22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Komisja Europejska szybko reaguje na orzeczenie Polski przeciwko brukselskiemu prawu unijnemu

Komisja Europejska szybko reaguje na orzeczenie Polski przeciwko brukselskiemu prawu unijnemu

Głowa Komisja Europejska Udzielił szybkiej odpowiedzi na orzeczenie polskiego Sądu Najwyższego odrzucające nadrzędność prawa UE, które pogrążyło stosunki między Brukselą a Warszawą w kryzysie.

Ursula van der Leyen powiedziała, że ​​bardzo się martwi Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w czwartekStwierdzono, że podstawowe zasady prawa unijnego nie mają zastosowania do Konstytucji RP. „Radzę, aby w pełni i szybko przeanalizować służby Komisji. Na tej podstawie podejmiemy decyzję o dalszych krokach” – powiedział w swoim pierwszym publicznym oświadczeniu.

Ani Van der Leyen, ani jej urzędnicy nie podali żadnych dalszych szczegółów dotyczących tego czasu. To, co nazywamy „Swiftem”, nie wiąże nas z żadnym konkretnym czasem” – powiedział Eric Mamer, główny rzecznik komisji.

Komisja Europejska ma kłopoty Spór prawny z Trybunałem Konstytucyjnym Niemiec o prawo UENiedawny werdykt w Polsce jest bardzo poważnie traktowany przez Brukselę. Polscy sędziowie odrzucają praworządność UE

Polskie orzeczenie odrzuca istotne artykuły traktatów unijnych, w których państwa członkowskie podejmują „odpowiednie kroki” w celu wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego.

Politycy i prawnicy opisali ten ruch jako „legalny poloksyd”, który może wpłynąć na finanse Polski i jej prounijną populację oraz prawa przedsiębiorstw.

Francji Europa Minister Clement Bonn powiedział, że sytuacja jest bardzo zła. Powiedział nadawcy BFM-TV, że ma „praktyczne ryzyko opuszczenia UE” i nie chce, aby Polska wyjeżdżała. „To nie jest kwestia techniczna ani prawna. To bardzo polityczny temat, który dodaje się do długiej listy prowokacji wymierzonych w UE” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Assalborne powiedział, że będzie grał z polskim rządem pod ostrzałem. „Integralność Europy i współistnienie prawa europejskiego są najważniejsze. Jeśli ta polityka zostanie złamana, Europa, jaką znamy, zostanie zbudowana”. Porozumienia rzymskiePrzestanie istnieć. „

Polski rząd starał się złagodzić kryzys twierdząc, że odrzucenie przez UE unijnej zasady prawnej nie wpłynie na potencjalne obszary UE, takie jak konkurencja i handel.

READ  Litewski deweloper Green Genius zabezpiecza finansowanie 69 MW fotowoltaiki w Polsce

Jednak sytuacja polityczna jest podkreślana od 2004 r., kiedy o orzeczenie wystąpił premier Polski Mathews Moravici, który argumentował, że polski członek UE nie przyznał UE suwerenności prawnej.

Urzędnicy w Brukseli byli sfrustrowani, że nie mają mówcy w Polsce Obie strony starły się w różnych kwestiach, Z rządów prawa, LGBTQ + prawa i Polacy rozpatrują azylantów na granicy z Białorusią.

Urzędnicy unijni uważają, że Moraviki utknął w kącie, nie mając łatwego wyjścia między żądaniami prawa UE a twardogłowymi w swojej partii.

Werdykt jest najnowszym zwrotem akcji w sprawie konfliktu między Brukselą a Warszawą, który rozpoczął się wraz z dojściem do władzy Polskiego Nacjonalistycznego Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku. Partia rządząca wprowadziła zmiany w swoim systemie prawnym, które zwiększyły kontrolę rządu nad sądownictwem i powszechnie potępiły rządy prawa jako słabe.

Niedawny konflikt w Brukseli rodzi pytanie, czy zatwierdzić plan naprawy wirusa koronowego dla Polski o wartości 58 miliardów euro (49 miliardów funtów). Podczas gdy urzędnicy UE zatwierdzili plany dla prawie wszystkich państw członkowskich, decyzje dotyczące Węgier i Polski dotyczą praworządności.

Rzecznik Van der Leyen powiedział, że komisja nie planuje wstrzymania prac nad oceną planu naprawy Polski. „Będziemy analizować [of the legal ruling] W międzyczasie komisja ma inne prace do wykonania ”- powiedział dziennikarzom.

Z zastrzeżeniem warunków związanych z reformą sądownictwa, oczekiwano, że urzędnicy UE zatwierdzą finansowanie dla Polski jeszcze w tym miesiącu. Jednak niedawne orzeczenie sądu komplikuje ten cel, a niektórzy posłowie do PE wzywają do prawnego ograniczenia wszystkich przepływów finansowych UE do Warszawy.

Posłowie wzywają van der Leyen do postawienia Polski przed europejskim sądem w związku z niedawnym orzeczeniem. „Jako obrońca traktatów Komisja Europejska nie ma innego wyjścia, jak wszcząć działania prawne” – powiedział Malik Asmani, holenderski wiceprzewodniczący Centrum Odnowy. Powiedział, że Van der Leyne powinien „przybyć do Parlamentu Europejskiego, aby wyjaśnić kolejne kroki”.

READ  Prezydent Polski obiecuje zawetować ustawę budżetową w masowym starciu z nowym rządem - POLITICO