Warszawa, Polska — Estonia, Łotwa i Litwa zamknęły w poniedziałek swoje granice dla większości obywateli Rosji. Ukraina.
Zgodnie z łącznym zakazem podróżowania Rosjanie, którzy chcą podróżować do krajów bałtyckich w celach turystycznych lub w celach biznesowych, sportowych lub kulturalnych, nie będą mogli wjechać do strefy Schengen bez odprawy, nawet jeśli posiadają ważną wizę.
Premierzy trzech państw bałtyckich i Polski zgodzili się na początku tego miesiąca na zaprzestanie przyjmowania obywateli rosyjskich, twierdząc, że posunięcie to będzie chronić bezpieczeństwo czterech państw członkowskich UE.
„Rosja jest krajem nieprzewidywalnym i agresywnym. Trzy czwarte jej obywateli popiera wojnę. Niedopuszczalne jest, aby ludzie, którzy popierają wojnę, swobodnie podróżowali po świecie, na Litwie, w Unii Europejskiej” – powiedziała litewska minister spraw wewnętrznych Agne Philodite w poniedziałek. .
„Takie poparcie dla wojen może zagrozić bezpieczeństwu naszego kraju i całej Unii Europejskiej” – dodał.
Wyjątkiem od zakazu ze względów humanitarnych są członkowie rodzin obywateli UE, rosyjscy dysydenci, służba dyplomatyczna, pracownicy transportu oraz Rosjanie z zezwoleniami na pobyt lub długoterminowymi wizami krajowymi z 26 krajów strefy Schengen.
Minister spraw wewnętrznych Polski Mariusz Kamiński podpisał w poniedziałek przepisy wprowadzające w życie 26 września zakaz wojenny dla rosyjskich podróżnych. Polska, która graniczy z eksklawą kaliningradzką w Rosji, nadal ma surowe ograniczenia dotyczące zagranicznych gości pozostałych po COVID. -19 pandemia.
W Białymstoku we wschodniej Polsce członek Rosyjskiego Stowarzyszenia Kultury i Edukacji w Polsce powiedział, że nowy zakaz byłby trudniejszy, gdyby ograniczenia pandemiczne nie ograniczyły już w dużej mierze podróży do Rosji.
„Po ponad dwóch latach ograniczeń nie widzimy możliwości poprawy, a to jest najgorsze” – powiedział The Associated Press Andrzej Romanczuk, obywatel Polski.
Obszary po obu stronach granicy Polski z Kaliningradem ucierpią ekonomicznie, ponieważ ruch graniczny napędza lokalny handel. Rosjanie robią zakupy także w polskich miastach, takich jak Warszawa czy Kraków.
W tym roku do Polski wjechało ponad 65 tysięcy Rosjan, podobnie jak w ubiegłym roku, ale 10 razy mniej niż przed pandemią.
Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że od północy wstrzymano wjazd do kraju 11 rosyjskim obywatelom. Większość próbowała wejść drogą lądową z Kaliningradu lub Białorusi. Nie zgłoszono żadnych incydentów.
„Wiemy, że rosyjscy szpiedzy używali fałszywych dowodów osobistych i wiz turystycznych do przeprowadzania różnych operacji w Europie, ponieważ rosyjskie podróże stwarzają obawy o bezpieczeństwo” – powiedział estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu fińskiej gazecie Helsingin Sanomat.
Estonia, zamieszkana przez 1,3 miliona ludzi, odnotowała setki tysięcy przekroczeń granicznych przez obywateli Rosji od początku wojny Rosji z Ukrainą.
Jednak państwa bałtyckie nie mogą uniemożliwić obywatelom Rosji wjazdu przez inny kraj strefy Schengen. Chcą, aby wszystkie 27 państw członkowskich UE przyjęło podobne ograniczenia w podróżowaniu.
Unia Europejska zakazała już podróży lotniczych z Ukrainy po najeździe Rosji. Ale przed wprowadzeniem zakazu Rosjanie mogli podróżować do Estonii drogą lądową, a następnie latać do innych miejsc w Europie.
Na szczycie UE w zeszłym miesiącu 27 członków grupy było podzielonych co do tego, czy wprowadzić zakaz wizowy dla obywateli rosyjskich z powodu chęci zwiększenia presji na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i obaw o ukaranie zwykłych Rosjan, którzy go nie popierają. Wojna na Ukrainie.
Unia Europejska już w maju zaostrzyła ograniczenia wizowe dla rosyjskich urzędników i biznesmenów, ale Polska i kraje bałtyckie wezwały do szerszego zakazu turystów. Niemcy i Francja proponują całkowity zakaz dla Rosjan, zamiast zaostrzania ograniczeń wizowych.
Czechy, które nie dzielą granicy z Rosją, były jednym z pierwszych krajów UE, które zaprzestały wydawania wiz obywatelom rosyjskim dzień po zatwierdzeniu 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę.
Trzy państwa bałtyckie były niegdyś republikami w Związku Radzieckim, a Polska i Czechy – wówczas część Czechosłowacji – były satelitami Moskwy. Ta i poprzednia historia czynią ich szczególnie wrażliwymi na agresję Moskwy na Ukrainie.
———
Śledź wszystkie wiadomości AP na temat wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.
———
Autorzy AP John Olsen z Kopenhagi, Liutas Topkus z Wilna na Litwie, Jari Tanner z Tallina w Estonii i Karel Janicek z Pragi.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35