22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Książę William odwiedza Polskę, aby okazać wsparcie sojusznikom pomagającym Ukrainie

Książę William odwiedza Polskę, aby okazać wsparcie sojusznikom pomagającym Ukrainie

WARSZAWA, Polska (AP) — książę William W środę udał się do Polski z niespodziewaną wizytą, która podkreśliła wsparcie Wielkiej Brytanii dla narodu na pierwszej linii frontu w wysiłkach na rzecz pomocy przesiedlonym uchodźcom. Wojna Rosji na Ukrainie i pomóc armii ukraińskiej w walce z inwazją.

Następca tronu spotkał się z wojskami brytyjskimi i polskimi w Rzeszowie, 200-tysięcznym mieście w południowo-wschodniej Polsce, które stało się ośrodkiem wysyłania pomocy wojskowej i humanitarnej na Ukrainę.

„Chciałem przybyć tutaj osobiście, aby podziękować wam za wszystko, co robicie, zapewniając wszystkim bezpieczeństwo i pilnując, co się dzieje” – powiedział William, zwracając się do żołnierzy.

„Wykonujecie tutaj bardzo ważną pracę, ochrona naszej wolności jest bardzo ważna i wszyscy w kraju w pełni was wspierają” – powiedział.

Położony 65 kilometrów (40 mil) od granicy z Ukrainą Rzeszów jest również głównym punktem tranzytowym dla uchodźców.

Następnie William wylądował w Warszawie, gdzie odwiedził ośrodek, w którym przebywało około 300 osób, które niedawno przyjechały z Ukrainy, poznał Ukraińców i grał z dziećmi w tenisa stołowego.

Pochwalił silne więzi łączące Wielką Brytanię z Polakami oraz współpracę na rzecz Ukrainy.

„Chcę oddać hołd inspirującemu człowieczeństwu narodu polskiego” – powiedział książę. „Otworzyliście wasze serca i domy”.

Wielka Brytania była jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników wzmocnienia wschodniej flanki NATO przed rosyjską agresją. Kraj wysłał wojska do Polski i krajów bałtyckich oraz przekazał Ukrainie 2,3 miliarda funtów (2,8 miliarda dolarów) pomocy wojskowej. Zobowiązał się również do pomocy humanitarnej w wysokości 220 milionów funtów (269 milionów dolarów).

Ale popularny 40-letni Prince, weteran armii, który służył jako cywilny pilot powietrzno-morski, oferuje bardziej osobisty akcent. Kiedy brytyjscy przywódcy polityczni Weteran monarchii, taki jak William, który regularnie odwiedzał Polskę, aby zdobyć poparcie dla NATO i sprawy ukraińskiej, jest symbolem narodu, który może podziękować wojsku za jego służbę bez bagażu partyjnej polityki.

READ  Czy inflacja ponownie zaskoczy rynki?

Planowane przez księcia spotkania z uchodźcami i wolontariuszami rzucają królewskie światło na starania o azyl. Setki tysięcy Ukraińców Imigranci w Polsce w ciągu ostatniego roku.

W czwartek ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą i porozmawiać z młodymi Ukraińcami pracującymi i studiującymi w Polsce.

„Nasze kraje mają silne więzi” – powiedział William w środę. „Dzięki naszej współpracy we wspieraniu narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest naszą i waszą wolnością, więzi te są dalej wzmacniane”.

___

Kirka przyczynił się z Londynu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Te treści nie mogą być publikowane, transmitowane, przepisywane ani redystrybuowane bez pozwolenia.