Prawie dwa miliony mieszkań w Polsce – około 12% ogółu – były niezamieszkane w momencie spisu powszechnego na początku 2021 roku.
Ustalenia pojawiają się pomimo tego, że kraj boryka się z niedoborem mieszkań, spotęgowanym przez przybycie w tym roku ponad miliona ukraińskich uchodźców. Już zarejestrowana cena wynajmu wzrosła
Na koniec marca 2021 r. na 1,8 mln niezamieszkałych (11,7% domów w Polsce) w samej Warszawie było 207 tys. domów, z czego jedna piąta była pusta, podał serwis informacyjny Bankier.pl, powołując się na dane GUS. ), agencja państwowa.
Wśród miast poniżej 20 tys. mieszkańców było 639 tys. wolnych mieszkań. Dane o niezamieszkanych lokalach nie są gromadzone w powszechnych spisach powszechnych przed 2021 r., co utrudnia bezpośrednie porównania, zauważa Bankier.pl.
Dodaje, że powody pustych domów w Polsce są różne. W oficjalnych danych kategoria ta obejmuje opuszczone domy na wsi, zniszczone mieszkania miejskie, domy letniskowe oraz nieruchomości zakupione przez właścicieli w celu lokowania kapitału.
Tymczasem pandemia COVID-19 mogła mieć wpływ na to, gdzie ludzie mieszkali w momencie zbierania danych w marcu 2021 r., do którego wówczas przeniosła się Polska. Powrót do pełnej blokady.
Polska zajmuje bardzo niską pozycję wśród krajów UE pod względem statystyk gospodarstw domowych, takich jak: Liczba pokoi na osobęBrak tanich mieszkań zmusił wiele rodzin do zamieszkania w przeludnionych nieruchomościach.
Według GUS liczba gospodarstw domowych w Polsce wzrosła o ponad 1,7 mln od poprzedniego spisu powszechnego dziesięć lat temu do 15,2 mln w 2021 r. jednakże, Raport PwC Pod koniec ubiegłego roku opublikowano, że w Polsce nadal brakuje 2,2 mln mieszkań.
Chcąc uporać się z deficytem, polski rząd chce wzmocnić władze regionalne Wolne centra handlowe i biurowce powinny zostać zaadaptowane na mieszkania. Niektóre z nich zostały opuszczone, ponieważ pandemia nasiliła pracę zdalną i handel elektroniczny.
To znaczy w czerwcu zdeklarowany Wyeliminowałby konieczność uzyskania złożonych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w celu pobudzenia budowy.
W 2016 r. rząd uruchomił również program „Dom Plus”, którego celem jest zwiększenie przystępnych cen mieszkań dla „osób o umiarkowanych dochodach”.
Jednak raport wydany przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) na początku tego roku wykazał, że Tylko 15% z planowanych 100 000 nowych domów Zbudowany do końca 2019 roku.
Główne źródło obrazu: genialny blask/Unsplash
Peter Kononczuk jest starszym redaktorem magazynu Notes z Polski. Wcześniej był dziennikarzem w Agence France-Presse (AFP) w Londynie i Warszawie.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.