26 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kraje Unii Europejskiej zgadzają się na nowy pakiet sankcji wobec Rosji z powodu wojny na Ukrainie

Bruksela (AFP) – Kraje Unii Europejskiej zatwierdziły w środę nowy pakiet sankcji wobec Rosji Wojna z Ukrainą Ma on na celu przeciwdziałanie obchodzeniu sankcji przez państwa trzecie i przedsiębiorstwa.

Unia Europejska wcześniej nałożyła 10 rund sankcji na Rosję, odkąd prezydent Władimir Putin nakazał swoim wojskom wkroczenie na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Banki, firmy i rynki – nawet część wrażliwego sektora energetycznego – zostały dotknięte. Ponad 1000 urzędników podlega zamrożeniu aktywów i zakazom podróżowania.

Większość pracy w ramach ostatniej rundy sankcji polegała na łataniu luk prawnych, tak aby towary niezbędne do działań wojennych Putina nie przechodziły przez kraje, które handlują z UE i utrzymują normalne stosunki z Moskwą.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szefowa ramienia wykonawczego UE, powiedziała, że ​​nowy pakiet „zada kolejny cios machinie wojennej Putina poprzez surowe ograniczenia eksportowe, wymierzone w podmioty wspierające Kreml”.

„Nasze narzędzie przeciwdziałania obejściu zapobiegnie dostaniu się przez Rosję towarów objętych sankcjami” – dodała.

Po raz pierwszy ogłoszono plany ukierunkowania handlu przez inne kraje, z wyjątkiem sankcji wobec Irańczyków, którzy rzekomo dostarczają drony do Rosji.

Zakazuje także tranzytu przez Rosję produktów i technologii, które mogą pomóc wzmocnić sektor obronny i bezpieczeństwa.

W ramach tego ostatniego pakietu, gdyby UE zauważyła na przykład pięciokrotny wzrost eksportu określonego chipa komputerowego do jednego kraju, a następnie eksport z tego kraju do Rosji zwiększyłby się mniej więcej o taką samą wartość, Unia byłaby w stanie podjąć bardziej drastyczne działania mające na celu zakończenie praktyki.

Nowy pakiet umożliwia w szczególności wdrożenie środków ograniczających sprzedaż lub eksport wrażliwych towarów i technologii podwójnego zastosowania do krajów trzecich, które następnie mogą je przekazywać do Rosji. Zgodnie z nowymi przepisami UE mogłaby wywierać znacznie większą presję niż dotychczas, aby zakończyć tę praktykę.

powiedział urzędnik z kraju UE, który poprosił o zachowanie anonimowości, ponieważ przepisy nie zostały jeszcze opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Zasady nie mogą być zbyt surowe, ponieważ UE nie chce od razu alienować państw.

Musimy znaleźć równowagę z państwami. „Kiedy mamy do czynienia z ich złym zachowaniem, musimy upewnić się, że nie wepchniemy ich od razu w ramiona Putina” – powiedział urzędnik.

Nowy pakiet obejmie również dodatkowe 71 osób i 33 podmioty w związku z nielegalna deportacja Od ukraińskich dzieci do Rosji.

Uwzględniono również zakaz wpływania statków uczestniczących w transferach między statkami do portów w Unii Europejskiej, gdy istnieje podejrzenie, że statek nie przestrzega zakazu importu morskiej rosyjskiej ropy naftowej i produktów ropopochodnych do bloku.

Ponadto pakiet przedłuża zawieszenie koncesji na nadawanie w Unii Europejskiej dla pięciu rosyjskich mediów kontrolowanych przez państwo.

Poprzednie sankcje zostały uzgodnione w ciągu zaledwie kilku miesięcy – zbyt szybko dla UE. Ale nowe środki stają się coraz trudniejsze do zatwierdzenia, ponieważ szkodzą interesom gospodarczym i politycznym niektórych państw członkowskich, nawet jeśli wymierzone są w Kreml.

Na przykład Węgry powiedziały na początku tego tygodnia, że ​​nie pozwolą na środki UE wymierzone w rosyjską państwową firmę energetyczną Rosatom, podkreślając znaczenie energii jądrowej dla bezpieczeństwa Europy i celów środowiskowych.

Węgry podpisały w kwietniu nowe umowy, aby zapewnić sobie stały dostęp do rosyjskiej energii, na znak kontynuacji stosunków dyplomatycznych i handlowych tego kraju z Moskwą, które zdezorientowały niektórych europejskich przywódców wśród Wojna na Ukrainie.

___

Śledź relację Associated Press z wojny na Facebooku https://apnews.com/hub/russia-ukraine