16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

John Grisham i inni czołowi autorzy amerykańscy pozywają OpenAI w związku z prawami autorskimi

20 września (Reuters) – Amerykańska grupa branżowa autorów pozwała OpenAI do sądu federalnego na Manhattanie w imieniu wybitnych pisarzy, w tym Johna Grishama, Jonathana Franzena, George’a Saundersa, Jodi Picoult i powieściopisarza „Gry o tron” George’a R.R. Martina, oskarżając firmę o szkolenie… chatbot.Słynna sztuczna inteligencja oparta na ChatGPT nielegalnie kontrolowała ich pracę.

Proponowany pozew zbiorowy pozew sądowy Pozew złożony pod koniec wtorku przez Authors Guild łączy kilku autorów, właścicieli kodów źródłowych i artystów wizualnych przeciwko kreatywnym dostawcom sztucznej inteligencji. Oprócz wspieranego przez Microsoft OpenAI (MSFT.O) podobne procesy sądowe nadal toczą się przeciwko Meta Platforms i Stability AI w związku z danymi używanymi do szkolenia ich systemów AI.

Inni autorzy zaangażowani w najnowszy pozew to pisarz „The Lincoln Lawyer” Michael Connelly, fikcyjni prawnicy David Baldacci i Scott Turow.

OpenAI i inni oskarżeni o sztuczną inteligencję oświadczyli, że wykorzystanie przez nich danych szkoleniowych pobranych z Internetu stanowi dozwolony użytek w świetle amerykańskiego prawa autorskiego.

Rzecznik OpenAI powiedział w środę, że firma szanuje prawa autorów i „prowadzi produktywne rozmowy z wieloma twórcami na całym świecie, w tym z Gildią Autorów”.

Autorzy „powinni mieć możliwość kontrolowania, czy i w jaki sposób ich dzieła są wykorzystywane przez generatywną sztuczną inteligencję”, aby „chronić naszą literaturę” – stwierdziła w środowym oświadczeniu Mary Rasenberger, dyrektor generalna Gildii Autorów.

W pozwie złożonym przez Authors Guild zarzuca się, że zbiory danych wykorzystywane do uczenia dużego modelu językowego OpenAI w celu reagowania na podpowiedzi człowieka zawierały teksty z książek autorów, które mogły zostać pobrane z repozytoriów nielegalnych internetowych książek „pirackich”.

W skardze napisano, że ChatGPT generowała dokładne streszczenia książek autorów, gdy została o to poproszona, wskazując, że ich teksty znajdowały się w jej bazie danych.

Przytoczono także rosnące obawy, że autorów można zastąpić systemami takimi jak ChatGPT, które „tworzą e-booki niskiej jakości, podszywają się pod autorów i zastępują książki napisane przez ludzi”.

(Raport Blake’a Brittaina z Waszyngtonu – przygotowany przez Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) Redakcja: David Barrio, Daniel Wallis i Sonali Paul

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Blake Brittain pisze dla Reuters Legal raporty na temat prawa własności intelektualnej, w tym patentów, znaków towarowych, praw autorskich i tajemnic handlowych. Wcześniej pisał dla Bloomberg Law i Thomson Reuters Practical Law oraz prowadził praktykę prawniczą. Kontakt: 12029385713