14 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Latarnia nadziei”: Ukraina i Rosja podpisują umowę o eksporcie zboża

„Latarnia nadziei”: Ukraina i Rosja podpisują umowę o eksporcie zboża

Rosja i Ukraina podpisały w piątek odrębne porozumienia z Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych, torując drogę milionom ton tak potrzebnego ukraińskiego zboża, a także części rosyjskiego zboża i nawozów, które będą eksportowane przez Morze Czarne. Długo oczekiwana umowa kończy impas w czasie wojny zagrażało bezpieczeństwu żywnościowemu na całym świecie.

Plan ONZ umożliwiłby Ukrainie – jednemu z najważniejszych spichlerzy na świecie – wyeksportowanie 22 milionów ton zboża i innych produktów rolnych, które utknęły w portach Morza Czarnego z powodu rosyjskiej inwazji.. Sekretarz generalny ONZ António Guterres określił to jako „latarnię nadziei” dla milionów głodnych ludzi, którzy stanęli w obliczu ogromnego wzrostu cen żywności.

„Umowa, dzięki której ziarno opuszcza porty Morza Czarnego, jest niczym innym, jak ratowaniem życia ludzi na całym świecie, którzy walczą o wyżywienie swoich rodzin” – powiedział dyrektor generalny Czerwonego Krzyża, Robert Mardini. Wskazał, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny żywności wzrosły o 187% w Sudanie, 86% w Syrii i 60% w Jemenie, żeby wymienić tylko kilka.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu i ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kobrakow podpisali w piątek oddzielne identyczne umowy z tureckim ministrem obrony Hulusi Akarem w Stambule, czego świadkiem był prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Rosja i Ukraina nie podpiszą ze sobą żadnych bezpośrednich umów.

„Dzisiaj jest latarnia morska na Morzu Czarnym” – powiedział Guterres. „Światło nadziei, latarnia możliwości, latarnia ulgi w świecie, który potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek”.

„Przezwyciężyliście przeszkody i odłożyliście na bok różnice, aby utorować drogę inicjatywie, która służy wspólnym interesom wszystkich” – powiedział wysłannikom.

Guterres opisał porozumienie jako bezprecedensowe porozumienie między dwiema stronami zaangażowanymi w krwawy konflikt. Erdogan powiedział, że ma nadzieję, że będzie to „nowy punkt zwrotny, który ożywi nadzieje na pokój”.

Ale w Kijowie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wyglądał jeszcze bardziej ponuro.

„Nie zamierzam otwierać butelki szampana z powodu tej umowy” – powiedział Kuleba The Associated Press. „Będę trzymać kciuki, aby to zadziałało, że statki zabiorą zboże na rynki światowe, a ceny spadną, a ludzie będą mieli jedzenie. Ale jestem bardzo ostrożny, ponieważ nie ufam Rosji”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powtórzył obawy Kuleby w swoim wieczornym przemówieniu wideo, mówiąc: „Dla wszystkich jest jasne, że mogą wystąpić prowokacje ze strony Rosji, próby zdyskredytowania ukraińskich i międzynarodowych wysiłków. Ale ufamy Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Unia Europejska i Wielka Brytania natychmiast przyjęły tę wiadomość.

„To ważny krok naprzód w wysiłkach na rzecz przezwyciężenia globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę” – powiedział Josep Borrell, koordynator polityki zagranicznej UE.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss pochwaliła Turcję i ONZ za pośrednictwo w umowie.

„Będziemy obserwować, aby upewnić się, że działania Rosji są zgodne z tym, co mówią” – powiedział Truss. „Aby umożliwić trwały powrót do globalnego bezpieczeństwa i stabilności gospodarczej, (prezydent Rosji Władimir) Putin musi zakończyć wojnę i wycofać się z Ukrainy”.

Przywódcy afrykańscy, których kraje importują żywność i nawozy z Ukrainy i Rosji, z zadowoleniem przyjęli porozumienie, a prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiedział, że „trwało to zbyt długo”.

Ukraina jest jednym z największych na świecie eksporterów pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego, ale rosyjska inwazja na kraj i morska blokada jego portów wstrzymały dostawy. Część ukraińskiego zboża jest transportowana przez Europę koleją, drogą i rzeką, ale ceny podstawowych towarów, takich jak pszenica i jęczmień, wzrosły w czasie wojny.

Pomimo międzynarodowych sankcji wobec Rosji Nie mając na celu eksportu żywności, wojna przerwała dostawy rosyjskich produktów, ponieważ firmy transportowe i ubezpieczeniowe nie chciały robić interesów z Rosją.

Guterres powiedział, że plan, znany jako Inicjatywa Czarnomorska, otwiera drogę do dużego komercyjnego eksportu żywności z trzech głównych ukraińskich portów: Odessy, Czernomorska i Jużnyj.

Uzyskane przez AP porozumienie przewiduje utworzenie w Stambule wspólnego centrum koordynacyjnego kierowanego przez ONZ, w którym będą pracować urzędnicy z Ukrainy, Rosji i Turcji w celu realizacji planu, w tym planowania przylotów i odlotów statków towarowych.

Inspektorzy reprezentujący wszystkie strony Bosforu w Turcji będą sprawdzać statki wchodzące i wychodzące z ukraińskich portów, aby upewnić się, że na pokładzie nie ma broni ani żołnierzy.

Zgodnie z umową „wszelkie działania na ukraińskich wodach terytorialnych będą podlegać władzy i odpowiedzialności Ukrainy”, a strony zgadzają się nie atakować statków i obiektów portowych uczestniczących w inicjatywie. Jeśli dla bezpieczeństwa szlaków żeglugowych konieczne jest rozminowanie, górnicy z innego kraju mogą usuwać miny z dróg do ukraińskich portów.

Obie strony będą zdalnie monitorować ruch statków i nie ma statków wojskowych. Samoloty lub drony będą mogły zbliżyć się do „Morskiego Korytarza Humanitarnego” na odległość mniejszą niż wyznaczona przez centrum. Umowa obowiązuje przez 120 dni i może zostać automatycznie przedłużona.

Według zastępcy rzecznika ONZ Farhana Haqa, Guterres uważa, że ​​dostawy zboża mogą rozpocząć się „w ciągu najbliższych dwóch tygodni”. Wysoki rangą urzędnik ONZ powiedział, że Ukraina potrzebowała około 10 dni na przygotowanie portów i potrzebowała czasu „na zidentyfikowanie i wyjaśnienie tych bezpiecznych przejść”. Celem jest eksport 5 mln ton zboża miesięcznie, aby rozładować ukraińskie silosy na czas przed tegorocznymi żniwami.

Prawie 20 milionów ton zboża zostanie wyeksportowanych początkowo, a następnie część obecnych zbiorów zostanie wyeksportowana, powiedział Zełenski.

Guterres początkowo podniósł pilną potrzebę wznowienia dostaw ukraińskiej produkcji rolnej, zboża i rosyjskich nawozów na rynki światowe pod koniec kwietnia podczas spotkań z Putinem w Moskwie i Zełenskim w Kijowie, a następnie zaproponował porozumienie w związku z obawami o zaostrzenie się wojny. Głód dla nawet 181 milionów ludzi.

Umowa „nie oznacza, że ​​globalny kryzys dostaw się skończył”, powiedział Peter Meyer, szef analityki zbóż i nasion oleistych w S&P Global Platts.

Powiedział, że handlowcy oczekiwali transakcji w ciągu ostatnich kilku tygodni, więc jej wpływ może być już widoczny w cenach zbóż. Umowa obejmuje tylko zbiory w 2021 r. Meyer powiedział, że nadal istnieje duża niepewność co do ukraińskiej produkcji w tym i przyszłym roku.

Przed zawarciem porozumień urzędnicy rosyjscy i ukraińscy obwiniali się nawzajem o blokowanie dostaw zboża. Moskwa oskarżyła Ukrainę o nieoczyszczenie min morskich w portach, nalegając na sprawdzanie przypływających statków pod kątem uzbrojenia i znosząc ograniczenia w eksporcie rosyjskiego zboża i nawozów.

Ukraina argumentowała, że ​​blokada portu przez Rosję i wystrzeliwanie rakiet z Morza Czarnego uniemożliwiają bezpieczny transport morski. Poszukiwał międzynarodowych gwarancji, że Kreml nie wykorzysta bezpiecznych przejść do ataku na Odessę i oskarżył Rosję o kradzież zboża ze wschodniej Ukrainy i celowe podpalanie ukraińskich pól.

Volodymyr Sedenko, ekspert kijowskiego Centrum Badawczego Centrum im. Razumkowa, powiedział, że Ukraina nie podniosła w negocjacjach kwestii skradzionego zboża.

To była część umowy: Kijów nie porusza kwestii skradzionego zboża, a Moskwa nie nalega na badanie ukraińskich statków. Kijów i Moskwa zostały zmuszone do zawarcia porozumienia i kompromisu – powiedział.

Analityk zauważył, że transakcja była ważna także dla stosunków geopolitycznych Rosji.

„Rosja postanowiła nie podsycać nowego kryzysu w Afryce, prowokować głodu i wprowadzać tam zmian rządowych” – powiedział Sedenko. Unia Afrykańska zwróciła się do Putina o szybkie złagodzenie kryzysu dostawami zboża.

__

Fraser zgłosił się z Ankary w Turcji. Wkłady przyczynili się Edith Leader z ONZ, Erica Kentz z Kijowa na Ukrainie, Raf Kassert z Brukseli, Jill Lawless z Londynu i Jer Molson z Berlina.

___

Śledź relację Associated Press o wojnie rosyjsko-ukraińskiej na https://apnews.com/hub/russia-ukraine