23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Japoński lądownik księżycowy może nie przetrwać księżycowej nocy

Japoński lądownik księżycowy może nie przetrwać księżycowej nocy

Tokio Opublikowano prawdopodobnie ostateczne zdjęcie z historycznej japońskiej misji lądowania na Księżycu, a Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) twierdzi, że nie wie, czy będzie w stanie ożywić statek kosmiczny po nocy księżycowej.

Inteligentny lądownik Lunar Exploration, w skrócie SLIM, wylądował do góry nogami na Księżycu 19 stycznia. Ze względu na swoją orientację ich ogniwa słoneczne nie są skierowane bezpośrednio na słońce.

Doprowadziło to do tego, że operatorzy w ograniczonym stopniu korzystali z lądownika i nie jest jasne, czy statek kosmiczny wytrzyma przekraczające temperatury -200°F przez dłużej niż dwa tygodnie.

W przeciwieństwie do Ziemi, Księżyc potrzebuje całego miesiąca na pełne okrążenie, przy czym po jednej stronie naturalnego satelity panuje księżycowy dzień, a po drugiej księżycowa noc.

Choć zadanie jest ograniczone, JAXA Firma określiła to przedsięwzięcie jako sukces i stwierdziła, że ​​ma do analizy dziesiątki zdjęć z regionu Księżyca, który nie jest dobrze poznany.

„W oparciu o dużą ilość uzyskanych danych kontynuujemy analizy mające na celu identyfikację skał i oszacowanie składu chemicznego minerałów, co pomoże rozwiązać zagadkę pochodzenia Księżyca. Wyniki naukowe ogłosimy jako natychmiast po ich otrzymaniu” Japońska Agencja Kosmiczna podała w oświadczeniu.

Zdjęcie pokazuje, że japoński lądownik księżycowy przewrócił się do góry nogami, ale trafił w cel

Zapadające w pamięć zdjęcie wykonane przez japoński lądownik SLIM na powierzchni Księżyca 1 lutego 2024 r. może być ostatnim, jakie widzimy z łazika.
(jaksa)

Zdjęcie japońskiego statku kosmicznego na Księżycu
(jaksa)

Zdjęcie wykonane przez lądownik księżycowy SLIM JAXA zaraz po wylądowaniu na Księżycu.
( )

Zdjęcie z lądownika Lev-2 przedstawia lądownik SLIM na nosie powierzchni Księżyca.
(jaksa)

Zdjęcie wykonane przez lądownik księżycowy SLIM JAXA zaraz po wylądowaniu na Księżycu.
(jaksa)

Japonia jest piątym krajem, który wylądował na Księżycu, a misja była trudna i naznaczona żałosnymi niepowodzeniami nawet w przypadku najbardziej doświadczonych programów kosmicznych.

W styczniu amerykańska firma Astrobotics próbowała wylądować na Księżycu swoim łazikiem Peregrine. Misja zakończyła się niepowodzeniem, gdyż specjalny lądownik księżycowy spłonął w atmosferze ziemskiej.

Załogowy statek kosmiczny NASA, znany jako misja Artemis, miał wylądować na Księżycu w 2025 r., ale ostatnio zostało to przełożone na co najmniej 2026 lub 2027 r. z powodu różnych problemów rozwojowych.

W 2023 r. Japońska firma znana jako ispace, Inc.Nie udało mu się wylądować na Księżycu po oczywistym błędzie w ocenie.

Zobacz rzeczy, które ludzie pozostawili na Księżycu

Następna próba łazika może nastąpić ze Stanów Zjednoczonych już w listopadzie, kiedy NASA wystrzeli łazik Volatiles Investigating Polar Exploration Rover na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Łazik ma badać południowy biegun Księżyca podczas 100-dniowej misji.

Agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​dane będą kluczowe dla określenia rozmieszczenia wody na ciele Księżyca i pomogą określić zasoby dostępne dla przyszłej eksploracji kosmosu przez człowieka.

Stany Zjednoczone pozostają jedynym krajem, któremu udało się wylądować na Księżycu.