25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Legright z Francji schodzi, ale ląduje na nogach z FIFA

Legright z Francji schodzi, ale ląduje na nogach z FIFA

Noel Le Graet, prezydent francuskiej federacji piłkarskiej, złożył we wtorek rezygnację, kończąc długą kadencję dyrektora, którego władza – wspomagana przez potężne przyjaźnie – ucierpiała z powodu triumfów na boisku i skandali poza boiskiem. .

Zmęczony oskarżeniami o niewłaściwe postępowanie i niegospodarność Le Grat w końcu ugiął się pod rosnącymi wezwaniami do zwolnienia na prywatnym posiedzeniu Rady Federacji Francuskiej. Powszechnie znany pod trzyliterowym akronimem FFF. zachowywać się nieprzyzwoitie, mimo że Francja stworzyła jedne ze swoich najlepszych drużyn narodowych, wysyłając swoją męską drużynę na finały mistrzostw świata jeden po drugim i organizując mistrzostwa świata kobiet na własnym terenie w 2019 roku.

Przegląd został zlecony przez francuskiego ministra sportu w związku z rosnącą liczbą doniesień o wykroczeniach osobistych ze strony Le Graët, w tym nieodpowiedniego wysyłania SMS-ów późnym wieczorem do personelu płci żeńskiej. Minister sportu Amelie Odea Castera publicznie wezwała Le Graeta do dymisji w styczniu. We wtorek pochwaliła to, co nazwała „właściwą decyzją dla i dla FFF”.

Ale nawet gdy opuścił federację pod presją, jego miejsce w piłce nożnej wydawało się bezpieczne: w zeszłym roku FIFA wyznaczyła Le Graeta do nadzorowania swojego nowego biura w Paryżu, a kilku jego kolegów z federacji we wtorek pogratulowało mu tej roli. .

Obawy o dalszą obecność Le Grata na stanowisku prezydenta, które sprawuje od 2011 roku, wzrosły tylko dlatego, że wywołał szereg kontrowersji w trakcie śledztwa. Pod koniec zeszłego roku rozwścieczył francuskich urzędników rządowych przed mistrzostwami świata, bagatelizując sposób traktowania pracowników migrujących w Katarze. Po turnieju wygłosił pogardliwe uwagi na temat Zinedine’a Zidane’a, zdobywcy Pucharu Świata, który jest uważany za jednego z najlepszych piłkarzy, jakich Francja kiedykolwiek wyprodukowała. Le Grat później wycofał swoje uwagi i Przepraszam Zidane’a.

Jednak 81-letni Le Graët zachował wielu sojuszników pomimo zamieszania, w tym Gianniego Infantino, prezydenta FIFA, który podobno lobbował w jego imieniu, gdy zbliża się jego obalenie. Infantina w zeszłym roku Nazywa się Le Graët Jako delegat prezydencki do nadzorowania nowego biura FIFA w Paryżu, placówce, którą pełnił coraz ważniejsze role, niegdyś będącej wyłączną domeną personelu centrali FIFA w Szwajcarii.

READ  Scenariusze play-offów w 18. tygodniu NFL 2023–24: Teksańczycy przyjęli ofertę, Steelers potrzebują pomocy po sobotnich zwycięstwach

Eric Borghini, członek zarządu FFF, który uczestniczył we wtorkowym spotkaniu, zasugerował, że Le Graet będzie kontynuował tę rolę. Nie jest jednak jasne, czy Le Graët będzie kontynuował swoje starania o utrzymanie miejsca w organie zarządzającym FIFA, Radzie FIFA, w kwietniowych wyborach.

Philippe Diallo, wiceprezydent Federacji, będzie pełnił funkcję Tymczasowego Prezydenta FFF do 10 czerwca 2023 r., czyli do daty kolejnego Zgromadzenia Ogólnego.

Dalecy od atakowania Le Grata, jego byli koledzy skupili się wokół byłego już prezydenta. „Gdziekolwiek się udał, instytucje i kluby, które prowadził, odnosiły sukcesy” – powiedział Diallo.

Szukał oficjalnego oświadczenia związkowego ogłaszającego swoje odejście, aby świętować Francuskie sukcesy piłkarskie pod wodzą Le Świetnie, biorąc pod uwagę, że pod jego kierownictwem reprezentacje Francji mężczyzn i kobiet zdobyły 11 tytułów i zagrały w sześciu międzynarodowych finałach. W oświadczeniu odniesiono się również do rozwoju infrastruktury i kondycji gospodarczej związku.

Nie wspomniał o zawirowaniach wokół federacji od czasu sukcesu męskiej drużyny na Mistrzostwach Świata 2018 we Francji, w tym zarzutów o molestowanie seksualne i napaść na tle seksualnym. Niektóre z tych problemów stały się tak toksyczne, że kilku starszych pracowników skarżyło się na środowisko pracy, kryzys, który w 2020 roku zmusił Lou Graeta do wezwania zewnętrznego eksperta, który specjalizuje się w naprawie uszkodzonych miejsc pracy.

Wysiłki te nie przyniosły rezultatów poza zachowaniem pozycji Le Graeta i jego zastępcy, Florence Hardwin. Hardouin negocjuje jej odejście ze związku po tym, jak śledztwo sponsorowane przez rząd oskarżyło ją o stosowanie „brutalnych metod i niewłaściwego zachowania”. Od tego czasu jej zespół prawny zasugerował, że występowała jako demaskator w procesach sądowych przeciwko Le Graët.

Federacja starała się zabezpieczyć w następstwie jego rezygnacji, twierdząc, że śledztwo nie wykazało żadnej systemowej awarii ani niewykonania swojej podstawowej misji. „Jednak FFF zauważa, że ​​ten raport opiera się nie tyle na obiektywnych faktach, co na ocenach, które czasami prowadziły do ​​nieproporcjonalnych okaleczeń ciała” – czytamy w raporcie.

READ  – Naprawdę fajnie. Dobra robota, Bostonie.

W międzyczasie obecni i byli urzędnicy nadal twierdzili, że usunięcie Le Graeta nie wystarczy do rozwiązania problemów związku.

„Nie chodzi o Lou Graeta i Hardouina” – powiedział Pierre Samsonov, były szef działu amatorskiej piłki nożnej federacji. „Ważny jest sposób zarządzania instytucją”.