Na początku tego roku posłowie polskiej koalicji rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zaproponowali nowelizację art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji. ten Korekta Stwierdza, że koncesjonariusze telewizyjni i radiowi nie mogą być kontrolowani bezpośrednio ani pośrednio przez przedsiębiorstwa, które nie znajdują się w europejskiej strefie ekonomicznej. Innymi słowy, gdyby została uchwalona, firmy medialne spoza Europy nie miałyby żadnego pakietu kontrolnego w polskich mediach.
Prawo dotyczy bezpośrednio firmy Discovery, Inc. z siedzibą w USA. telewizjaNajpopularniejsza w Polsce sieć informacyjno-rozrywkowa dla biznesu poprzez filię z siedzibą w Holandii. Grupa TVN / Discovery prowadzi w Polsce kanał informacyjny TVN24 i 23 kanały marek. (Odkrycie Plany fuzji ze spółką macierzystą CNN, Warner Media).
Koalicja rządząca mówi: Prawo mediów Musimy chronić Polskę przed obcą propagandą. Ale dla każdego pozaeuropejskiego inwestora w Discovery i Polsce prawo jest testem stabilności regulacyjnej w kraju i partnerstwa między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Dla Polaków najbardziej radykalne wartości są zagrożone, bo to decydujący moment dla rządów prawa, wolności prasy i demokracji w Polsce. Wszystkie te prawa podstawowe są zagrożone.
Ataki na niezależne media w Polsce trwają od lat. Po wyborach w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zaczęło zastraszać i osłabiać niezależne media w kraju. Dokonano tego poprzez działania legislacyjne i regulacyjne. Na przykład pod koniec 2015 roku koalicja rządząca znowelizowała Prawo, Nadanie państwu uprawnień do powoływania szefów państwowej telewizji i radia publicznego. Od tego czasu rząd rozpoczął kilka kampanii Niezależne media W kraju.
W ubiegłym miesiącu Sejm RP, szałwia, zagłosował za ustawą o prawach mediów niewielką większością głosów i skierował projekt do Senatu. ten Senat Rachunek został odrzucony w zeszłym tygodniu, a teraz wraca szałwiaZbiera się ponownie w środę, która paradoksalnie jest Międzynarodowym Dniem Demokracji.
Wielu ekspertów prawnych, ekonomicznych i międzynarodowych na przesłuchaniu w Senacie potwierdziło, że projekt ustawy jest wyraźnym naruszeniem polskiej konstytucji, prawa UE oraz dwustronnej umowy inwestycyjnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. To jednak nie koniec długiej kampanii podważania wolności mediów w Polsce. Jednocześnie TVN24 złożył wniosek o odnowienie koncesji na prowadzenie tam działalności. Obecna dziesięcioletnia koncesja medialna wygasa 26 września, a TVN oczekuje, że KRRiT podejmie decyzję o jej przedłużeniu. ten Wniosek o odnowienie Złożony 18 miesięcy temu.
ten Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Nie ma prawnych powodów do odmowy licencji, zgadzają się eksperci prawni. Niemniej jednak, pomimo bardzo jasnego kontekstu prawnego i regulacyjnego, nie został on jeszcze dostarczony.
Każdego dnia do pracy w Polsce jeździ dla nas ponad 1000 dziennikarzy, zdeterminowanych, by dostarczać Polakom rzetelne i obiektywne informacje. Są fundamentem polskiej demokracji. Discovery i TVN są zaniepokojone rządami prawa i podstawowymi prawami obywatelskimi w Polsce, ale jesteśmy zaangażowani w ochronę praw Polaków i biznesu TVN.
Proponowane działanie jest atakiem na kluczowe demokratyczne zasady wolności słowa i wolności mediów i bezpośrednio dotyka TVN i Discovery. Wynik powinien być głęboki dla każdej firmy inwestującej w Polsce i innych demokracjach. Polska tym projektem bezpośrednio podważa wartości, które Polska przyłączyła do Europy i podważa fundamenty relacji polsko-amerykańskich.
Mamy nadzieję, że Sejm zawiesi ustawę na tej sesji w tym tygodniu, a KRRiT udzieli TVN24 koncesji na działalność w Polsce – i nie ograniczy prawa polskich widzów do wyboru i dostępu do rzetelnych i niezależnych informacji. To wielki test na demokrację kraju.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35