24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kreml liczy, że Białoruś nie zawiesi transportu gazu do UE w obliczu kryzysu imigracyjnego

Kreml liczy, że Białoruś nie zawiesi transportu gazu do UE w obliczu kryzysu imigracyjnego

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko rozmawia z imigrantami 26 listopada 2021 r., którzy odwiedzili Brusky, centrum transportowo-logistyczne w regionie Grotno na granicy białorusko-polskiej. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Moskwa, 1 grudnia (Reuters) – Kreml powiedział w środę, że Rosja ma nadzieję, że Białoruś nie zatrzyma ruchu gazu do Europy, ponieważ prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zagroził wstrzymaniem eksportu w ramach kryzysu związanego z migrantami na granicy.

Unia Europejska (UE) oskarżyła Białoruś o ucieczkę tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu i zmuszanie ich do relokacji przez Polskę, Litwę i Łotwę. Białoruś odmawia wywołania kryzysu i otrzymała wsparcie od swojego głównego sojusznika, Rosji.

Rosyjska agencja informacyjna RIA poinformowała w środę, że Łukaszenko powiedział, że Rosja jest gotowa odciąć rosyjski dopływ energii do Europy, jeśli Polska zamknie granicę z Białorusią.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Białoruś jest pod „bezprecedensową, niesprawiedliwą i agresywną” presją niektórych krajów zachodnich i wyraził „zrozumienie” przez prezydenta Władimira Putina ostrej reakcji Łukaszenki.

„Ale z drugiej strony prezydent czuje, że nie naruszamy naszych zobowiązań wobec europejskich odbiorców gazu, zwłaszcza w tak trudnym dla Europejczyków czasie” – powiedział Pieskow.

W holenderskim hubie TTF referencyjna transakcja na gaz przed dniem wzrosła o 2,5% w 1210 GMT do 93,60 euro za megawatogodzinę, początkowo z 93 euro za MWh.

Dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec przez gazociąg Jamał-Europa przez Białoruś w środę były nieco niższe, osiągając 10 000 000 kilowatogodzin (kWh), ponad 11 000 000 kWh / h we wtorek, jak pokazał niemiecki operator sieci danych Cascade.

Do tej pory rosyjski państwowy eksporter gazu Gazprom, bez żadnych oznak powodzi dotkniętych białoruskim zagrożeniem, pozyskał w środę w codziennej aukcji przepustowość 324 GWh/d w punkcie pomiarowym Malno na granicy z Polską, wynika z danych Refinitiv Eikon.

READ  Ukraina i Polska mówią, że Europa „musi wygrać wojnę z Niemcami lub bez”

Ministerstwo Obrony RP poinformowało w środę, że białoruskie siły bezpieczeństwa zostały wezwane po tym, jak ogień z wiatrówek uszkodził światła ustawione przez polskich żołnierzy w pobliżu miasta Terespole.

„Prowokacje białoruskich służb są całkowicie niedopuszczalne” – napisał na Twitterze Mariusz Blask.

Rzecznik białoruskiego MSZ nie był od razu dostępny do komentowania.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę pozwalającą na ograniczenie dostępu do obszarów wokół granicy. Ustawa weszła w życie w środę, zastępując stan wyjątkowy, który wygasł z dnia na dzień. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Relacja Marii Kisliovej, Dmitrija Antonowa, Oksany Kopsevej i Katyi Kolupkovej w Moskwie, Alana Charlischa w Warszawie, Pavla Politeuka w Kijowie; Napisane przez Aleksandra Moro / Katya Golupkova; Montaż przez Andrew Heavensa i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.