30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Izrael zignorował antysemickie spotkanie w Polsce, ale niektórzy nadal widzą, że się zbliża

Kraków, Polska – polski polityk opozycji wyraził ubolewanie z powodu odejścia Prawo Tego lata Holokaust ograniczył wysiłki na rzecz odbudowy i ma nadzieję, że stosunki między Polską a Izraelem – głęboko sparaliżowane prawem – zostaną wkrótce rozwiązane.

„Osobiście sprzeciwiam się od początku dwóm ustawom, które są bardzo szkodliwe dla stosunków polsko-izraelskich” – powiedział The Times polski senator Michał Kamiński, senator i wicemarszałek opozycji Europejskich Demokratów. Izrael podczas wywiadu na początku tego tygodnia. „Te prawa, którym sprzeciwiałem się w obu izbach, są bardzo niefortunne”.

Kaminsky odwołuje się nie tylko do lipcowej ustawy o rekonstrukcji Holokaustu, ale także do ustawy z 2018 roku. Był oskarżony Polska odegrała rolę w poświęceniu Żydów w Holokauście. Ustawa została później zmieniona, aby wyeliminować możliwość postawienia zarzutów kryminalnych, ale ustawa spowodowała poważne napięcia dyplomatyczne między Warszawą, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.

Trzy lata później prawo zabraniające przyszłym spadkobiercom majątku przejętego przez nazistów w czasie Holokaustu doprowadziło do upadku stosunków między Izraelem a Polską, który obowiązuje od lata. Każdy kraj odwołał swoich ambasadorów, a minister spraw zagranicznych Yair Lapid nazwał prawo „wrogim i niemoralnym”.

Labid zarzucił Polsce, że „staje się najbardziej antydemokratycznym, liberalnym krajem, który nie szanuje największej tragedii w historii ludzkości”. Polska odpowiedziała oskarżając Izrael o „bezpodstawne i nieodpowiedzialne” zachowanie.

Kamiński – były minister i były poseł do Parlamentu Europejskiego – zasugerował, że stosunki między Izraelem a Polską nie powinny zostać nieodwracalnie zniszczone, a poparcie dla Izraela było w Warszawie kwestią bilateralną.

„Jeśli chodzi o wspieranie Izraela na arenie międzynarodowej, antypolski rząd jest całkowicie po stronie polskiego rządu” – powiedział. „Wspieramy Izrael jako naród, wspieramy walkę Izraela z terroryzmem i wspieramy Izrael jako stabilną demokrację na Bliskim Wschodzie”.

Minister spraw zagranicznych Yair Lapid (z lewej) przemawia podczas ceremonii w Rabacie 11 sierpnia 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda (z prawej) przyjeżdża na szczyt NATO w Brukseli 14 czerwca 2021 r. (Przez Shlomi Amsalem / GPO; Kenzo Tribouillard / Pool AP)

Zauważając, że Polska nadal jest jednym z najsilniejszych zwolenników Izraela w UE, Kaminsky powiedział, że rozłam został wywołany przez wewnętrzne interesy polityczne po obu stronach, które nazwał „bardzo niefortunnymi”.

READ  Polskie prawo zakazujące restytucji mienia żydowskiego przechodzi w Senacie

„Polska wciąż ma całkowicie niezaprzeczalny stosunek do państwa Izrael” – powiedział Times of Israel na marginesie konferencji na temat antysemityzmu, której gospodarzem jest Europejskie Stowarzyszenie Żydów w Krakowie.

Trzy miesiące po zerwaniu stosunków między Jerozolimą a Warszawą pojawiły się oznaki dezintegracji w Konfederacji Polskiej, ale ostrożne przekonanie, że jest na horyzoncie.

Rzecznik izraelskiego MSZ powiedział The Times of Israel, że jakikolwiek postęp w stosunkach „zasadniczo zależy od Polski”: „Kryzys wynika z prawa. Aby rozwiązać problem, muszą go rozwiązać”.

Chociaż w konferencji uczestniczyli politycy, ministrowie i parlamentarzyści z różnych krajów, w tym z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Węgier, Słowenii, Holandii i Konga, żaden przedstawiciel rządu ani parlamentu izraelskiego nie uczestniczył. Jedynym izraelskim rabinem w programie konferencji jest Israel Mir Lau, były naczelny rabin i obecny przywódca Yat Washem.

Premier Naphtali Bennett wysłał wiadomość wideo, która została odtworzona na bankiecie konferencyjnym, w której podkreślił, że „Żydzi powinni nie tylko walczyć z antysemityzmem” i zadeklarował, że antysyjonizm jest „nowoczesnym wyrazem” antysemityzmu.

Początkowo w konferencji miał uczestniczyć przedstawiciel polskiego rządu – minister spraw zagranicznych Wojciech Kolarzky – w kanclerzu prezydenta, ale został odwołany z bliżej nieokreślonych przyczyn. Jego biuro nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Tysiące polskich nacjonalistów przemaszerowało do ambasady USA w Warszawie 11 maja 2019 r. w proteście przeciwko naciskom Waszyngtonu na wypłatę odszkodowań Żydom, którzy stracili majątek podczas Holokaustu. (AP Photo / Czarek Sokołowski)

Zamiast tego doradca prezydenta Andrzeja Dudy odczytał na konferencji list prezydenta, podkreślający potrzebę pamięci „wszystkich biegunów” z Żydami dotkniętymi Holokaustem oraz podkreślił, że „współczesna Polska jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla Żydów”. .

Urzędnicy EJA powiedzieli, że izraelski minister kultury zaprosił Chili Troppera do udziału, ale odmówił. Biuro droppera powiedziało, że nie mógł uczestniczyć z powodu konfliktów planistycznych.

READ  Polscy dziennikarze toczą walkę o fale radiowe

Organizatorzy konferencji sugerowali, że przedstawiciele rządu Izraela nie są przygotowani do udziału w konferencji ze względu na niepewność co do terminu decydującego głosowania budżetowego, które zakończyło się w ubiegły weekend.

Alex Benjamin, dyrektor EJA, powiedział The Times of Israel, że kryzys w stosunkach między Izraelem a Polską „byłby”. [part of the] Równanie „Urzędnicy izraelscy nie chcieli uczestniczyć.

Przyznał jednak, że ich liczba nie wystarczyła do pokonania Izraela. Mówienie o wizytach i antysemityzmie jest jednym z nich.

Komiński rozmawiał z The Times of Israel wkrótce po przemówieniu na kolacji na spotkaniu EJA w Krakowie w poniedziałek. Uważana za bliskiego przyjaciela Izraela i społeczności żydowskiej w Europie, opinia publiczna Kamińskiego powtórzyła antysemickie i antysyjonistyczne równanie Bennetta: „Walczymy z Izraelem i jego narodem i walczymy z Izraelem i jego narodem”.

Chociaż rozumiał żydowskie i izraelskie oburzenie z powodu ustawy o reformie polskiego senatora The Times of Israel, nie sądził, by była ona szczególnie wymierzona w przypadki ocalonych i ofiar Holokaustu.

„Ustawa o prawach własności działa w 85-90% przypadków, nie przeciwko Żydom, tylko przeciwko obywatelom polskim” – powiedział. „Rozumiem gniew narodu żydowskiego i izraelskich polityków. Z jednej strony głosowałem przeciwko prawu. Ale prawda jest taka, że ​​to prawo nie jest skierowane przeciwko Żydom.

Artur Hofman, prezes Polskiej Żydowskiej Organizacji Kulturalnej TSKZ, założy wieczorową suknię 9 listopada 2021 r. w Auschwitz. (Yossi Zeliger / EJA)

Warszawa twierdzi, że prawo wzmocni stabilność prawną na rynku nieruchomości, ale protestujący twierdzą, że jest niesprawiedliwe wobec osób z uzasadnionymi roszczeniami, w tym osób, które przeżyły Holokaust i ich rodzin.

Ustawa przewiduje termin od 10 do 30 lat w stosunku do przeszłych decyzji administracyjnych w zakresie odzyskiwania mienia utraconego podczas II wojny światowej. Krytycy prawa argumentują, że skutecznie odcięłoby to Żydom możliwość odzyskania mienia zajętego przed Holokaustem i po nim.

READ  CTP N: Polska kontynuuje ekspansję, nabywając pół miliona metrów kwadratowych gruntów

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowego ustawodawstwa krajowego dotyczącego repatriacji lub odszkodowania za własność prywatną skonfiskowaną przez nazistów lub znacjonalizowaną przez reżim komunistyczny.

Artur Hofman, przewodniczący Grupy Kulturalnej TSKZ, największej polskiej organizacji żydowskiej, powiedział The Times of Israel, że pomimo złożoności prawa, gniew ignoruje bardziej lokalne kwestie.

„Wiem, że wszyscy na świecie, w Izraelu, w Stanach Zjednoczonych, proszą o pieniądze z nieruchomości w Polsce” – powiedział Hoffman. „Ale polscy Żydzi są w tej grze jak zabawki. Nikt nas nie słucha.

Hoffman powiedział, że budynki kulturalne będące niegdyś własnością gminy żydowskiej w Warszawie zostały przejęte przez rząd i nigdy nie zostały zwrócone.

Powiedział, że fundusze na odbudowę, o które proszą organizacje w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, rzadko są rozdawane osobom, które przeżyły Holokaust, i że zamiast tego pieniądze powinny trafić do polskiej społeczności żydowskiej oraz na programy upamiętniające i edukacyjne.

„[It should stay] Za historię musimy płacić za utrzymanie cmentarzy i miejsc specjalnych – więcej książek, więcej filmów dokumentalnych – powiedział. Wygląda to na 50 lat w przyszłość.

Hoffman przewidział, że zamrożenie między Izraelem a Polską „będzie się zmieniać i musi nadal się zmieniać”.

Wskazując na głosowanie Polski w ONZ w kwestiach związanych z Izraelem zaznaczył, że „Izrael nie ma wielu przyjaciół, Polska jest prawdziwym przyjacielem Izraela”.