22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak i dlaczego Polska stała się czołowym eksporterem jabłek do Mongolii?  • Drożdże

Jak i dlaczego Polska stała się czołowym eksporterem jabłek do Mongolii? • Drożdże

Jak podaje Eastfruit, w sezonie 2022/23 Mongolia, mały śródlądowy kraj liczący 3,3 mln mieszkańców, położony 7 tys. km od Polski, nagle stał się bardzo ważnym rynkiem dla polskich świeżych jabłek.

Według wstępnych szacunków od sierpnia 2022 do lipca 2023 polscy eksporterzy jabłek byli w stanie dostarczyć do Mongolii od 15 do 17 tys. ton świeżych jabłek, a Polska ponownie mogła stać się głównym dostawcą świeżych jabłek do tego kraju. Chiny, sąsiad Mongolii, są światowym liderem w eksporcie świeżych jabłek. Warto zauważyć, że import jabłek do Mongolii wzrósł w poprzednim sezonie o 40 proc., podczas gdy Polska, będąca liderem tego rynku przed sezonem, zwiększyła eksport do Mongolii o 15 proc. W sezonie 2022/23 wielkość importu świeżych jabłek do Mongolii ze wszystkich kierunków szacowana jest przez ekspertów Eastfruit na 27-30 tys. ton.

Dlaczego eksport świeżych jabłek z Polski do Mongolii przyciąga uwagę, oczywiście poza niesamowitymi trudnościami logistycznymi takiego eksportu?

Przeczytaj także: Prognos Fruit 2023/24 Prognoza Apple – czego można się spodziewać po nowym sezonie?

Po pierwsze, mała Mongolia stała się dla Polski prawie ważnym rynkiem, bo jest 20 razy większa pod względem wielkości i 21 razy pod względem dochodu per capita i 5 razy bliższa Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie sekret tkwi w jakości polskich jabłek, które nie zawsze spełniają normy jakościowe na półkach brytyjskich supermarketów, ale pozwalają im z powodzeniem utrzymać pozycję lidera na mongolskim rynku. Wiadomo jednak, że ci polscy rolnicy, którzy mogą uprawiać w Anglii wysokiej jakości jabłka, mogą zarobić znacznie więcej niż ci, którzy dostarczają jabłka do dalekiej Mongolii, bo ogromne koszty transportu „pochłaniają” dużą część dochodów.

Nawiasem mówiąc, być może w nowym sezonie rolnicy, którzy skończą z jabłkami jakości non-premium, będą mieli duże szanse na zwiększenie swoich dochodów, sprzedając większość przetworzonych jabłek. Przyczyny takich trendów wyjaśniliśmy w tym artykule. W nowym sezonie motywacja rolników i handlowców z Polski do eksportu jabłek do dalekiej Mongolii może być mniejsza niż w przeszłości.

READ  Niezidentyfikowany obiekt przelatuje nad polską przestrzenią powietrzną z Białorusi - DW - 13.05.2023

Owoce Wschodu


Korzystanie z materiałów witryny jest bezpłatne, jeśli bezpośrednie i otwarte wyszukiwarki zawierają hiperłącza do określonej publikacji w witrynie East-Fruit.com.