrzymując tych samych chłopaków. Daliśmy radę” – powiedział Doncic. „Ale potem wrócili. W pewnym momencie w czwartej kwarcie również przegrywaliśmy 21 punktami i wróciliśmy. Będziemy wierzyć do końca”.