30 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jedna trzecia Polaków w wieku 25-34 lata mieszka z rodzicami

Co trzeci Polak w wieku 25-34 lata, który nie założył jeszcze własnej rodziny, mieszka z rodzicami – wynika z nowych danych GUS. Większość z nich to mężczyźni.

Ze statystyk GUS wynika, że ​​od 2022 r. liczba takich młodych ludzi mieszkających z rodzicami wyniesie 1,7 mln, czyli 33% populacji w wieku 25-34 lata. W porównaniu do 2018 r. jest to spadek o trzy punkty procentowe i 300 tys. osób.

Statystyki agencji nie uwzględniają młodych ludzi, którzy są w związku małżeńskim, rozwiedzieni, owdowiali lub mają dzieci i mieszkają z rodzicami.

Odsetek młodych ludzi samotnych mieszkających z rodzicami różni się znacznie w zależności od płci. Spośród 1,7 mln osób mieszkających z rodzicami prawie dwie trzecie (63%) to mężczyźni.

Różnice między płciami zwiększają się wraz z wiekiem: wśród 25-latków na 100 kobiet 136 mężczyzn mieszka z rodzicami; Dla 34-latków liczba ta wzrasta do 202 mężczyzn na 100 kobiet.

Według GUS w 659 gminach (ponad jedna czwarta ogółu w Polsce) co najmniej połowa młodych ludzi nie założyła rodziny i nie mieszkała z rodzicami, a w całym kraju była tylko jedna gmina (Podkowa Leśna na przedmieściach Warszawy), gdzie to samo dotyczyło kobiet.

Najwyższy odsetek młodych ludzi – zarówno chłopców, jak i dziewcząt – mieszkających z rodzicami odnotowano w województwach świętokrzyskim (41%), podkarpackim i lubelskim (po 39%), położonych w stosunkowo biednej południowo-wschodniej części Polski.

Mapa pokazująca odsetek osób w wieku 25–34 lat mieszkających z rodzicami w powiatach w całym kraju (Źródło: GUS)

Najniższe odnotowano na Dolnym Śląsku (29%), Mazowszu i Pomorzu (po 28%). Wśród miast wojewódzkich najniższy odsetek młodych ludzi mieszkających z rodzicami odnotowano we Wrocławiu (18%) i Warszawie (19%), a najniższy w Kielcach (36%) i Olsztynie (32%).

Tylko 6,6% młodych Polaków mieszkających z rodzicami to studenci. Odsetek ten zmniejszał się wraz z wiekiem, z 19% w przypadku 25-latków do niecałych 2% w przypadku 34-latków. Dorastające dziewczęta mieszkające z rodzicami częściej studiują niż chłopcy (8,6% vs 5,4%).

Większość młodych Polaków pracuje z rodzicami (63%), a jedynie 6% szuka pracy. Wśród mężczyzn mieszkających z rodzicami 65% szuka pracy, 7% jej szuka, natomiast wśród kobiet odsetek ten wynosi odpowiednio 60% i 6%.

Prawie 6% młodych ludzi mieszkających z rodzicami, czyli łącznie 102 000, jest niepełnosprawnych.

Przepraszam, że przeszkadzam w czytaniu. Kontynuacja artykułu poniżej.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Z danych opublikowanych w ubiegłym roku przez unijną agencję statystyczną Eurostat wynika, że ​​ponad połowa młodych ludzi w wieku 25–34 lat w Polsce mieszka z rodzicami. Jednak statystyki te, w przeciwieństwie do GUS, nie wykluczają osób pozostających w związku małżeńskim, rozwiedzionych, owdowiałych lub posiadających dzieci.

Dla Polski jest to czwarty najwyższy wynik w UE, co podkreśla problem, z jakim borykają się młodzi Polacy w poszukiwaniu niedrogich mieszkań. Szacunki dotyczące niedoboru mieszkań w Polsce są zróżnicowane i według Ministerstwa Rozwoju, według banku Pekao, wahają się od około 650 tys. do 4 mln mieszkań.

Poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) odpowiedział na problemy mieszkaniowe młodych ludzi, wprowadzając program dopłat do kredytów hipotecznych dla osób kupujących kredyty hipoteczne po raz pierwszy. Choć program cieszył się dużym zainteresowaniem, przyczynił się do tego, że w Polsce nastąpił najszybszy wzrost cen domów w Europie.

Program zakończył się wcześniej w tym roku, a nowy rząd koalicyjny, który zastąpił PiS w grudniu, rozważa wprowadzenie własnego programu dopłat do kredytów hipotecznych w przyszłym roku.

Główny autor obrazu: Andrea Biaquadio / Pexels