12 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kilkudziesięciu górników zaginęło po silnym wstrząsie – DW – 07.11.2024

A Polska Spółka Górnicza Dodał, że w czwartek co najmniej 10 górników zostało rannych, a ratownicy szukali kilkudziesięciu kolejnych.

Kiedy około 8 rano czasu lokalnego zgłoszono nieznane wstrząsy, w dotkniętym obszarze podziemi przebywało około 68 górników.

Co wiemy do tej pory

Rzeczniczka Polskiej Grupy Górnictwa Węgla Aleksandra Wysocka-Siembiga powiedziała, że ​​trzęsienie ziemi miało miejsce na głębokości około 1200 metrów – podał nadawca Polsat.

„Część z tych osób jest obecnie wydobywana na powierzchnię, część została już wydobyta, a do części jeszcze nie dotarli ratownicy” – powiedziała Wysocka-Siembiga.

„Jest ich 53 [miners still] Pod ziemią. „Najbardziej niepokojąca informacja, jaką możemy przekazać, to fakt, że obecnie nie mamy kontaktu z dwoma pracownikami” – powiedział.

Służby poinformowały, że uratowano 15 osób, a niektóre trafiły do ​​szpitala. W akcji biorą udział Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Telewizja DVD wyemitowała na Twitterze materiał przedstawiający pojazdy uprzywilejowane i helikopter ratunkowy spoza kopalni.

Funkcjonariusz policji sierż. Małkorsada Konierska powiedziała, że ​​do wypadku doszło w kopalni Rydultovy, około 50 kilometrów na południowy zachód od Katowic na południu.

„Zbiera się tam bardzo dużo osób, ponieważ rodziny wiedzą o trzęsieniu ziemi” – powiedziała Konierska. „Naszym zadaniem jest zapewnienie, aby usługi docierały do ​​platformy bez zakłóceń” – dodał.

Co kryło się za wstrząsami?

Przyczyna wstrząsów nie została od razu poznana. Urzędnik Państwowej Komisji Górnictwa Zbigniew Rawicki powiedział, że epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w pobliżu miejsca, w którym obecnie trwają wykopy przygotowawcze.

Zauważył jednak, że „na tej zmianie nie prowadzono wierceń” i wyjaśnił, że wstrząsy wystąpiły podczas zmiany konserwacyjno-naprawczej.

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne podało, że trzęsienie ziemi miało siłę 3,1 w skali Richtera.

W latach 2019 i 2020 w KWK Rydultowy w oddzielnych wypadkach zginęło dwóch górników. Kopalnia Rydultowie została otwarta w 1792 roku i obecnie zatrudnia około 2000 górników. niektórych PolskaSą szanse w kopalniach węgla Wybuchy metanu.

READ  Białoruś wzywa polskiego konsula w związku z naruszeniem granicy

RC/SMS (AP, Reuters)